Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Aparaty i kamery  >  A imię jego 645 – średni format według PhaseOne i Mamiyi.


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Założenia standardu Cztery Trzecie nakładają konstruktorom szczególne ograniczenia na dowolność konstrukcji obiektywów systemowych, dzięki którym nawet obiektywy szerokokątne umożliwiają uzyskanie poprawnego obrazu w każdym miejscu matrycy?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

A imię jego 645 – średni format według PhaseOne i Mamiyi.
Dodał: Marcin Pawlak 19.03.2008
W listopadzie ubiegłego roku firmay Phase One i Mamiya podpisały porozumienie, na mocy którego powstać miała nowa, otwarta platforma cyfrowa średniego formatu. Nie trzeba było czekać długo, by nowy aparat ujrzał światło dzienne.


Projektowanie cyfrowej lustrzanki trwa dużo dłużej niż kilka miesięcy, nie powinno więc dziwić, iż podstawą nowej platformy jest zmodernizowany korpus 645AF II Mamiyi. Nowy aparat sprzedawany będzie przez obie firmy pod różnymi nazwami: Phase One 645 oraz Mamiya 645AFDIII. Korpus aparatu może współpracować zarówno ze ściankami cyfrowymi, jak i modułami zapewniającymi transport filmu o szerokości 6 cm (120/220). Zasadniczą nowością jest wprowadzenie protokołu komunikacyjnego MSCE (Mamiya Serial Communication for External), którego zadaniem jest przekazywanie informacji o parametrach wykonywanego zdjęcia pomiędzy korpusem a przystawką.

Niezależnie od nazwy, podstawą nowej platformy jest zmodernizowany korpus typu 645 Mamiyi.

W zestawach sprzedawanych przez obie firmy wspólnym elementem będzie korpus aparatu, natomiast zarówno Phase One jak i Mamiya dodawać będą do niego własne ścianki cyfrowe. Optyka współpracująca z nowym systemem 645 to własne obiektywy Mamiyi, seria V Hasselblada oraz Pentacon Six (oraz inne przez odpowiednie przejściówki).
 
W zestawach firmowanych przez Mamiyę, tylną ścianką będzie zmodernizowana Mamiya ZD Back, wyposażona w 21-megapikselowy przetwornik produkowany przez DALSA, o rozmiarach 48x36 mm. Ma ona zwiększony bufor, który pozwala na wykonanie ciągłej serii 20 zdjęć przy 1,2 klatek na sekundę. Oferowana przez nią czułość to odpowiednik 500 do 400 ISO. Cena nowej ścianki nie jest jeszcze znana. Równolegle z korpusem udostępniony zostanie również moduł MH402 pozwalający na załadowanie filmu typu 120/220, umożliwiający wykonywanie zdjęć z częstotliwością 2 kl/s.

Mamiya nowy aparat sprzedawać będzie z cyfrową ścianką własnej produkcji

W zestawach sprzedawanych i firmowanych przez Phase One dostępny będzie większy wybór ścianek cyfrowych, gdyż obejmuje on całą nową linię produktów Phase One, od 16-megapikselowego modelu P20+ do 39-megapikselowego P45+ .


Kupując nowy korpus z logo Phase One mamy do wyboru aż pięć ścianek cyfrowych o różnej rozdzielczości.

Ceny zestawów Phase One nie są jeszcze znane, sugerowana cena korpusu Mamiya 645AFDIII w Japonii ma wynosić ok. 420 tys. jenów (ok. 12 tys. złotych). Koszta adaptera HM402 (na film 120/220) to ok. 125 ty. jenów (ok. 3,5 tys. złotych). Cena cyfrowej ścianki HW403 (ZD Back) nie jest jeszcze znana.

Strona Mamiyi: www.mamiya.co.jp
Strona Phase One: www.phaseone.com

Zobacz także:
Mamiya Sekor Macro MF 120mm f/4 D – nowa wersja obiektywu
Obiektywy Hasselblad V dla aparatów z serii Mamiya 645AF
IR Photo Filter YD401 – filtr infrared dla aparatów Mamiya

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.941s.