Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Obiektywy i akcesoria  >  Mamiya Sekor – obiektywy z migawką i bez


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Olympus, jako pierwszy na świecie producent lustrzanek cyfrowych, zastosował profilaktykę w zakresie ochrony zdjęć przed brzydkimi plamami, będącymi śladem obecności kurzu na matrycy?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Mamiya Sekor – obiektywy z migawką i bez
Dodał: Jarosław Zachwieja 19.09.2008
Dla użytkowników aparatów średnioformatowych firma Mamiya przygotowała dwa zupełnie nowe obiektywy autofokusowe. Są to bardzo interesujące konstrukcje należące do rodziny Sekor.


Obydwa "szkła" współpracują zarówno z cyfrową, średnioformatową lustrzanką Mamiya ZD, jak i z aparatami formatu 6x4,5, takimi jak Mamiya 645AFD II, czy Mamiya 645AFD III. Oba są też modelami wyposażonymi w układy automatycznego ustawiania ostrości.

Mamiya Sekor AF 80mm F2.8 D L/S

Pierwszym z nowych modeli jest bardzo interesujący obiektyw klasy standard (ogniskowa 80 mm stanowi dla formatu 6x4,5 ekwiwalent 50 mm) wyposażony we własną, zintegrowaną migawkę listkową o czasach otwarcia od 16 do 1/800 sekundy. Dzięki niej aparat ma możliwość synchronizacji lampy błyskowej ze wszystkimi czasami w tym zakresie. Oczywiście nie zakłoca to pracy tradycyjnej migawki szczelinowej w korpusie.
 
Konstrukja obiektywu to 6 elementów optycznych zebranych w 5 grupach. Minimalna odległość ostrzenia wynosi 70 cm, co zapewnia skalę odwzorowania na poziomie 0,15. Obiektyw Mamiya Sekor AF 80mm F2.8 D L/S współpracuje z filtrami o średnicy 72 mm, jego własne wymiary to 52 x 81 mm, zaś waga to 330 gramów.

Mamiya Sekor 45mm f2.8 D

Drugim z zaprezentowanych obiektywów jest szerokokątna Mamiya Sekor 45mm f2.8 D. Jest on odpowiednikiem małoobrazkowej konstrukcji o ogniskowej 28 mm i został wyposażony w soczewki niskodyspersyjne w celu zminimalizowania efektu aberracji chromatycznej. Ze względu na problemy, jakie w cyfrowej fotografii średniego formatu nastręcza konstruowanie obiektywów szerokokątnych, ostatnia grupa soczewek została powiększona tak, aby światło padało z nich na przetwornik jak najbardziej prostopadle (konstrukcja telecentryczna).
 
Budowa tego obiektywu jest dość złożona: 8 elementów optycznych zebranych w 7 grup. Przy minimalnej odległości ostrzenia 45 mm model ten zapewnia skalę odwzorowania na poziomie 0,14. Mamiya Sekor 45mm f2.8 D ma wymiary. Obydwa obiektywy zostały wyposażone w 16-bitowy procesor umożliwiający zaawansowaną współpracę korpusu i obiektywu. Przechowuje on m.in. informacje na temat charakterystyk optycznych "szkieł" oraz umożliwia użytkownikowi aktualizację swojego oprogramowania.
 
Obydwa nowe Sekory trafią do sprzedaży jeszcze przed końcem tego roku. Ich cena nie została ujawniona, lecz można się domyślać, iż nie będzie ona zbyt niska.

Ceny: nieustalone
Strona producenta: www.mamiya.com

Zobacz także:
Nowe karty pamięci Lexar Platinum
Sanyo PLV-Z3000 – kolejny projektor klasy Hi-End
Carl Zeiss Tele-Tessar T* 4/85 ZM – tym razem coś dla dalmierzowców
EF 24mm f1.4 L II USM - jasny obiektyw szerokokątny od Canona
Pierścieniowa lampa błyskowa i inne nowości od Metza
Pierwsze obiektywy Zeissa z mocowaniem Canona
Obiektywy i akcesoria dla systemu Micro 4/3
SanDisk Extreme III CF 32GB – szybka i pojemna
6, 7, 10 - nowa seria średnioformatowych lustrzanek Leaf AFi-II i ścianek Aptus-II
Leica dla szejka
Sony VAIO AW – kolejny notebook dla fotografa
Lexar Professional UDMA 300x 16GB – rekordowa pojemność dla zawodowców

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.853s.