Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Aparaty i kamery  >  Fujifilm FinePix S100fs – tak dużo już dawno nie było


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Jedną z postaci greckiego Kościoła Prawosławnego jest Święty Nikon?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Fujifilm FinePix S100fs – tak dużo już dawno nie było
Dodał: Jarosław Zachwieja 25.01.2008
Firma Fujifilm powróciła na rynek aparatów już niemal zapomnianych, potocznie (i błędnie) zwanych hybrydami. Nowy "okręt flagowy" tego producenta, FinePix S100fs pod wieloma względami bardziej przypomina lustrzankę, niż aparat kompaktowy.


Rozwijający się w szalonym tempie rynek tanich lustrzanek cyfrowych spowodował, że bardzo popularna niegdyś grupa zaawansowanych kompaktów niemal zupełnie zanikła. I właśnie teraz, gdy ceny najtańszych aparatów DSLR osuwają się powoli w kierunku poziomu 500 dolarów, firma Fujifilm prezentuje aparat kompaktowy, za który jeszcze kilka lat temu osoby, których nie było wówczas stać na lustrzankę, pozwoliłyby się pokroić. Mowa o FinePix S100fs – aparacie, który sam producent nazywa "okrętem flagowym swojej oferty".


Nowość należy do grupy urządzeń zwanych niegdyś hybrydami. Jest to aparat kompaktowy o tak zaawansowanej funkcjonalności, że praktycznie tylko brak lustrzanego układu wizyjno-pomiarowego i wymiennej optyki odróżnia go od cyfrowych lustrzanek. Już krótka lektura danych technicznych aparatu wzbudza duże zdumienie: sercem urządzenia jest przetwornik obrazu Super CCD HR o rozdzielczości 11 megapikseli i od dawna nie spotykanej wielkości 2/3 cala (8,8 x 6,6 mm). Optykę modelu S100fs stanowi stabilizowany obiektyw o zakresie ogniskowych odpowiadających 28-400 mm w aparacie małoobrazkowym i jasności f/2.8-5.3. Czułość matrycy można regulować w zakresie 100-3200 ISO oraz podbijać ją do wartości 6400 ISO (rozdzielczość aparatu spada do rozdzielczości 6 megapikseli) lub 10 000 ISO (3 megapiksele).
 
Producent zapowiada, że aparat – dzięki zastosowaniu zupełnie nowego przetwornika oraz nowej generacji procesora obrazu odznacza się wyjątkowo dużą rozpiętością tonalną zdjęć, porównywalną z tradycyjnym filmem negatywowym. Jedną z ciekawszych funkcji aparatu jest zresztą zapożyczona z lustrzanki S5 Pro możliwość "udawania" efektów fotografowania za pomocą różnego rodzaju filmów: (soft, Velvia, Provia). Aparat umożliwia też rejestrację zdjęć w formacie RAW.


Tak zaawansowany model został oczywiście odpowiednio dopracowany pod względem funkcjonalności i ergonomii. Obecność manualnego nastawu ekspozycji (M), programowego (P) oraz trybów preselekcji przysłony i czasu (A, S) jest rzeczą normalną i w przypadku aparatu tego typu nie powinna dziwić. FinePix S100fs dysponuje jednak ponadto dwoma trybami ustawień osobistych (C1, C2), a także trybem bracketingu filmowego (FSB). Ten ostatni to specjalna odmiana bracketingu mająca za zadanie zwiększyć rozpiętość tonalną fotografowanej sceny na podobieństwo tej uzyskiwanej w fotografii analogowej. Technicznie jest to więc coś w rodzaju automatycznie generowanego zdjęcia HDR. Do dyspozycji użytkownika oddane też zostało 14 trybów tematycznych zebranych w dwóch pakietach (S1, S2). Dostęp do tych funkcji umożliwia tradycyjne pokrętło nastawów.
 
Czas naświetlania może być regulowany w zakresie od 1/4000 sekundy do 30 sekund. Dostępny jest też tryb bulb. Ogniskowa obiektywu regulowana jest za pomocą mechanicznego pierścienia na tubusie obiektywu. Zdjęcia w trybie seryjnym mogą być wykonywane z maksymalną prędkością 7 klatek na sekundę.


Aparat ma bardzo bogato wyposażony korpus. Większość ważnych do obsługi urządzenia opcji została wyprowadzona w postaci przycisków, przełączników i pokręteł. Wielką zaletą tego modelu jest też obecność uchylnego wyświetlacza o przekątnej 2,5 cala oraz wizjera EVF o rozdzielczości 200 tysięcy pikseli.
 
Podobnie jak inne tegoroczne kompaktowe nowości firmy Fujifilm, FinePix S100fs zapisuje zdjęcia zarówno na kartach SD/SDHC, jak i xD. Aparat ma wymiary 133x94x150 mm i waży prawie 920 gramów. W sprzedaży detalicznej pojawi się już w lutym.

Cena: 799,95 USD
Strona producenta: www.fujifilm.com

Zobacz także:
Fujifilm FinePix S1000fd oraz S8100fd – dwa nowe hiperzoomy
Fujifilm FinePix F100fd – kompaktowy... noktowizor?
Fuji FinePix Z20fd – kolejne wcielenie stylowego kieszonkowca
Fujifilm FinePix J10 oraz J50 – nowa linia cyfraków dla mniej wymagających
Sony DSC-H10 – hiperzoom dla całej rodziny
Cyber-shot seria "W" – pięć nowych modeli od Sony
Sony Cyber-shot S750 i S780 z technologią rozpoznawania twarzy i lepszym zasilaniem
Cyber-shot T300 sam wybierze właściwy tryb tematyczny
Nowe Canony PowerShot A
Digital IXUS 80 IS – elegant w ciepłych barwach

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.559s.