Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Aparaty i kamery  >  Olympus E-420 – rewitalizacja miniaturowej lustrzanki


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Victor Hasselblad swoją karierę rozpoczął praktyką w zakładach Zeissa?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Olympus E-420 – rewitalizacja miniaturowej lustrzanki
Dodał: Przemysław Imieliński 05.03.2008
Dokładnie rok po wprowadzeniu na rynek niewielkich rozmiarów lustrzanki E-410 Olympus zaprezentował dziś jej odświeżoną wersję. Nowy model oferuje teraz ulepszony podgląd obrazu na żywo (Live View), wyposażony został w procesor przetwarzania obrazu TruePic III i może sterować bezprzewodowo nawet trzema grupami lamp błyskowych.

« poprzednia strona 1|2 następna strona »

Ten najnowszy członek rodziny E-System Olympusa, model E-420, stanowi doskonałą propozycję zarówno dla fotografów sezonowych, jak i wszystkich tych, którzy wkraczają w dziedzinę fotografowania lustrzankami cyfrowymi. Mogą oni korzystać z wyjątkowej jakości, jaką może zapewnić jedynie lustrzanka cyfrowa, a jednocześnie cieszyć się prostą obsługą kojarzoną częściej z kompaktowymi aparatami fotograficznymi. Wymieńmy tu choćby funkcję Live View zapewniającą podgląd obrazu na LCD, co niejednokrotnie znacznie ułatwia komponowanie ujęć. Dodatkowo, posługując się jedną z najmniejszych na świecie i najlżejszych lustrzanek, użytkownik z pewnością nie będzie narzekał na ograniczoną mobilność. Model E-420 zmieści się dosłownie wszędzie – począwszy od małego plecaka po damską torebkę. Sprawia to, że może być doskonałym towarzyszem dla dziennikarzy, podróżników i innych poszukiwaczy przygód, którzy cenią niewielkie wymiary sprzętu, jakość jego działania i wysoką użyteczność.


Ta wygodna w obsłudze 10-megapikselowa lustrzanka udostępnia 28 trybów fotografowania odpowiednich dla wielu różnorodnych sytuacji fotograficznych, a sam aparat jest gotowy, by rozpocząć przygodę z fotografią od razu po wyjęciu go z pudełka. E-420 trafi do sklepów pod koniec kwietnia 2008.

Wyższa jakość, większa wygoda użytkowania
Wprowadzając model E-420, Olympus chce udowodnić, że z wygody i jakości fotografowania lustrzankami cyfrowymi może korzystać każdy. Niezależnie od tego, model ten dysponuje większym potencjałem niż jego poprzednik (E-410), a zarazem może poszczycić się wygodną dla użytkownika, lekką i kompaktową formą, która sprawia, że można go zabrać ze sobą wszędzie. Niezależnie od doświadczenia fotografujący będzie mógł bez trudu uzyskiwać wysokiej jakości zdjęcia. 28 trybów fotografowania, łącznie z trybem automatycznym, półautomatycznym oraz manualnym, oferuje pełną wszechstronność przy wykonywaniu zdjęć – zachowując zarazem prostotę obsługi oraz wyróżniając się wyjątkową jakością właściwą cyfrowym lustrzankom.


Wydajny 10-megapikselowy sensor Live MOS zapewnia odpowiednio bogatą rozdzielczość dla uzyskiwania wyrazistych i pełnych szczegółów zdjęć. Efektywnie wspiera go procesor obrazu TruePic III, który umożliwił wprowadzenie Technologii Kompensacji Cienia (SAT). Gwarantuje to wyjątkowo realistyczne odwzorowanie obrazu przy jednoczesnym zredukowaniu poziomu zakłóceń oraz zwiększeniu prędkości przetwarzania. Tryb zdjęć seryjnych pozwala na fotografowanie z prędkością 3,5 kadru na sekundę trybie pełnej rozdzielczości i można wtedy zapisać w buforze do ośmiu zdjęć w formacie RAW.
 
W celu ochrony przez zagrożeniami, jakie niesie ze sobą kurz, zastosowano oryginalny, opracowany przez Olympus i stosowany w aparatach E-System filtr ultradźwiękowy stanowiący jedno z najlepszych na świecie rozwiązań zabezpieczających sensor obrazu przed zanieczyszczeniami.

W pełni intuicyjna obsługa
Budowa E-420 sprawia, że nawet najbardziej zaawansowane funkcje można obsługiwać w naturalny sposób. Dzięki funkcji stałego podglądu obrazu na żywo – Live View – użytkownicy mogą kadrować ujęcia na naprawdę dużym, 2,7-calowym (6,9 cm przekątnej) ekranie HyperCrystal II LCD, który zapewnia widoczność 100% kadru dając jednocześnie możliwość łatwego dostrajania poziomu kontrastu, jasności i kolorystyki przedstawianego obrazu. Dzięki funkcji Podglądu Perfekcyjnego Ujęcia, efekty ustawień aparatu łącznie z ekspozycją, balansem bieli, gradacją odcieni oraz trybem obrazu można monitorować na ekranie LCD w czasie rzeczywistym. Co więcej, dostępny jest profesjonalny podgląd głębi ostrości, fotografujący może zobaczyć w akcji efekty Detekcji Twarzy, oraz Technologii kompensacji Cienia. Dodatkowo ekran LCD umożliwia podczas kadrowania 7- lub 10-krotne powiększanie obiektów. Znacznie ułatwia to manualne nastawianie ostrości podczas makrofotografii i zarazem sprawia, że ustawienie ostrości jest bardzo precyzyjne.


Z myślą o wygodzie użytkowników udoskonalono również działanie autofokusa. Poza systemem AF wykorzystującym tradycyjną dla lustrzanek detekcję różnic fazowych, model E-420 posiada również system AF opierający się na detekcji kontrastu analogiczny do stosowanego w aparatach kompaktowych. Pozwala to na ustawianie ostrości w bardziej konwencjonalny sposób, gdyż nie wymaga opuszczania lustra w celu wykonania pomiaru. Dodatkowo wprowadzenie AF opartego na detekcji kontrastu ma tę zaletę, że pozwala widzieć efekty automatycznego nastawiania ostrości bezpośrednio na ekranie LCD w trybie Live View.
 
Pełna sprawność układu AF opartego na detekcji kontrastu dostępna jest wraz z nowymi obiektywami Olympusa, w tym ZUIKO DIGITAL 14–42 mm 1:3.5–5.6, ZUIKO DIGITAL 40–150 mm 1:4.0–5.6 oraz nowym płaskim obiektywem ZUIKO DIGITAL 25 mm 1:2.8 typu ''pancake'' (''naleśnik''). Bezpłatną aktualizację firmware'u można pobrać ze stron internetowych Olympusa, aby funkcja o której mowa była dostępna również dla wcześniej zakupionych obiektywów. W przypadku wszystkich innych obiektywów AF oparty na detekcji kontrastu stosowany jest w połączeniu z AF opartym na detekcji różnic fazowych.


Wbudowana lampa błyskowa dopełnia wszechstronności tego modelu. Dalsze rozszerzenie możliwości fotografowania zapewnia opcja bezprzewodowego sterowania nawet trzema grupami lamp błyskowych. Wykorzystując lampy błyskowe Olympus FL-36R oraz FL-50R, można zdalnie sterować przestrzennym oświetleniem błyskowym – co znacznie wzbogaca dostępne opcje oświetlania scen. Dzięki zaś czułości ISO rozciągającej się w zakresie ISO 100 do 1600 aparat E-420 pozostaje uniwersalnym towarzyszem, sprawdzi się również w mniej sprzyjających warunkach oświetleniowych i sytuacjach, gdy nie jest pożądane stosowanie lampy błyskowej.
 
Wraz z 38 wersjami językowymi E-420 zapewnia prostotę obsługi, niezależnie od tego jaki jest język ojczysty użytkownika. Interfejs USB 2.0 (Hi-Speed) gwarantuje szybki transfer danych, zaś długa żywotność baterii sprawia, że można bez obaw przeciągnąć każdą sesję fotograficzną.
« poprzednia strona 1|2 następna strona »
Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.172s.