Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Publikacje  >  Michael Freeman: "Krajobrazy i przyroda"


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Jedną z postaci greckiego Kościoła Prawosławnego jest Święty Nikon?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Michael Freeman: "Krajobrazy i przyroda"
Dodał: Sebastian Kuniszewski 23.04.2008
"Krajobrazy i przyroda", jedna z trzech książek nowej serii poradników National Geographic, to pozycja obowiązkowa w biblioteczce każdego fotoamatora.


Nowa seria poradników National Geographic Profesjonalna Fotografia Cyfrowa obejmuje trzy książki autorstwa Michaela Freemana – światowej sławy fotografa i pisarza, który specjalizuje się w fotografii podróżniczej. W ciekawych i atrakcyjnie wydanych książkach serii, przystępnym językiem zostały wyjaśnione kluczowe zagadnienia dotyczące aspektów fotografii cyfrowej: koloru, krajobrazu i przyrody oraz fotografii zbliżeniowej.

Podróż dookoła świata
"Krajobrazy i przyroda" to nie tylko poradnik pełen praktycznych wskazówek i technik fotograficznych, ale i nietypowy, barwny przewodnik dookoła świata. Niemal każde ze świetnych zdjęć autorstwa Michaela Freemana jest szczegółowo podpisane, dzięki czemu Czytelnik wie w jakim zakątku Ziemi było zrobione.
 
Książka podzielona jest na trzy części: Krajobraz naturalny, Przyroda oraz Krajobrazy cywilizacyjne. Z kolei w każdym z wymienionych działów pojawiają się po dwa studia przypadków. Są to dokładne i praktyczne opisy działań Autora w konkretnym otoczeniu, o danej porze dnia, w szczególnych warunkach pogodowych. Między innymi szczegółowo opisany jest sposób analizy otoczenia w zatoce Fundy, w pobliżu Nowej Szkocji, pokazane kolejne próby kadrowania krajobrazu Monument Valley w USA, przedstawiona sesja japońskich Makaków kąpiących się w gorących źródłach na wyspie Honsiu oraz podejście do tematu modernistycznej architektury Ameryki.

''Krajobrazy i przyroda'' – Profesjonalna Fotografia Cyfrowa

Główna cześć książki, podzielona na małe podrozdziały tematyczne, to odkrywanie i wychwytywanie piękna przyrody, detali, kolorów, faktur, a równocześnie inspiracja do własnych poszukiwań. Szczególną uwagę Autor zwraca na naturalne światło – najbardziej zmienny czynnik decydujący o nastroju zdjęcia – oraz pogodę, która determinuje rodzaj oświetlenia: od miękkiego słońca w mglisty wrześniowy poranek po monotonną szarość zachmurzonego nieba. W sposób poradnikowy Freeman przedstawia również sztukę fotografowania dzikiej przyrody. Podpowiada jak wtopić się w otoczenie, jak tropić zwierzęta w ich naturalnym środowisku czy przygotować kryjówkę na dłuższą sesję. W "Krajobrazach i przyrodzie" scharakteryzowano nawet siedliska niektórych zwierząt, które możemy spotkać począwszy od lasów tropikalnych, aż po obszary skute wiecznym lodem.
 
Pod koniec podróży "dookoła świata" zmieniamy otoczenie z pustyń, wulkanów i ośnieżonych górskich szczytów na industrialny krajobraz dużych metropolii, miejskich ogrodów i małych miasteczek. W tej części Freeman omawia sposoby fotografowania życia ulicy, detali architektonicznych oraz ujęć panoramicznych miast.

Praktyczne wskazówki
W książce nie brakuje oczywiście czysto technicznych informacji. Autor odnosi się do cyfrowej korekty obrazów oraz wspomina o efektach możliwych do uzyskania na ekranie komputera. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to kurs Photoshopa. O wiele więcej miejsca zajmują podpowiedzi jak dobrać sprzęt w zależności od warunków sesji plenerowej, jak transportować go i chronić przed czynnikami zewnętrznymi, a nawet jak przygotować się do sesji lotniczej!
 
Wszystkie wspomniane porady oraz wiele innych wskazówek zilustrowano ponad 400 fotografiami i opisano lekkim, przystępnym językiem. Dzięki temu "Krajobrazy i przyroda" Profesjonalna Fotografia Cyfrowa to pozycja przygotowana na najwyższym poziomie przez profesjonalistów, jednak wbrew marketingowej nazwie serii, skierowana do początkujących i średniozaawansowanych fotografów. Podsumowując – książka Michaela Freemana jest warta swojej ceny i powinna znaleźć się na półce każdego fotoamatora.

Michael Freeman – światowej sławy fotograf i pisarz – jest autorem ponad 20 cieszących się popularnością książek. Specjalizuje się w fotografii podróżniczej, architekturze oraz sztuce Azji. Popularność w dużej mierze zawdzięcza stosowaniu efektów specjalnych. Od wielu lat jest czołowym fotografem magazynu Smithsonian, pracował również dla wydawnictw Time-Life Books, Reader’s Digest, GEO i National Geographic.

Tytuł: Krajobrazy i przyroda. Profesjonalna fotografia cyfrowa
Tytuł oryginału: Digital Photography Export – Landscape and Nature
Autor: Michael Freeman
Wydawnictwo: National Geographic
Format, oprawa: 210 x 230 mm, miękka
Liczba stron: 160
Data wydania: marzec 2008
ISBN: 978-83-60006-66-5
Cena: 49 zł

Zobacz także:
''Wenezuela codzienna'' Aarona Sosy
Robert Thompson: "Naucz się dobrze fotografować makro i szczegóły"
Nagrody CYBERFOTO 2008
Kwietniowy numer "PhotographyBB Online"
Sony Alfa – cała w pianie!
"5 klatek" – nowy numer specjalny już w Sieci!

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.567s.