Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Aparaty i kamery  >  Nikon COOLPIX P80 – ekstremalny hiperzoom


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Panoramiczne monitory komputerowe o proporcjach obrazu 16:10 niemal idealnie spełniają zasady Złotej Proporcji?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Nikon COOLPIX P80 – ekstremalny hiperzoom
Dodał: Jarosław Zachwieja 10.04.2008
Firma Nikon zaprezentowała zaawansowany aparat kompaktowy dla wymagających. Został on wyposażony w m.in. manualne tryby ustawiania ekspozycji, obiektyw z 18-krotnym zoomem oraz stabilizator obrazu VR.


Popularne niegdyś zaawansowane kompakty zostały już niemal całkowicie wyparte przez najtańsze modele lustrzanek. Jedynym rodzajem bardziej zaawansowanych i droższych aparatów kompaktowych, jakie nadal cieszą się dużym zainteresowaniem odbiorców są tzw. hiperzoomy, czyli cyfraki z obiektywem o dużym zakresie ogniskowych. W dniu dzisiejszym firma Nikon przedstawiła taki właśnie aparat, oznaczony jako COOLPIX P80.


Cyfrak ten ma przetwornik obrazu o rozdzielczości 10 megapikseli i wielkości 1/2,33 cala. Cechą bardzo dla niego charakterystyczną jest obiektyw typu VR (wyposażony w stabilizator obrazu) o zakresie ogniskowych wynoszących aż 27–486 mm (odp. dla aparatu 35 mm). Daje to zoom o dość szokującej wartości 18x.
 
Czułość matrycy może być regulowana w zakresie od 64 do 2000 ISO bez zmniejszania rozdzielczości wykonywanych zdjęć. Dostępne są też dwa tryby 3200 ISO oraz 6400 ISO, w których fotografie mają rozdzielczość zredukowaną do 3 megapikseli. Inną bardzo ciekawą funkcją związaną z redukcją rozdzielczości obrazu jest tryb seryjny, w którym prędkość fotografowania może wynosić 3, 6 a nawet 13 klatek na sekundę.


Aparat wyposażono w podwójny system wizyjny: ekran LCD o przekątnej 2,7 cala oraz wizjer EVF o wielkości 0,24 cala. Obydwa wyświetlacze cechują się rozdzielczością 230 tysięcy punktów, co o ile w przypadku ekranu zewnętrznego jest wartością standardową, o tyle w przypadku wizjera może owocować znakomitą wręcz ostrością obrazu. Wizjer ułatwia też fotografię w sytuacji, gdy silne oświetlenie może uniemożliwić wygodne korzystanie z dużego ekranu.
 
Aparat – oprócz obsługi kart SD i SDHC – wyposażono również w 50 megabajtów wbudowanej pamięci wewnętrznej. Do dyspozycji użytkownika oddano też takie udogodnienia, jak tryb makro od 1 cm, funkcję D-Lightning oraz system wspomagania autofokusa i pomiaru światła oparty o detekcję twarzy fotografowanych osób. Aparat potrafi też samodzielnie skorygować niektóre wady optyczne, takie jak dystorsja beczkowa.


Z punktu widzenia zaawansowanego fotoamatora niezwykle ważna jest obecność kreatywnych trybów regulacji ekspozycji: preselekcji czasu i przysłony (S, A), programowego (P) i manualnego (M). Ponadto pracę fotografa wspomaga obecność 15 programów tematycznych do najczęściej wykonywanych typów zdjęć.
 
Aparat odznacza się wymiarami spoczynkowymi 110 x 79 x 78 mm i waży około 365 gramów bez akumulatora i karty pamięci. Data jego wprowadzenia do sprzedaży oraz cena nie zostały jeszcze ujawnione przez producenta. Postaramy się jednak uzupełnić te informacje, gdy tylko będzie to możliwe.

Cena: nieustalona
Strona producenta: www.nikon.pl

Zobacz także:
Nikon COOLPIX S52 i S52c – eleganckie z wielkimi ekranami
Poprawka firmware dla Nikona D40
Lustrzanki mają się dobrze
MINOX DC 8011 – kolejny szerokokątny kompakt
Z Sony A350 na Kubie – pierwsze wrażenia i zdjęcia testowe
Nikon nareszcie odświeża "stałki"
Nikon Professional Services w Polsce
A imię jego 645 – średni format według PhaseOne i Mamiyi.
Panasonic DMC-FX500 – dotykowy ekran i obiektyw 25 mm
Pentax Optio V20 – aparat z twarzą?
Leica M8 – dwa ekskluzywne zestawy limitowane
Canon Digital IXUS 85 IS oraz 90 IS – bliźniacze cyfraki dla amatorów
Canon Digital IXUS 970 IS – bardzo uniwersalny cyfrak

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.364s.