Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Obiektywy i akcesoria  >  Obiektyw portretowy Fujinon XF 56 mm F1,2 R


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Mimo zastosowania mniejszego przetwornika obrazu, wizjer Olympusa E-3 dorównuje jasnością i wielkością konkurencyjnym aparatom półprofesjonalnym z matrycami APS-C.
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Obiektyw portretowy Fujinon XF 56 mm F1,2 R
Dodał: Alina Plata 06.01.2014
Fujifilm zapowiada szybki obiektyw do fotografii portretowej przeznaczony do aparatów z serii X, który ma bić jakością obrazu swoje pełnoklatkowe odpowiedniki.


Firma Fujifilm zapowiedziała wprowadzenie na rynek obiektywu FUJINON XF 56 mm F1,2 R w lutym 2014 r. Ten najnowszy, profesjonalny obiektyw jest przeznaczony do aparatów z serii X z wymienną optyką. Wśród jego zalet można wymienić szybką maksymalną przysłonę f/1,2, długość ogniskowej 85 mm*1 oraz piękny efekt bokeh, przez co szczególnie dobrze sprawdzi się podczas wykonywania wysokiej jakości portretów.
 
Model XF 56 mm F1,2 R jest o ponad połowę mniejszy od swojego odpowiednika w aparacie pełnoklatkowym*2 i oferuje szybki oraz cichy autofokus, dzięki któremu fotograf i model lub modelka mogą pracować bez najmniejszego stresu. Ponadto cechuje się wybitną zdolnością rozdzielczą przekładającą się na wysoką jakość zdjęć, o którą dodatkowo dba unikalna technologia odwzorowywania tonacji skóry zastosowana w aparatach Fujifilm z bagnetem X. Po zamontowaniu obiektywu XF 56 mm i wybraniu w aparacie jednego z dwóch trybów negatywu PRO, które są dostępne w menu symulacji filmu, użytkownik może tworzyć piękne portrety z bogatymi gradacjami tonalnymi przypominające zdjęcia wykonane aparatami analogowymi.

Fujinon XF 56 mm F1,2 R

Tak jak pozostałe modele z serii XF, obiektyw XF 56 mm F1,2 R został zaprojektowany z najwyższą dbałością o szczegóły. Po pierwsze dobrze leży w dłoni, a po drugie elementy zewnętrzne, w tym metalowy pierścień przysłony, dają wrażenie wysokiej jakości wykonania.

Obiektyw zapewnia imponujące rezultaty dzięki nowej optyce, na którą składa się 11 elementów w 8 grupach. Zastosowanie dwóch elementów ze szkła ED (o wyjątkowo niskiej dyspersji), jednego dwustronnego elementu asferycznego oraz czterech elementów z wypukłą powierzchnią zwróconą ku fotografowanemu obiektowi pozwoliło ograniczyć aberracje sferyczne i chromatyczne, a także maksymalnie zwiększyć rozdzielczość obrazu nawet po ustawieniu w obiektywie najszerszej przysłony f/1,2.
 
Lepszą jakość obrazu zapewnia także opracowana przez firmę Fujifilm powłoka HT-EBC, którą pokryto wszystkie soczewki, aby zmniejszyć występowanie tzw. duszków i efektu flary. 7-listkowa okrągła przysłona natomiast pozwala uzyskać kremowo gładki efekt bokeh, który stał się nieodłączną cechą obiektywów XF.
 
Aby uzyskać jeszcze lepszą jakość obrazu, należy zamontować obiektyw XF 56 mm F1,2 na aparacie obsługującym optymalizator modulacji obiektywu*3, który podczas fotografowania z mniejszą wartością przysłony automatycznie koryguje rozmycie dyfrakcyjne.
 
W obiektywie XF 56 mm F1,2 R zastosowano mechanizm wewnętrznego ogniskowania*4 i bezrdzeniowy silnik prądu stałego, czego efektem jest szybkie działanie autofokusa, zwłaszcza jeśli obiektyw zostanie zamontowany na aparacie z serii X, który obsługuje autofokus z detekcją fazową. Dzięki odpowiedniej budowie i umiejscowieniu mechanizmu ogniskowania zmniejszono poziom hałasu i wibracji, przez co sprzęt pracuje cicho. Podczas ogniskowania elementy obudowy obiektywu pozostają nieruchome, co skutecznie chroni obiektyw przed kontaktem z kurzem, który doprowadziłby do pogorszenia jakości obrazu.

Tak jak inne obiektywy z serii XF, model 56 mm F1,2 R ma wytrzymałą metalową konstrukcję (w tym metalowe pierścienie ustawiania przysłony i ostrości) odznaczającą się wysoką jakością wykonania. Pierścień przysłony został zaprojektowany tak, aby można było łatwo wyczuć przeskoki między krokami przysłony. Pierścień ustawiania ostrości jest wygodny w użyciu i ma idealny obrót pozwalający na łatwą i precyzyjną regulację ostrości.

*1 Odpowiednik formatu 35 mm
*2 Dane firmy Fujifilm
*3 Dane ze stycznia 2014 r. dla aparatu Fujifilm X-E2
*4 Mechanizm przesuwający małe elementy w środkowej lub tylnej części obiektywu bez przestawiania dużych elementów z przodu
Strona producenta: www.fujifilm.eu

Zobacz także:
Fujifilm FinePix S9400W i S9200 z zoomem optycznym 50x
Kompaktowa kamera Canon LEGRIA mini X
Canon LEGRIA HF R56 i LEGRIA HF R506: kamery dla początkujących
Drukarki Canon Selphy CP910 i Selphy CP820
Canon PowerShot SX600 HS i IXUS 265 HS
Canon PowerShot N100 z obiektywem tylnym i przednim
Wytrzymały Fujifilm FinePix XP70 z Wi-Fi i filmowaniem Full HD
Fujifilm X100S Black ze stałoogniskowym obiektywem
Fujifilm FinePix S1: "pierwszy na świecie" superzoom odporny na warunki atmosferyczne
SZKOLENIE: retusz zdjęć dla każdego!
Samsung dodaje dwa obiektywy 16-50mm do systemu NX
Samsung NX30 z uchylnym wizjerem elektronicznym
Samsung Galaxy Camera 2 z systemem Android 4.3

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 3.878s.