Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Aparaty i kamery  >  Olympus SP-590UZ – zoom jakiego jeszcze nie było!


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Znany film Tima Burtona, Gnijąca panna młoda (Corpse bride), nakręcony został cyfrową lustrzanką?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Olympus SP-590UZ – zoom jakiego jeszcze nie było!
Dodał: Przemysław Imieliński 07.01.2009
Nowy ultra-zoom Olympusa to aparat wszechstronny, ale i niezwykły zarazem. Wyposażony w matrycę o rozdzielczości 12 milionów pikseli kompakt dysponuje szerokokątnym obiektywem o zakresie ogniskowych 26 do 676 mm, który pozwala jednocześnie wykonywać makrofotografie z minimalnej odległości 1 cm. Po założeniu specjalnego telenkonwertera wartość najdłuższej ogniskowej można jeszcze zwiększyć, aż do... 1149 mm, co w połączeniu z zoomem cyfrowym pozwala uzyskać aż 130-krotne przybliżenie. Niewiarygodne, prawda?

« poprzednia strona 1|2 następna strona »

Już wcześniejsze wersje zaprezentowanego dziś przez Olympusa kompaktu z serii UZ – Olympusy SP-550UZ i SP-570UZ wywoływały sensację krotnością zbliżenia i zakresem oferowanych przez optykę ogniskowych. Nie inaczej jest w przypadku dzisiejszej premiery modelu SP-590UZ. Tym razem poprzeczka została podniesiona jednak tak wysoko, że poprawienie tego wyniku nie tylko przez konkurencję, ale nawet przez następcę "pięćset dziewięćdziesiątki" będzie niezwykle trudne. Nowy ultra-zoom Olympusa oferuje bowiem nie tylko szeroki zakres ogniskowych – od szerokokątnych 26 mm pozwalających wykonywać fotografie grupowe w małych pomieszczeniach, aż po ciasne zbliżenia odległych obiektów rejestrowane przy użyciu ogniskowej 676 mm – ale także możliwość fotografowania przedmiotów w trybie makro z minimalnej odległości 1 cm. Właściwości obiektywu modelu SP-590UZ uznać więc można za zupełnie niespotykane.

Olympus SP-590UZ – widok z przodu


Co ciekawe, do aparatu można przymocować dodatkowy opcjonalny telekonwerter TCON-17N wraz z pierścieniem adaptera CLA-11 sprawiający, że SP-590UZ uzyskuje niezrównaną moc powiększenia i maksymalną długość ogniskowej aż do 1149 mm. Gdy dodamy do tego 5-krotny cyfrowy zoom, to łączny współczynnik powiększenia zyskuje fenomenalny współczynnik 130x czyli – wyrażając to inaczej – maksymalną wartość ogniskowej 3380 mm!

Ogromny potencjał i wszechstronność
Niezależnie od tego, czy fotografujesz w pomieszczeniach, na łonie przyrody, czy podczas wakacyjnej podróży SP-590UZ jest idealnym aparatem do fotografowania wszelkich scen, jakie będziesz chciał zatrzymać w kadrze, i co ważne nie wymaga to noszenia ze sobą kilogramów sprzętu. Model ten – dzięki temu, że wyposażono go w jasny, szerokokątny 26-krotny zoom optyczny – bez dodatkowego osprzętu jest w stanie fotografować obiekty zarówno ze znacznej odległości jak i znajdujące się tuż-tuż (w trybie Super Makrop ozwala on na rejestrowanie zbliżeń szczegółów już z odległości 1cm). Jednakże właściwości samego obiektywu, to nie jedyny powód, by zwrócić uwagę na nowy produkt Olympusa. Zwłaszcza Ci, którzy oczekują od sprzętu szybkiego działania, docenią oferowaną przez SP-590UZ funkcję ultra szybkich zdjęć seryjnych: rejestrowanie do 10 kadrów na sekundę. Choć trzeba pamiętać, że w tym trybie zmniejszona zostaje do 3 megapikseli rozdzielczość zapisywanych fotografii.

Wiele sposobów na udane zdjęcia
Nowy model wyposażony został w 12-megapikselową stabilizowaną matrycę CCD kompensującą poruszenia kompaktu na podstawie wskazań żyroskopowego sensora wykrywającego ruchy aparatu. Przed niebezpieczeństwem zarejestrowania poruszonych zdjęć chroni dodatkowo funkcja automatycznie podnosząca czułość matrycy i skracająca w ten sposób czas naświetlania w taki sposób, by uniknąć rozmazania szybko poruszających się lub rozmycia obrazu spowodowanego drganiami aparatu. Oba te rozwiązania wydatnie poprawiają jakość zdjęć rejestrowanych z dużymi wartościami ogniskowej.
 
Aparat wyposażony został także w szereg funkcji ułatwiających fotografowanie. Technologia zaawansowanej detekcji twarzy rozpoznaje twarze w tworzonej kompozycji i traktuje je jako główny motyw zdjęcia. Następnie automatycznie odpowiednio ustawia na nie ostrość i optymalizuje parametry ekspozycji, aby stworzyć zdjęcie, które będzie ostre we właściwych miejscach oraz idealnie naświetlone. Ta zaawansowana technologia sprawia, że aparat pozwala bezpiecznie wykonywać zdjęcia grupowe na których znajduje się nawet do 16 osób.

Olympus SP-590UZ – widok z tyłu


Za utrzymanie odpowiedniej rozpiętości tonalnej fotografii odpowiada natomiast technologia kompensacji cienia, która stworzona została po to, by poprawić ekspozycję zdjęcia w jego ciemnych partiach. Wykorzystując sensor działający podobnie do ludzkiego oka identyfikuje ona ciemne partie kompozycji (np. zacieniony obszar pod drzewem) i aparat dobiera odpowiednią ekspozycję dla tych obszarów. W rezultacie powstaje zdjęcie, które jest bardziej realistyczne i charakteryzuje się większym bogactwem szczegółów.
 
Na większą ingerencję w rejestrowany obraz pozwalają z kolei funkcja wielokrotnej ekspozycji oraz tryb piękna. Pierwsza pozwala stworzyć jeden kadr z nałożonych na siebie dwóch osobnych ujęć, drugi zaś w czasie fotografowania dokonuje retuszu postaci znajdujących się na zdjęciu i – w oparciu o funkcję rozpoznawania twarzy – automatycznie sprawia, że cera na zdjęciu będzie wyglądała na gładszą, jaśniejszą i bardziej młodzieńczą.
« poprzednia strona 1|2 następna strona »
Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.107s.