Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Publikacje  >  Michael Freeman: "Krajobrazy i przyroda"


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Olympus, jako pierwszy na świecie producent lustrzanek cyfrowych, zastosował profilaktykę w zakresie ochrony zdjęć przed brzydkimi plamami, będącymi śladem obecności kurzu na matrycy?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Michael Freeman: "Krajobrazy i przyroda"
Dodał: Sebastian Kuniszewski 23.04.2008
"Krajobrazy i przyroda", jedna z trzech książek nowej serii poradników National Geographic, to pozycja obowiązkowa w biblioteczce każdego fotoamatora.


Nowa seria poradników National Geographic Profesjonalna Fotografia Cyfrowa obejmuje trzy książki autorstwa Michaela Freemana – światowej sławy fotografa i pisarza, który specjalizuje się w fotografii podróżniczej. W ciekawych i atrakcyjnie wydanych książkach serii, przystępnym językiem zostały wyjaśnione kluczowe zagadnienia dotyczące aspektów fotografii cyfrowej: koloru, krajobrazu i przyrody oraz fotografii zbliżeniowej.

Podróż dookoła świata
"Krajobrazy i przyroda" to nie tylko poradnik pełen praktycznych wskazówek i technik fotograficznych, ale i nietypowy, barwny przewodnik dookoła świata. Niemal każde ze świetnych zdjęć autorstwa Michaela Freemana jest szczegółowo podpisane, dzięki czemu Czytelnik wie w jakim zakątku Ziemi było zrobione.
 
Książka podzielona jest na trzy części: Krajobraz naturalny, Przyroda oraz Krajobrazy cywilizacyjne. Z kolei w każdym z wymienionych działów pojawiają się po dwa studia przypadków. Są to dokładne i praktyczne opisy działań Autora w konkretnym otoczeniu, o danej porze dnia, w szczególnych warunkach pogodowych. Między innymi szczegółowo opisany jest sposób analizy otoczenia w zatoce Fundy, w pobliżu Nowej Szkocji, pokazane kolejne próby kadrowania krajobrazu Monument Valley w USA, przedstawiona sesja japońskich Makaków kąpiących się w gorących źródłach na wyspie Honsiu oraz podejście do tematu modernistycznej architektury Ameryki.

''Krajobrazy i przyroda'' – Profesjonalna Fotografia Cyfrowa

Główna cześć książki, podzielona na małe podrozdziały tematyczne, to odkrywanie i wychwytywanie piękna przyrody, detali, kolorów, faktur, a równocześnie inspiracja do własnych poszukiwań. Szczególną uwagę Autor zwraca na naturalne światło – najbardziej zmienny czynnik decydujący o nastroju zdjęcia – oraz pogodę, która determinuje rodzaj oświetlenia: od miękkiego słońca w mglisty wrześniowy poranek po monotonną szarość zachmurzonego nieba. W sposób poradnikowy Freeman przedstawia również sztukę fotografowania dzikiej przyrody. Podpowiada jak wtopić się w otoczenie, jak tropić zwierzęta w ich naturalnym środowisku czy przygotować kryjówkę na dłuższą sesję. W "Krajobrazach i przyrodzie" scharakteryzowano nawet siedliska niektórych zwierząt, które możemy spotkać począwszy od lasów tropikalnych, aż po obszary skute wiecznym lodem.
 
Pod koniec podróży "dookoła świata" zmieniamy otoczenie z pustyń, wulkanów i ośnieżonych górskich szczytów na industrialny krajobraz dużych metropolii, miejskich ogrodów i małych miasteczek. W tej części Freeman omawia sposoby fotografowania życia ulicy, detali architektonicznych oraz ujęć panoramicznych miast.

Praktyczne wskazówki
W książce nie brakuje oczywiście czysto technicznych informacji. Autor odnosi się do cyfrowej korekty obrazów oraz wspomina o efektach możliwych do uzyskania na ekranie komputera. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to kurs Photoshopa. O wiele więcej miejsca zajmują podpowiedzi jak dobrać sprzęt w zależności od warunków sesji plenerowej, jak transportować go i chronić przed czynnikami zewnętrznymi, a nawet jak przygotować się do sesji lotniczej!
 
Wszystkie wspomniane porady oraz wiele innych wskazówek zilustrowano ponad 400 fotografiami i opisano lekkim, przystępnym językiem. Dzięki temu "Krajobrazy i przyroda" Profesjonalna Fotografia Cyfrowa to pozycja przygotowana na najwyższym poziomie przez profesjonalistów, jednak wbrew marketingowej nazwie serii, skierowana do początkujących i średniozaawansowanych fotografów. Podsumowując – książka Michaela Freemana jest warta swojej ceny i powinna znaleźć się na półce każdego fotoamatora.

Michael Freeman – światowej sławy fotograf i pisarz – jest autorem ponad 20 cieszących się popularnością książek. Specjalizuje się w fotografii podróżniczej, architekturze oraz sztuce Azji. Popularność w dużej mierze zawdzięcza stosowaniu efektów specjalnych. Od wielu lat jest czołowym fotografem magazynu Smithsonian, pracował również dla wydawnictw Time-Life Books, Reader’s Digest, GEO i National Geographic.

Tytuł: Krajobrazy i przyroda. Profesjonalna fotografia cyfrowa
Tytuł oryginału: Digital Photography Export – Landscape and Nature
Autor: Michael Freeman
Wydawnictwo: National Geographic
Format, oprawa: 210 x 230 mm, miękka
Liczba stron: 160
Data wydania: marzec 2008
ISBN: 978-83-60006-66-5
Cena: 49 zł

Zobacz także:
''Wenezuela codzienna'' Aarona Sosy
Robert Thompson: "Naucz się dobrze fotografować makro i szczegóły"
Nagrody CYBERFOTO 2008
Kwietniowy numer "PhotographyBB Online"
Sony Alfa – cała w pianie!
"5 klatek" – nowy numer specjalny już w Sieci!

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.613s.