Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Okazja do fotografowania: Gala Parowozów


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Obiektywy typu zoom o rekordowo wysokiej jasności f/2 można spotkać wyłącznie w obrębie E-Systemu?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Okazja do fotografowania: Gala Parowozów
Dodał: Stanisław Kuras 27.09.2012
W sobotę 29 września b.r. w Jaworzynie Śląskiej odbędzie się po raz drugi międzynarodowy zlot zabytkowych parowozów, które można będzie do woli fotografować.


Do Muzeum znajdującego się w zabytkowej lokomotywowni z przełomu XIX i XX wieku przyjadą parowozy z Niemiec, Czech i Polski. Organizatorzy spodziewają się 6 parowozów, w tym parowóz produkcji BR35 1019-5 wyprodukowany został w zakładach BORSIG Berlin w 1936. To parowóz pospieszny o masie 175 t, poruszający się z prędkością maksymalna 130 km/h. W 1936 roku kosztował 193 521 Reichsmarek :D. Dziś pozostaje własnością Lausitzer Dampflok Club e.V. z Cottbus. Kolejnym parowozem , który zawita w Jaworzynie Śląskiej to BR52 8080-5 niemiecka lokomotywa wojenna o uproszczonej konstrukcji zbudowana w 1944 roku w zakładach Maschinenbau & Bahnbedarf AG Berlin. Zrekonstruowana w 1963 roku. Własność Ostsächsische Eisenbahnfreunde e.V.z Lobau. Gościem z Czech będzie parowóz 213.901 – lokomotywa przemysłowa, zbudowana do prowadzenia prac manewrowych, wyprodukowany w 1954 roku w zakładach Českomoravská Koleben Daňek. Odrestaurowany przez Klub Przyjaciół Pojazdów Kolejowych z BRNA.
 
Polskie parowozy będzie reprezentować TKt48-18 - polski parowóz tendrzak, zbudowany do prowadzenia składów towarowych i lekkich pociągów osobowych w obrębie dużych aglomeracji miejskich. Lokomotywa zbudowana w zakładach Im. Józefa Stalina w Poznaniu (Dawniej Zakłady Im. Hipolita Cegielskiego) w 1951 roku. W 2010 roku poddana naprawie głównej w zakładach Interlok Piła wraca na tory. Masa parowozu to 98t, moc 1060 KM pozwala osiągnąć prędkość 80 km/h.
 
Z parowozowni Wolsztyn przyjedzie Ol49-59 - seria polskich parowozów przeznaczonych do prowadzenia pociągów pasażerskich lub lekkich składów pospiesznych. Moc 1290 KM pozwalała osiągnąć prędkość 100 km/h. Lokomotywa Ol49-59 wyprodukowana została w 1953 roku w Zakładach Im. Feliksa Dzierżyńskiego (Dawniej: Pierwsza Fabryka Lokomotyw w Chrzanowie).


Prezentacja parowozów
Zabytkowe parowozy po powitaniu na stacji w Jaworzynie Śląskiej o godzinie 11.30 wjadą na teren Muzeum, gdzie odbędzie się ich prezentacja. Zademonstrowane zostaną czynności wykonywane przy codziennej obsłudze parowozu. Uzupełnianie węgla, nalewanie wody przed wyjazdem w trasę, kontrola i regulacja maszyn.
 
Odwiedzający Muzeum będą mogli wejść do wybranych parowozów, dowiedzieć się o ich działaniu, historii, a także o przebytych trasach. Pokazy ruchu zabytkowych parowozów na terenie lokomotywowni będą trwały przez cały dzień.

Koncert z udziałem parowozów
Szczególną atrakcją dla koneserów teatru i muzyki alternatywnej będzie wieczorny koncert na terenie Muzeum. W rolę aktorów wcielą się parowozy, które w szczególnej aranżacji w otoczeniu świateł, pary i fantastycznych dźwięków twórców zespołu Babu Król stworzą niepowtarzalne artystyczne wrażenia.
 
Parowozy z ,,duszą” w towarzystwie olbrzymich lalek, stworzonych i poruszanych przez członków grupy teatralnej ,,Klinika Lalek”, zaprezentuje bajeczny świat opowiedziany oczami maszyn epoki pary.Premiera spektaklu rozpocznie się o godz. 19.00 a zakończy się pokazami ogni sztucznych.
 
Gala Parowozów znajdzie swój finał nocą, koncertami muzycznymi w ramach Dni Jaworzyny Śląskiej.
 
W niedzielę 30 września na terenie bocznicy nadal będzie można podziwiać parowozy, zwiedzić zabudowania zabytkowej lokomotywowni, a także przejechać się taborem kolejowym.

Zobacz także:
Okazja do fotografowania: IV Wyścig Szczurów, czyli garnitur, aktówka i …adidasy
Bardzo szybkie karty SD od Verbatim o pojemności do 64GB
Nikon COOLPIX P7700 - aparat z jasnym obiektywem i obrotowym ekranem LCD
Nikon COOLPIX S800c - aparat z systemem Android i Wi-Fi
Canon PowerShot SX500 IS oraz PowerShot SX160 IS
Okazja do fotografowania: Międzynarodowy Festiwal Światła Skyway
Aktualizacja oprogramowania obiektywu 1 NIKKOR VR 30-110 mm do wersji 1.10
Aktualizacja programu Short Movie Creator do wersji 1.2.0
80 milionów obiektywów i 25-lecie systemu EOS Canona
Polskie akcenty w prestiżowym konkursie Hasselblad Master Awards 2014
Intuicyjny Olympus VH-410 z dotykowym ekranem
Olympus SP-820UZ z 40 - krotnym zoomem optycznym
''Nieobiektywnie''- fotografie Joanny Marii Rybczyńskiej
Konkurs w ramach VI edycji Festiwalu IN OUT
ZSRR na zdjęciach reportażowych Ryszarda Kapuścińskiego
Bezpłatne warsztaty dla dzieci i młodzieży
Wyróżniony nagrodą EISA aparat SMART FOTO NX20 od jesieni w Polsce

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 3.301s.