Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Aparaty i kamery  >  Panasonic Lumix DMC-TZ10 - obieżyświat z GPS-em


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Panoramiczne monitory komputerowe o proporcjach obrazu 16:10 niemal idealnie spełniają zasady Złotej Proporcji?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Panasonic Lumix DMC-TZ10 - obieżyświat z GPS-em
Dodał: Marcin Pawlak 27.01.2010
Firma Panasonic przedstawiła aparat Lumix DMC-TZ10, najnowszy model z uznanej serii TZ, która zdobyła dużą popularność na całym świecie. Ten kompaktowy aparat oferuje możliwość kręcenia filmów wysokiej rozdzielczości w formacie AVCHD Lite oraz 25-milimetrowy, szerokokątny obiektyw z 12-krotnym zoomem optycznym i wbudowany odbiornik GPS (Global Positioning System) oraz ręczną kontrolę ekspozycji.


TZ10 jest wyposażony w szerokokątny, 25-milimetrowy obiektyw LEICA DC VARIO ELMAR z 12-krotnym zoomem optycznym. Obiektywy o takim zakresie ogniskowych, od 25 do 300 mm (odpowiednik dla filmu 35 mm), są praktycznie niespotykane w tak małych i lekkich aparatach. Zaawansowany obiektyw jest zbudowany z nowych materiałów i zawiera 10 elementów w 8 grupach, w tym dwie soczewki ED i 2 soczewki asferyczne z trzema powierzchniami asferycznymi. Taka konstrukcja pozwoliła radykalnie zmniejszyć rozmiary korpusu przy spełnieniu surowych norm firmy Leica w celu uzyskania doskonałej sprawności optycznej. Dzięki nowej technologii Intelligent Resolution aparat TZ10 oferuje funkcję Intelligent Zoom, która zwiększa współczynnik zoomu mniej więcej 1,3-krotnie, zachowując wysoką jakość obrazu nawet w połączeniu z zoomem cyfrowym. Oznacza to, że 12-krotny zoom można zwiększyć do 16-krotnego. Co więcej, dostępna jest funkcja Extra Optical Zoom, która zwiększa współczynnik zoomu do 23,4x (przy rozdzielczości 3 megapikseli), wykorzystując środkową część matrycy CCD do jeszcze większego przybliżenia fotografowanych obiektów.


Aparat TZ10 ma 14,5-megapikselową matrycę CCD i robi zdjęcia z rozdzielczością do 12,1 megapikseli. Matryca CCD w aparacie TZ10 jest wieloaspektowa, co oznacza, że może rejestrować obraz przy zakresie ogniskowych od 25 do 300 mm w trzech współczynnikach proporcji — 4:3, 3:2 lub 16:9 — zawsze zapewniając dynamiczne, ekspresyjne fotografie o szerokiej perspektywie. Tryb Multi Aspect pozwala robić zdjęcia w trzech współczynnikach proporcji jednocześnie, a następnie wybrać to, które najlepiej pasuje do charakteru sceny. Najszybszy w branży autofokus pozwala ustawić ostrość fotografowanego obiektu w ciągu około 0,24 (szeroki kąt) / 0,28 (teleobiektyw) sekundy, a czas uruchamiania aparatu wynosi zaledwie 1,1 sekundy. Wydajny procesor Venus Engine HD II jest również bardziej energooszczędny od konwencjonalnego układu Venus Engine HD i umożliwia zrobienie nawet 360 zdjęć (według normy CIPA) po jednym naładowaniu baterii.
 
Do procesora Venus Engine HD II w aparacie TZ10 dodano nową technologię obróbki obrazu o nazwie „Intelligent Resolution”. Poprzez wykrywanie krawędzi obiektów oraz rozróżnianie obszarów wypełnionych detalami od miękkich gradacji zapewnia ona prawidłową korekcję ostrości. W przeciwieństwie do jednolitego wyostrzania umożliwia to przeprowadzenie optymalnej obróbki sygnału w celu uzyskania niezwykłej klarowności i szczegółowości obrazu.



Inteligentny tryb automatyczny (iA) - znak rozpoznawczy aparatów LUMIX -obejmuje optyczny stabilizator obrazu POWER O.I.S. (Optical Image Stabilizer), który tłumi drgania dwukrotnie skuteczniej niż konwencjonalny system MEGA O.I.S. Power O.I.S. zapewnia nieporuszone zdjęcia poprzez kompensację drżenia ręki, które pojawia się w momencie naciskania spustu migawki albo podczas robienia zdjęć nocnych z długim czasem ekspozycji. Tryb IA jest dostępny również w trybie filmowania. Automatycznie wybiera najlepszy tryb tematyczny i koryguje problemy z drżeniem ręki, ostrością i jasnością, gwarantując doskonałe wyniki zarówno w przypadku zdjęć, jak i filmów. Z drugiej strony, użytkownicy zaawansowani mogą ręcznie sterować czas otwarcia migawki i przesłoną w trybie A/S/M, aby cieszyć się kreatywną fotografią.
 
Dzięki wbudowanemu odbiornikowi GPS aparat TZ10 może nie tylko rejestrować długość i szerokość geograficzną, ale również na bieżąco wyświetlać informacje



o położeniu podczas robienia lub przeglądania zdjęć. Dzięki temu fotografia turystyczna staje się znacznie ciekawsza.
 
TZ10 jest wyposażony w 3-calowy, inteligentny ekran LCD o rozdzielczości 460 000 pikseli z szerokim kątem widzenia i powłoką antyodblaskową, który zapewnia doskonałą widoczność podczas rejestrowania i odtwarzania zdjęć oraz filmów.
 
Oprócz filmów Motion JPEG aparat DMC-TZ10 pozwala na rejestrowanie wideo wysokiej rozdzielczości w formacie AVCHD Lite. Format ten niemal podwaja czas nagrywania w jakości HD w porównaniu z konwencjonalnym formatem Motion JPEG. TZ10 jest również wyposażony w technologię Dolby Digital Creator do rejestrowania dźwięku wysokiej jakości, który stanowi doskonałe uzupełnienie kręconych filmów.

Strona producenta: www.panasonic.pl

Zobacz także:
Lumix DMC-FT2 – nowy siłacz Panasonica
Pentax Optio E90 - łatwy i przyjazny w obsłudze aparat dla poczatkujących
Pentax Optio I-10 - kompakt w stylu retro
PENTAX Optio H90 – solidny wygląd i 5-krotny, szerokokątny zoom
Voigtländer Ultra Wide Heliar 12 mm f/5.6 Aspherical II - szeroki kąt dla dalmierzowców
Kata Auxiliary System - fotograficzny system transportowy
LUMIX FP1, FP2 i FP3 - trzy nowe aparaty Panasonica o stylowym wzornictwie i łatwej obsłudze
Samsung WB600 i WB650 – 15-krotny zoom i moduł GPS

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 3.68s.