Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Aparaty i kamery  >  Nikon D60 - spokojna ewolucja


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Olympus, jako pierwszy na świecie producent lustrzanek cyfrowych, zastosował profilaktykę w zakresie ochrony zdjęć przed brzydkimi plamami, będącymi śladem obecności kurzu na matrycy?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Nikon D60 - spokojna ewolucja
Dodał: Marcin Pawlak 29.01.2008
Niecały rok temu Nikon zaprezentował dziesięciomegapikselową odmianę D40, oznaczoną symbolem D40x. Dziś przedstawił następcę tego aparatu – również 10-megapikselowy model D60.

« poprzednia strona 1|2 następna strona »

Podobieństwa pomiędzy tymi aparatami nie odnoszą się tylko do wielkości przetwornika (który najprawdopodobniej jest tą samą, lub bardzo zbliżoną konstrukcją). Jeśli nie zwrócimy uwagi na plakietkę z nazwą modelu, łatwo możemy je pomylić, gdyż zamknięte zostały w obudowach o identycznych kształtach.

D60 łatwo na pierwszy rzut oka pomylić ze starszymi D40 i D40x.

Zasadniczą różnicą w stosunku do poprzednika jest zastosowanie nowego procesora obrazu Expeed, znanego już z profesjonalnych aparatów D300 oraz D3. Pozostałe różnice są w dużej mierze pochodną tego faktu i dostosowują linię amatorskich aparatów do rozwiązań zastosowanych w korpusach zaawansowanych. Trudno w tej chwili kategorycznie orzec, jaki wpływ na jakość obrazu będzie miało zastosowanie nowego procesora. W wypadku D300 i D3 oferuje on znakomite rezultaty, jednak tam współpracuje on z przetwornikami typu CMOS, podczas gdy matryca zastosowana w D60 to układ typu CCD.
 
Nowością w klasie amatorskich aparatów Nikona jest zastosowanie układu oczyszczania matrycy, który "zmiata" zanieczyszczenia gromadzące się na powierzchni filtra antyaliasingowego. W D60 mechanizm ten został dodatkowo wsparty przez zmienioną konstrukcję komory lustra. Wbudowano w nią specjalnie zaprojektowane kanały powietrzne, które pozwalają kontrolować i ograniczać ruch powietrza w pobliżu matrycy i dzięki temu ograniczyć osadzanie się kurzu na jej powierzchni.

W porównaniu do D40x zmienił się kształt muszli ocznej - teraz ma ona szeroki, gumowy kołnierz.

Z elementów obsługi aparatu zmieniło się bardzo niewiele. Zmodernizowany został kształt pokrętła wyboru trybu pracy aparatu (jest ono większe i bardziej kanciaste), pojawił się również czujnik zbliżeniowy w obudowie wizjera. Ma on za zadanie wygaszać ekran LCD w trakcie kadrowania zdjęcia, dzięki czemu jego nie będzie już nas oślepiać. Sam wizjer natomiast, podobnie jak ekran LCD, pozostały w tym samym kształcie co w modelu D40x. W graficznym menu pojawiły się zmiany związane z nowymi funkcjami aparatu, poprawiono również niedociągnięcia znane z modeli D40 i D40x, jak choćby niedokładne działanie graficznego wskaźnika przysłony.

Na tylnej ściance aparatu dominuje 2,5-calowy wyświetlacz LCD.

Wzbogacone zostało menu modyfikacji zdjęcia. Pojawiły się nowe filtry Cross Screen (Gwiazdka) oraz uwydatniające barwy. Z serii zdjęć zapisanych w formacie JPEG możemy utworzyć animację poklatkową, pojawiła się też pozycja Szybki retusz (aczkolwiek nie wiadomo dokładniej, co takiego ona oznacza) oraz możliwość naniesienia na zdjęcie daty i godziny jego wykonania. Wraz z nowym procesorem obrazu pojawiła się również możliwość wywoływania RAW-ów, do dyspozycji mamy również funkcję Active D-Lighting, wyrównującą rozpiętość tonalną zdjęć. Ta ostatnia, w przeciwieństwie do znanego z D40x "zwykłego" mechanizmu D-Lighting pozwala na modyfikację wykonywanych zdjęć "w locie".
 
Podobnie jak w wypadku bardziej zaawansowanych modeli, Nikon zrezygnował z dostarczania niezbyt udanego programu do zarządzania zdjęciami Picture Project, i z D60 otrzymujemy View NX – odświeżoną wersję dobrze znanej ze starszych aparatów aplikacji Nikon View.
 
Na następnej stronie publikujemy pełne dane techniczne Nikona D60. Aparat pojawi się w sprzedaży w marcu 2008 roku.

Ceny:
Sugerowana cena detaliczna zestawu z ob. 18-55mm - 649 EUR, zestawu z ob. 18-55 VR - 699 EUR.
« poprzednia strona 1|2 następna strona »
Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.36s.