Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Ogłoszono zwycięzców konkursu Sony World Photography Awards w kategorii Profesjonaliści


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwszą cyfrową lustrzanką, która umożliwiała swobodny podgląd fotografowanej sceny w każdych warunkach był Olympus E-330?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Ogłoszono zwycięzców konkursu Sony World Photography Awards w kategorii Profesjonaliści
Dodał: Jarosław Zachwieja 28.04.2008
Podczas uroczystej gali, która odbyła się w Cannes, wybrani zostali zwycięzcy konkursu Sony World Photography Awards w grupie Profesjonaliści.

« poprzednia strona 1|2 następna strona »

Gala zamknęła pierwszą edycję konkursu, który rozpoczął się w październiku ubiegłego roku. Celem Sony World Photography Awards było przedstawienie na forum międzynarodowym najlepszych zdjęć wykonanych zarówno przez znanych fotografików, jak i debiutantów w tej dziedzinie. Było to też pierwsze przedsięwzięcie obejmujące tak szeroką gamę zdjęć – od pejzaży poprzez zdjęcia dokumentujące imprezy muzyczne i pokazy mody po fotoreportaże. Impreza ta miała zapewnione wsparcie ze strony najważniejszych agencji fotograficznych, krytyków, właścicieli galerii, reżyserów, mecenasów sztuki i innych przedstawicieli branży.
 
Zgodnie z harmonogramem konkursu nieco ponad dwa tygodnie temu wybrani zostali laureaci amatorskiej edycji konkursu w ośmiu kategoriach. Zdjęcia te wraz z nazwiskami ich autorów można obejrzeć również na łamach serwisu fotografuj.pl. Mniej więcej w tym samym czasie wytypowani zostali też finaliści konkursu w grupie profesjonalnej – na każdą z 11 kategorii przypadały trzy nazwiska i trzy serie powiązanych ze sobą zdjęć.

Nagroda główna
Ostatecznego wyboru laureatów szacowne jury dokonało zgodnie z planem na kilka godzin przed rozpoczęciem gali. Nagrodę główną, określoną w tym konkursie mianem "l’iris d’or" wynoszącą 25 tysięcy dolarów przyznano Brytyjce Vanessie Winship za zdjęcie pt. "Sweet Nothing" (ang. Słodkie nic).

Zwycięzca konkursu i pierwsze miejsce w kategorii Portret – ''Sweet nothing'', fot. Vanessa Winship, Wielka Brytania

Zdjęcie to jest częścią cyklu portretów przedstawiających uczennice prowincjonalnej tureckiej szkoły i zostało uznane przez jury za najlepszą pracę w kategorii Portret. Warto zauważyć, że seria zdjęć, z której pochodzi nagrodzona fotografia zwyciężyła w kategorii "Portret – seria" podczas tegorocznej edycji konkursu World Press Photo. Autorka może mieć zatem zupełnie słuszne powody do dumy.

Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach
Poniżej zamieszczamy listę nagrodzonych fotografii w dziesięciu pozostałych grupach tematycznych kategorii "fotografia amatorska". Zdjęcia te można obejrzeć na następnej stronie.
  • Abstrakcja – Seria "Targets" (pl. Cele), fot. Anita Cruz-eberhard ze Stanów Zjednoczonych
  • Akt – Seria "Ruecksicht" (pl. Wzgląd), fot. Natalie Bothur z Niemiec
  • Architektura – fot. Livia Corona z Meksyku
  • Fotoreportaż – Seria "The Gangs of El Salvador" (pl. Gangi z El Salvador), fot. Moises Saman ze Stanów Zjednoczonych
  • Moda – Seria przedstawiająca ubiory brazylijskich prostytutek, fot. Valeska Achenbach oraz Isabela Pacini z Niemiec
  • Muzyka/Występ – "In concert" (pl. Podczas koncertu), fot. Eduard Meltzer ze Szwajcarii
  • Nauka – Seria fotografii mikroskopowych, fot. Thomas Deerinck ze Stanów Zjednoczonych
  • Przyroda – fot. Giacomo Brunelli z Włoch
  • Reklama – Seria "Made in Japan", fot. Fabrizio Cestari z Włoch
  • Sport – Seria "Soccer Team" (pl. Drużyna piłkarska), fot. Robin Utrecht z Holandii
Niestety do grona laureatów konkursu nie zakwalifikował się jedyny finalista z Polski, pan Andrzej Furs, ze swoim cyklem fotografii prezentującej architekturę miasta Łodzi. Warto jednak przywołać w tym miejscu wypowiedź jednego z organizatorów konkursu: "Przy tak dużej liczbie prac na światowym poziomie fakt zakwalifikowania się do półfinału można uznać za równoznaczny z wygraniem konkursu".

Oficjalna strona konkursu: www.worldphotographyawards.org
« poprzednia strona 1|2 następna strona »
Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.931s.