Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Ostatnie dni konkursu "Grand Press Photo 2008"


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Aby w aparatach Canon PowerShot sprawdzić, jaka wersja firmware'u jest obecna w aparacie, należy przygotować sobie odpowiednią kartę pamięci?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Ostatnie dni konkursu "Grand Press Photo 2008"
Dodał: Jarosław Zachwieja 01.04.2008
Jeszcze tylko w tym tygodniu profesjonalni fotografowie mogą zgłaszać prace do konkursu, w którym główną nagrodą jest pełnoklatkowa lustrzanka cyfrowa Nikon D3. Termin nadsyłania zdjęć upływa 5 kwietnia.

« poprzednia strona 1|2 następna strona »

"Grand Press Photo" to konkurs dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, agencjach fotograficznych oraz dla freelancerów. Jak co roku organizuje go miesięcznik "Press".
 
Konkurs "Grand Press Photo" wyróżnia się tym, że uczestniczący w nim fotoreporterzy poddają się ocenie fachowca o światowej sławie. Przewodniczącym jury jest bowiem co roku któryś ze zwycięzców World Press Photo – w tym roku jest to amerykański fotoreporter Eric Grigorian, zwycięzca "World Press Photo 2003". Do niego będzie należał decydujący głos przy wyborze laureatów konkursu w poszczególnych kategoriach i przy wyborze Zdjęcia Roku.
 
Zwycięzca głównej nagrody w konkursie – autor Zdjęcia Roku – otrzyma aparat Nikon D3 z obiektywem. Ponadto zostaną przyznane nagrody w pięciu kategoriach: wydarzenia, ludzie, życie codzienne, sport, przyroda – osobno za zdjęcia pojedyncze, osobno za fotoreportaże.

Termin zgłaszania prac
Zgłoszone do "Grand Press Photo 2008" fotografie muszą być wykonane między 1 kwietnia 2007 roku a 31 marca 2008 roku. Maksymalnie do konkursu można zgłosić – tylko w wersji cyfrowej – pięć pojedynczych fotografii jednego autora oraz trzy fotoreportaże jednego autora. Uczestnictwo w części konkursowej dotyczącej zdjęć pojedynczych nie wyklucza uczestnictwa w części dotyczącej fotoreportaży i odwrotnie.
 
UWAGA: Do konkursu kwalifikowane są tylko te prace, do których zostanie przysłany formularz zgłoszeniowy. Należy go przesłać pocztą bądź kurierem na adres:
 
"Press", ul. Płocka 5a, 01-231 Warszawa.


Regulamin konkursu "Grand Press Photo 2008"

Art. 1.
Miesięcznik "Press" organizuje Grand Press Photo 2008 – ogólnopolski konkurs fotografii prasowej, w którym oceniane będą zdjęcia zawodowych fotografów i freelancerów, wykonane między 1 kwietnia 2007 roku a 31 marca 2008 roku – z zamiarem publikacji w prasie (w przypadku fotoreportaży ostatnie zdjęcie do reportażu musi zostać wykonane w regulaminowym terminie).
 
Konkurs przeznaczony jest wyłącznie dla osób zajmujących się fotografią zawodowo.

Art. 2.
W konkursie przyznawana jest główna nagroda Grand Press Photo za Zdjęcie Roku. Zostanie nim fotografia o najwyższej wartości informacyjnej, merytorycznej i technicznej, niepozbawiona oryginalnej wizji autora, a wykonana przy zachowaniu etycznych kanonów zawodu fotoreportera.
Zdjęcie Roku zostanie wybrane spośród wszystkich prac nadesłanych na konkurs.

Art. 3.
Zdobywca nagrody głównej otrzyma w nagrodę aparat fotograficzny marki Nikon model D3, z obiektywem.
 
Termin i miejsce ogłoszenia wyników konkursu oraz wręczenia nagród ustalane są corocznie przez redakcję miesięcznika "Press" i podawane na jego łamach. Efektem konkursu będzie wystawa pokonkursowa obejmująca prace, które przeszły do finałowego etapu.

Art. 4.
Oprócz nagrody głównej przyznane zostaną nagrody w pięciu kategoriach tematycznych:
 • wydarzenia
 • ludzie
 • życie codzienne
 • sport
 • przyroda
Nagrody będą przypadały w poszczególnych kategoriach osobno za zdjęcia pojedyncze i osobno za fotoreportaże. Wśród zdjęć pojedynczych w każdej kategorii mogą zostać przyznane: pierwsza, druga i trzecia nagroda. Wśród fotoreportaży w każdej kategorii mogą zostać przyznane pierwsza i druga nagroda. Zdobywcy nagród otrzymują dyplomy oraz nagrody ustanowione przez "Press".

Art. 5.
Nagrody pieniężne i nagrody rzeczowe fundowane są przez sponsorów konkursu. Sponsorzy nie mają wpływu na procedurę przyznawania nagród ani na to, kto je otrzyma.

Art. 6.
Fotografie na konkurs przyjmuje redakcja miesięcznika "Press" do dnia 5 kwietnia 2008 roku. Mogą je przysyłać autorzy zdjęć bądź redakcje/agencje ich reprezentujące.
 
W sytuacji, gdy na konkurs zostanie zgłoszonych więcej prac jednego autora niż dopuszcza regulamin (np. w wyniku zdublowania się zgłoszenia fotoreportera i agencji go reprezentującej), o tym, które zdjęcia pozostają jako zgłoszone, decyduje ich autor po konsultacji z redakcją "Press".

Art. 7.
Maksymalnie do konkursu można zgłosić:
 • pięć pojedynczych fotografii jednego autora (zgłaszający sam decyduje, w jakich kategoriach zgłasza prace i ile, ale suma wszystkich nadesłanych zdjęć pojedynczych przez jednego autora nie może przekroczyć pięciu),
 • trzy fotoreportaże jednego autora, przy czym liczba zdjęć w jednym fotoreportażu nie może przekroczyć siedmiu (zgłaszający sam decyduje, w jakich kategoriach zgłasza fotoreportaże i ile, lecz suma wszystkich nadesłanych fotoreportaży jednego autora nie może przekroczyć trzech).
Uczestnictwo tego samego autora w części konkursowej dotyczącej zdjęć pojedynczych nie wyklucza jego uczestnictwa w części konkursowej dotyczącej fotoreportaży – i odwrotnie.
 
Fotografia nadesłana do kategorii zdjęcia pojedyncze może stanowić równocześnie składową fotoreportażu przysłanego na konkurs. Warunkiem zakwalifikowania zdjęcia (fotoreportażu) do konkursu jest przysłanie pocztą na warszawski adres "Press" formularza zgłoszeniowego z jego opisem.
Prace bez formularzy nie są uwzględniane.

Art. 8.
Wszystkie fotografie zgłaszane na konkurs przyjmowane będą wyłącznie w wersji cyfrowej.

Wymogi dotyczące wszystkich zdjęć są następujące:
 • rozdzielczość: 300 dpi, długość dłuższego boku: 20-21 cm
 • RGB lub grayscale
 • dopuszczalne formaty: TIF z kompresją LZW lub JPG z maksymalną jakością (bez kompresji)
Zasady nazywania zgłaszanych zdjęć pojedynczych i fotoreportaży:
Każde zgłoszone na konkurs zdjęcie pojedyncze musi mieć własną nazwę, składającą się z ośmiu znaków – przy czym pierwszym znakiem musi być duża litera symbolizująca kategorię, do której zdjęcie zostaje zgłoszone, a następne siedem znaków może stanowić dowolną kombinację liter i cyfr. Jako pierwszą literę nazwy zdjęcia pojedynczego należy więc wstawić stosownie:
 • W – kategoria wydarzenia
 • L – kategoria ludzie
 • Z – kategoria życie codzienne
 • S – kategoria sport
 • P – kategoria przyroda.
(Przykładowa nazwa zdjęcia: W1234ABC.jpg). Oprócz nazwy zdjęcie nie może zawierać żadnych danych identyfikujących.

Każdy zgłoszony na konkurs fotoreportaż musi być przesłany jako osobny folder z własną nazwą, składającą się z ośmiu znaków – przy czym pierwszym znakiem musi być duża litera symbolizująca kategorię, do której fotoreportaż zostaje zgłoszony, a następne siedem znaków może stanowić dowolną kombinację liter i cyfr. Jako pierwszą literę nazwy folderu należy więc wstawić stosownie:
 • W – kategoria wydarzenia
 • L – kategoria ludzie
 • Z – kategoria życie codzienne
 • S – kategoria sport
 • P – kategoria przyroda
(Przykładowa nazwa folderu: Labcd123.jpg). Oprócz nazwy folder nie może zawierać żadnych danych identyfikujących. Zdjęcia składające się na fotoreportaż w każdym folderze muszą mieć takie nazwy, by jury nie miało wątpliwości co do ich kolejności w fotoreportażu. Najlepiej, by nazwy te były jakoś powiązane z nazwą folderu dla lepszej ich identyfikacji.

Zdjęcia przygotowane na konkurs należy przesyłać na: ftp.press.pl (login: konkurs, hasło: konkurs) do godz. 24 dnia 5 kwietnia 2008 roku. Przy tym po wejściu na ftp zgłaszający musi wybrać jeden z dwóch katalogów:
 • "Pojedyncze" – tu według przyjętych zasad nazewnictwa wrzuca się zdjęcia pojedyncze
 • "Fotoreportaże" – tu według przyjętych zasad nazewnictwa wrzuca się foldery z fotoreportażami.
W przypadku, gdy plik/folder o takiej nazwie już istnieje na serwerze, zostanie wyświetlony komunikat o błędzie – należy wówczas zmienić nazwę i ponowić próbę uploadu materiałów na serwer. W razie problemów z przesłaniem zdjęć redakcja "Press" zapewnia pomoc dyżurnego administratora (telefon: 0502-865-211, e-mail).
 
Zdjęcia niespełniające powyższych wymagań zostaną zdyskwalifikowane.
« poprzednia strona 1|2 następna strona »
Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.155s.