Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Konkursu "Kultury na mojej ulicy" rozstrzygnięty


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Jedną z postaci greckiego Kościoła Prawosławnego jest Święty Nikon?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Konkursu "Kultury na mojej ulicy" rozstrzygnięty
Dodał: Sebastian Kuniszewski 29.09.2008
W Brukseli odbyła się uroczysta ceremonia wręczania nagród zwycięzcom konkursu fotograficznego "Kultury na mojej ulicy". Spośród kilku tysięcy zgłoszeń wyłoniono trzech laureatów oraz przyznano nagrodę publiczności.


25 września 2008 w Brukseli odbyła się ceremonia wręczenia nagród zwycięzcom konkursu fotograficznego, realizowanego w ramach obchodów Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego 2008. "Kultury na mojej ulicy" to konkurs skierowany do wszystkich tych, którzy za pomocą aparatu fotograficznego chcieli przedstawić swoją wizję spotykania kultur w otaczającym ich świecie. Celem konkursu było zachęcenie wszystkich mieszkańców Unii Europejskiej do wyrażenia tego czym jest dla nich dialog międzykulturowy w ich codziennym życiu. Ogłoszenie czterech zwycięskich prac oraz ceremonia rozdania nagród odbyły się w siedzibie Komisji Europejskiej w Brukseli.
 
Trzech zwycięzców wyłonionych zostało przez międzynarodowe jury, które oceniało prace pod kątem kreatywności i oryginalności ujęcia "dialogu międzykulturowego", wartości technicznej, kompozycji obrazu, czytelność przekazu oraz umiejętność przykucia uwagi oglądającego. Czwarta nagroda przyznana została przez publiczność, która wybrała swojego faworyta poprzez głosowanie online. Wszyscy laureaci otrzymali nagrody w postaci profesjonalnego sprzętu fotograficznego oraz wycieczki do stolic Europy. Całkowita wartość nagród to 15000 euro.

''Village cobbler'' fot. Joseph Smith, Malta

Pierwsze miejsce zajął Joseph Smith z Malty za zdjęcie "Village cobbler". Stare buty, narzędzia, przedmioty religijne oraz plakaty Elvisa tworzą obraz warsztatu pewnego kupca. "Sklep Freddy’ego jest miejscem spotkań przyjaciół, mieszkańców, a nawet turystów! Byłem zaintrygowany miejscem pracy tego człowieka: zestawieniem obrazów religijnych z wizerunkami gwiazd pop", mówi Smith. Według przewodniczącego jury profesora Chrisa Wainrighta, "intymność, wielopłaszczyznowość znaczeń, a także ciekawy nastrój i kompozycja” przekonały jury do wyboru tego zdjęcia."

''Open Minds'' fot. Nikolaj Lund, Dania

Zdobywcą drugiej nagrody jest Nikolaj Lund z Danii, autor zdjęcia "Open Minds". Zdjęcie przedstawia trzy młode kobiety w serdecznym uścisku na jednej z ulic w miejscowości Århus w Danii. Według autora zdjęcia to "żywy przykład dialogu międzykulturowego". Zdjęcie zostało zrobione przy okazji projektu "Borrow a person: grow wiser".

''Isole du jeu'' fot. Jerome Clair, Francja

Trzecią nagrodę otrzymał Jérôme Clair z Francji za zdjęcie "Isolé du jeu" (Wyłączony z gry). Zamierzeniem autora było pokazanie baru jako "miejsca wymiany myśli oraz dialogu między ludźmi należących do różnych pokoleń, pochodzących z różnych środowisk". Francuski fotograf uchwycił na zdjęciu grupkę osób z Hiszpanii i Wenezueli grających w argentyńską grę w karty.

''Fairy Tales 1'' fot. Simon Vansteenwinckel, Belgia

Nagroda publiczności przyznana została Simonowi Vansteenwinckel z Belgii za jego "Fairy Tales 1". Autora zdjęcia zainspirował napotkany widok: "Zobaczyłem cztery dziewczynki bawiące się na ulicy – Anna, Clara, Fatou i Marie, które są metyskami (mają rodziców różnego pochodzenia), ale przede wszystkim wróżkami." Jury poparło wybór publiczności, uznając zdjęcie za bardzo dynamiczne i pełne optymizmu.

Nagrodzone fotografie stanowią część wystawy, która będzie prezentowana na placu przed budynkiem Berlaymont do 31 października 2008, a następnie zostanie pokazana w innych miejscach Europy.
 
Nadesłane prace oceniało międzynarodowe jury, w którym zasiedli: urodzony w Rumunii francuski reżyser i scenarzysta, Ambasador Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego Radu Mihăileanu, pochodzący z Indii fotograf prestiżowego niemieckiego magazynu "Stern" Jay Ullal, francuski fotograf Charles Fréger, angielska pisarka pochodzenia węgierskiego Zsuzsanna Ardó, holendersko-turecki fotograf Ahmet Polat oraz fińska fotografka Arja Hyytiäinen. Przewodniczącym jury był profesor Chris Wainwrigt, który jest prezesem Europejskej Ligi Instytutów Sztuki (ELIA), a także zawodowym fotografem.

Więcej informacji: www.street-cultures.eu

Zobacz także:
Warsztaty fotografii portretowej
Ruszył konkurs Sony World Photography Awards 2009
III Gliwicki Miesiąc Fotografii
Wielki Konkurs Fotograficzny National Geographic rozstrzygnięty!
"Cyfrowy warsztat grafika..."
Festiwal Fotografii – Rybnik 2008
PhotoshopCAFE – warsztaty i porady o CS4
"Guangzhou 02.08" – prawdziwy obraz Chin
Nowy Magazyn FotoIndex
Rekrutacja do Studium Fotografii ZPAF 2008/2009

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.74s.