Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Barwne indyjskie święta na fotografiach dwójki podróżników


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Film małoobrazkowy 36 x 24 mm ma wymiary identyczne z taśmą filmową 35 mm?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Barwne indyjskie święta na fotografiach dwójki podróżników
Dodał: Katarzyna Stodolska 11.10.2012
Zapraszamy na wystawę fotograficzną ''Indyjskie misteria'' prezentującą zdjęcia Anny Olenkiewicz i Jana Skwary zrobione podczas ich podróży po Kerali.


Tematem wystawy są tradycyjne obrzędy religijne południowych Indii. Podczas wspólnej fotograficznej ekspedycji, autorzy mieli możliwość uczestniczyć w barwnych hinduskich świętach, oraz z bliska obserwować tysiącletnie rytuały, krwawe ofiary, przepowiednie i mistyczne uniesienia.


Kerala – najbardziej wysunięty na południe stan Indii – nazywana Ojczyzną Boga, słynie z niezwykle oryginalnych religijnych celebracji, wypełnionych śpiewem, tańcem i muzyką. Towarzyszą im parady pięknie ozdobionych słoni, całonocne przedstawienia, próby ognia, ablucje i wiele innych atrakcji.

fot. Anna Olenkiewicz

Stworzona przez autorów fotograficzna opowieść ilustruje trzy święta: Theyyam, podczas którego bogowie wstępują w ciała szkolonych w tym celu od dziecka tancerzy, słynącego z parad słoni Thirunakkara Arratu Ustavam, oraz Kodungallur Bharani, w trakcie którego „wyrocznie” własną krwią próbują obłaskawić przerażającą boginię Kali.

fot. Anna Olenkiewicz


fot. Jan Skwara

Anna Olenkiewicz - Najpierw była lustrzanka cyfrowa, żeby wspomnienia nie zatarły się w pamięci. Później pojawiły się podróże. Od momentu pierwszej wyprawy do Indii podróżuje, fotografuje, eksploruje rożne kultury i religie, kolekcjonuje dźwięki, poznaje smaki i nieustannie się zachwyca. Zakochana w Azji, jej kolorach i zapachach oraz zafascynowana kulturą buddyjską. Indie, a zwłaszcza Ladakh uwielbia za spokój, zniewalająco pachnącą kuchnię i cudowne krajobrazy. Na pewno jeszcze tam wróci.
 
Jej ulubiony zdjęciowy temat to reportaż społeczny. Zawsze z utęsknieniem czeka na kolejny wyjazd. Za nią dwumiesięczna podroż po Indiach, przed nią – cały świat. Marzy o tym, żeby podróżować jeszcze więcej i coraz dalej. Czasem zagląda gdzieś tylko na chwilę, czasem na dłużej. Zdecydowany kierunek następnej wyprawy: Kuba. Marzy o zwiedzeniu całej Ameryki Południowej i Azji.
 
Na koncie ma dwie wystawy fotograficzne i wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym „Suwałki Blues Festiwal” w 2009 roku. Pasjonatka aktywnej egzystencji oraz poznawania życia poprzez doświadczanie go na własnej skórze. Miłośniczka pokonywania granic geograficznych i kulturowych, głodna nowych wrażeń i wyzwań. Wyznacza sobie cele i konsekwentnie dąży do ich realizacji.

Jan Skwara - z zawodu informatyk, z zamiłowania fotograf i podróżnik. Swoją przygodę z fotografią zaczynał jako jedenastolatek od aparatu marki Zenith i kółka w domu kultury. Zaszczepiony w ciemni fotograficznej bakcyl po latach przerodził się w prawdziwą pasję. Jego ulubione tematy to portret i reportaż, ale chętnie próbuje się też w innych dziedzinach. Fotografowanie pozwala mu oderwać się od rzeczywistości, zagłębić w innym świecie oraz otworzyć umysł na nowe emocje i estetyczne doznania.
 
Do tej pory przemierzał z aparatem Europę i Azję, w następnej kolejności chciałby odwiedzić Kubę oraz Czarny Ląd. Lubi poznawać inne kultury, obserwować ludzi i ich zwyczaje. Pozwala mu to spojrzeć na własne życie i wartości z odmiennej perspektywy. W Polsce najchętniej odwiedza Mazury, ale nie pogardzi też wyjazdem w inne rejony. Ceni nasz kraj za różnorodne krajobrazy, piękne zabytki i najlepszą kuchnię. [enter15 W wolnych chwilach zajmuje się fotografią komercyjną. Jego zdjęcia publikowane były w kraju (m.in. przez Onet i Gazeta.pl) i za granicą (m. in. kampania społeczna w Kanadzie). Uczestnik II edycji akcji charytatywnej „Kadry ze świata, czyli podróże okiem Polaków”.
Wystawa będzie miała miejsce w Galerii Centrum Handlowo-Rozrywkowego Suwałki Plaza w dniach 14.09.2012 r. – 11.10.2012 r. Wernisaż odbędzie się 14 września o godzinie 19.00.
DO POBRANIA - Katalog wystawy ze szczegółowym opisem fotografii: fotografuj.pl

Zobacz także:
Wakacyjny konkurs fotograficzny
Profesjonalne rigi naramienne od Benro
Warszawskie Spotkania z Fotografią Dokumentalną: Dorota Awiorko-Klimek
Panasonic LUMIX SZ5 - aparat z Wi-Fi i możliwością sterowania smartfonem
Kompaktowy i lekki teleobiektyw Panasonic LUMIX G VARIO 45–150 mm
LUMIX LX7 - najbardziej zaawansowany kompaktowy aparat Panasonica
Pierwsza kamera sportowa Sony HDR-AS15
Nowy Sony NEX-5R z rodziny aparatów z wymiennymi obiektywami
Panasonic LUMIX FZ200 - superszybki łowca ulotnych chwil
Samsung GALAXY Camera - aparat z Androidem i WiFi
Stabilizator do kamer i aparatów Genesis Quatron
Nowy obiektyw Carl Zeiss z serii Cine Prime CP.2 25/T2.1
Compact Zoom CZ.2 28–80/T2.9 – kolejny filmowy zoom Zeissa
Uaktualnienie DxO Optics Pro do wersji 7.5.4
Kamera Canon EOS C100 - profesjonalna jakość i swoboda dla twórców
Adobe Camera RAW 7.2 i Adobe Lightroom 4.2
Aktualizacja oprogramowania Canon EOS-1D X do wersji 1.0.6

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 3.465s.