Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Piknik na skale. Fotografie Stefana Bursche (1887–1940)


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Założenia standardu Cztery Trzecie nakładają konstruktorom szczególne ograniczenia na dowolność konstrukcji obiektywów systemowych, dzięki którym nawet obiektywy szerokokątne umożliwiają uzyskanie poprawnego obrazu w każdym miejscu matrycy?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Piknik na skale. Fotografie Stefana Bursche (1887–1940)
Dodał: Przemysław Imieliński 06.11.2014
7 listopada 2014 r. Galeria FF Łódzkiego Domu Kultury zaprasza na wernisaż wystawy zdjęć z wycieczek krajoznawczych autora z okresu ok. 1910 roku do lat 30. XX wieku.


Stefan Bursche (1887–1940), z zawodu inżynier, przez większość życia był związany z Łodzią i Pabianicami, gdzie pracował w zakładach włókienniczych Geyera oraz Kruschego i Endera. W życiu pozazawodowym Bursche był pasjonatem wycieczek krajoznawczych, w których uczestniczył jako członek Łódzkiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego i łódzkiego oddziału Towarzystwa Tatrzańskiego. Prawdopodobnie w związku z tą aktywnością rozwinął swoje zainteresowania fotograficzne.

Zdjęcie z wystawy ''Piknik na skale'', fot. Stefan Bursche


Spuścizna Stefana Bursche, zawierająca ponad 800 negatywów (w tym szklanych i celuloidowych) wykracza swoim charakterem poza zwykły zbiór rodzinny – zarówno poprzez obszerność i tematykę, jak i wartość historyczną oraz artystyczną. W zbiorze zachowały się zdjęcia z okresu od ok. 1910 roku do lat 30. XX wieku. Najliczniejsza i zarazem najwcześniejsza część zdjęć to fotografie z wycieczek krajoznawczych. Jako fotograf-turysta Bursche dokumentował przede wszystkim Tatry, ale także inne miejsca w Polsce, gdzie jeździł wraz z członkami towarzystw krajoznawczych – jak Jurę Krakowsko-Częstochowską czy najbliższe mu województwo łódzkie.

Zdjęcie z wystawy ''Piknik na skale'', fot. Stefan Bursche


Grupy kobiet w wytwornych kapeluszach na górskich szlakach, ujęcia szczytów czy wysmakowane portrety – jak ten przedstawiający młodych, eleganckich mężczyzn pozujących na skale, oczarowują nastrojowością, a często też staranną kompozycją kadrów. Zbiór wczesnych zdjęć Stefana Bursche dobrze wpisuje się w zjawisko powiązanej ze sobą popularyzacji wycieczek krajoznawczych, czy szerzej pojmowanej aktywności turystycznej, z upowszechnieniem fotografii jako ambitnego hobby. Na zdjęciach widzimy zresztą też innych amatorów fotografów. Wśród ujęć z wycieczek pojawia się także przyszła żona Stefana – Zofia Kopczyńska – dzieląca jego krajoznawcze zainteresowania. Z czasem, wraz z dwiema córkami Jadwigą i Marią, stanie się jedną z ważniejszych bohaterek jego późniejszych zdjęć, które od połowy lat 20. koncentrują się coraz bardziej na życiu rodzinnym.

Zdjęcie z wystawy ''Piknik na skale'', fot. Stefan Bursche


Materiał został opracowany dzięki współpracy Fundacji Archeologia Fotografii z prawnukiem autora, Stefanem Gardawskim. Wystawa w Galerii FF w Łodzi jest pierwszą szerszą prezentacją tego zbioru i została dofinansowana przez Miasto Łódź.

Przed wernisażem, w godzinach 15.30-17.30, odbędzie się także spotkanie z serii "Odkurzamy domowe archiwa". Zapraszamy do Galerii FF wszystkie osoby chętne do pokazania swoich kolekcji na konsultacje jak chronić własne zbiory fotograficzne. Podczas otwarcia wystawy, o godzinie 18.30 zapraszamy także na spotkanie z rodziną fotografa: wnukiem Juliuszem i prawnukiem Stefanem Gardawskim.

Lokalizacja: Galeria FF, Łódzki Dom Kultury
Adres: Łódź, ul. Traugutta 18
Wystawa czynna: do 29.11.2014
Wernisaż: 7 listopada 2014, godz. 18–20
Wystawa czynna: od wtorku do soboty w godz. 14.00–18.00 do dnia 29 listopada 2014

Zobacz także:
Fotograficzna podróż magiczna po Zatorzu
Polska fotografka otrzymała prestiżową nagrodę w Indiach
Canon EOS 7D Mark II – zwrot nawet do 1200 zł za zakup z obiektywu
Wyniki konkursu "Moje najlepsze zdjęcia z wakacji"
Warsztaty Epsona: Malarstwo cyfrowe, czyli sztuka w cyfrowym świecie
Spotkania z fotografami w Rondzie Sztuki
Prawdziwy biegun nosisz w sobie! – spotkanie z Markiem Kamińskim
Pokaz slajdów: "Nowa Zelandia – między kiwi a oposami"
Zwrot pieniędzy od Canona
Konkurs fotograficzny Szkoła Fotoreportażu magazynu "Charaktery"
Konkurs fotografii mobilnej "iThinkPhoto" dobiega końca
Wystawa Wojciecha Prażmowskiego "Fotografie dla Matsudy"
Najlepsze zdjęcia sportowe roku nagrodzone!
Galeria plenerowa zdjęć Absolwentów Warszawskiej Szkoły Fotografii i Grafiki Projektowej

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.632s.