Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Format DNG wchodzi w skład ISO


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwszy nowoczesny obiektyw zmiennoogniskowy powstał już w 1948 roku, najstarsza zaś tego typu konstrukcja pochodzi z przełomu XIX i XX wieku?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Format DNG wchodzi w skład ISO
Dodał: Jarosław Zachwieja 05.05.2008
Firma Adobe odniosła niedawno duży sukces na drodze do upowszechnienia formatu DNG. "Cyfrowy negatyw" został zaakceptowany przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną (ISO).


Format DNG (skrót od angielskiego terminu Digital Negative) to opracowany przez firmę Adobe w 2004 roku otwarty standard zapisu obrazu. Jego opracowanie stanowiło próbę ustandaryzowania i uwspólnienia formatów RAW różnych producentów. Główne cechy formatu DNG to m.in. dostępna dla wszystkich specyfikacja, rozwojowość oraz zapewniona kompatybilność wsteczna, dzięki której zdjęcia w formacie DNG wykonane starymi modelami aparatów będą odczytywane również w przyszłości przez zupełnie nowe programy do edycji obrazu.
 
Najnowszym sukcesem firmy Adobe na drodze do upowszechnienia formatu DNG jako "uniwersalnego RAW'a" to zaakceptowanie tego standardu przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną (ISO) jako otwartego, niezależnego standardu zapisu obrazu rejestrowanego przez urządzenia cyfrowe. Certyfikaty z grupy ISO są uważane w wielu krajach za najważniejsze dokumenty standaryzujące.
 
Format DNG wykorzystuje w chwili obecnej około 170 modeli aparatów i ścianek cyfrowych 12 różnych producentów. Są wśród nich takie uznane firmy, jak Sigma, Casio, Leica, Hasselblad czy Pentax. Choć brakuje wśród nich takich gigantów, jak Canon czy Nikon, twórca standardu – firma Adobe – ma nadzieję, że akceptacja DNG przez organizację ISO przyspieszy popularyzację formatu w środowisku fotografów i producentów sprzętu fotograficznego. Jak na razie największą popularnością ten standard zapisu obrazu typu RAW cieszy się wśród użytkowników aplikacji Adobe Lightroom – szacuje się, że około 40% użytkowników tej aplikacji przechowuje swoje zbiory fotograficzne właśnie w tym formacie. Również udostępniany przez firmę Adobe moduł Adobe Camera Raw umożliwiający odczyt plików RAW w Photoshopie i Adobe Bridge (najnowsza wersja 4.4.1 dostępna jest dla systemów Windows i Mac OS X zawiera bezpłatny konwerter obsługiwanych formatów do plików DNG.

Strona WWW: www.adobe.com

Zobacz także:
Darmowy Pro Photo Tools v.1
Nowe możliwości GIMP-a 2.5 beta
DxO Optics Pro v5 rozbudowany o obsługę Samsunga GX20
Leaf Capture 11.1 – bogatszy funkcjonalnie
Nikon CaptureNX w wersji 1.3.3
Nowa wersja ViewNX Nikona
Lightroom 1.4.1 i ACR 4.4.1 – błędy zostały usunięte
AKVIS Noise Buster 6.0 – odszumianie na nowo

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.553s.