Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Aparaty i kamery  >  Światowa premiera lustrzanki Olympus E-520


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Film małoobrazkowy 36 x 24 mm ma wymiary identyczne z taśmą filmową 35 mm?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Światowa premiera lustrzanki Olympus E-520
Dodał: Jarosław Zachwieja 13.05.2008
Firma Olympus zaprezentowała dziś lustrzankę cyfrową Olympus E-520 - następcę bardzo popularnego modelu E-510. Najnowszy aparat, tak jak i wspomniany poprzednik, należy do systemu Cztery Trzecie i przeznaczony jest dla wymagających amatorów.

« poprzednia strona 1|2 następna strona »

W dniu dzisiejszym główny promotor systemu 4/3 postanowił pokazać światu następcę chyba najpopularniejszego modelu lustrzanki cyfrowej ze swojej oferty. Niezbadane jednak są zamysły projektantów aparatów cyfrowych. Po zaprezentowaniu jesienią ubiegłego roku długo oczekiwanej lustrzanki dla zawodowców – pod wieloma względami rewolucyjnego Olympusa E-3 – oraz kilka miesięcy później nowatorskiego i wyjątkowo kompaktowego Olympusa E-420, nowy Olympus E-520 nie budzi już takiego zachwytu. Wręcz przeciwnie – zamiast rewolucji możemy w tym przypadku mówić co najwyżej subtelnym tuningu. Następca modelu E-510 powiela cechy starej, sprawdzonej konstrukcji wzbogacając ją o kilka użytecznych rozwiązań technicznych.


Lustrzanka Olympus E-520 to niemal bliźniacza konstrukcja w porównaniu do sprawdzonego modelu Olympus E-510. Jest to aparat systemu Cztery Trzecie przeznaczony dla bardziej wymagających fotoamatorów – w przeciwieństwie do modeli E-400, E-410 oraz E-420, których najważniejszymi cechami były niewielkie rozmiary i maksymalna prostota obsługi. Jego sercem jest przetwornik obrazu LiveMOS o rozdzielczości dziesięciu megapikseli obsługiwany przez procesor obrazu TruePic III.
 
Aparat umożliwia wykonywanie zdjęć w zakresie czułości 100-1600 ISO, dysponuje wbudowanym stabilizatorem matrycy (system mechanicznej stabilizacji obrazu) oraz – jak wszystkie lustrzanki cyfrowe firmy Olympus – układem czyszczącym SSWF opartym na generatorze ultradźwięków.


Jak już wspomnieliśmy, Olympusa E-520 trudno jest nazwać konstrukcją innowacyjną. Pierwszą i chyba najważniejszą nowością jest rozbudowanie trybu kadrowania obrazu, za pomocą wyświetlacza (Live View), o możliwość dokonywania pomiaru ostrości w oparciu o lokalną analizę kontrastu. Technika ta – analogiczna do stosowanej w kompaktach – umożliwia automatyczne ostrzenie na wybranym punkcie bez konieczności chwilowego podnoszenia lustra. Drugą ważną nowością jest rozbudowanie aparatu o możliwość bezprzewodowego sterowania zewnętrznymi lampami błyskowymi w podobny sposób, jak ma to miejsce w profesjonalnym Olympusie E-3. Wymaga to naturalnie użycia przystosowanych do tego celu lamp błyskowych FL-36R oraz FL-50R.
 
Inne usprawnienia obejmują m.in. rozbudowanie funkcjonalności aparatu o funkcję rozpoznawania twarzy (do tej pory bardzo rzadko spotykaną w cyfrowych lustrzankach) oraz o cyfrową kompensację cienia. Niewielkiej zmiany doczekał się też wyświetlacz LCD – jego przekątna została zwiększona o około pół centymetra i wynosi teraz 2,7 cala. Ponadto Olympus E-520 w trybie seryjnym wykonuje 3,5 klatki na sekundę (model E-510 – 3 kl./s), a jego zasób trybów fotografowania został powiększony z 28 do 32.


Olympus E-520 trafi do sprzedaży w czerwcu bieżącego roku. Będzie sprzedawany jako sam korpus lub w jednej z trzech edycji z obiektywami. Zestawy te będą zawierały – oprócz aparatu – następujące obiektywy: Olympus ZUIKO DIGITAL ED 14-42 mm 1:3.5-5.6 (w pierwszym zestawie jest to jedyny dołączony do korpusu model), Olympus ZUIKO DIGITAL ED 40-150 mm 1:4.0-5.6 oraz Olympus ZUIKO DIGITAL ED 70-300 mm 1:4.0-5.6. Dwa ostatnie obiektywy będą sprzedawane w komplecie z lustrzanką i standardowym "szkłem" 14-42 mm. Ceny żadnej z czterech wymienionych edycji E-520 nie zostały jeszcze przez producenta ujawnione. Wraz z lustrzanką Olympus E-520 pojawi się w ofercie również obudowa dedykowana do zdjęć podwodnych.
 
Na następnej stronie prezentujemy listę cech, jakimi różnią się lustrzanki Olympus E-510 i E-520 oraz galerię zdjęć modelu E-520 wraz z niektórymi obiektywami wchodzącymi w skład systemu Cztery Trzecie.
« poprzednia strona 1|2 następna strona »
Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.121s.