Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Firlej w Firleju


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Film małoobrazkowy 36 x 24 mm ma wymiary identyczne z taśmą filmową 35 mm?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Firlej w Firleju
Dodał: Błażej Organisty 22.01.2016
Wrocławski klub Firlej zaprasza na wystawę Soni Firlej pt. "Plus" dziś o godzinie 18.00. Ekspozycja potrwa do 15 marca. W twórczości Soni Firlej silnie zaznacza się uwikłanie człowieka w przyrodę. Jawi się wizja świata, w którym to nie człowiek jesteśmy centrum wszechświata i najdoskonalszym wytworem ewolucji. Artystka konfrontuje się z egoizmem gatunkowym, przekonaniem o podległości i poddaniu wszystkich elementów przyrody ludziom.

« poprzednia strona 1|2 następna strona »

Zdaniem kuratorki wystawy, Katarzyny Hoffmann, podstawę dla fotografii Soni Firlej stanowi teza Paracelsusa o wzajemnej zależności wszechrzeczy, subtelnej harmonii i chęć obcowania człowieka z naturą, jak również głębokie pragnienie poznania, stanowiąc zarazem antidotum na współczesny antropocentryzm. Zarysowuje się zatem potrzeba rekonstrukcji utraconej wizji świata. Giordano Bruno podkreśla, że świat jest nieskończony i zrównuje człowieka z tym, co we wszechświecie największe i najmniejsze. Istotną wartością jest również wolność, której aspektów poszukuje artystka, idąc za jego słowami „Nie ma rzeczy tak błahej, kruchej, nędznej i niedoskonałej, która /.../ nie posiadałaby duszy”.

Plus, fot. Sonia Firlej


Inspiracją w twórczości artystki jest przede wszystkim makro- i mikrostruktura przyrody. Hołduje kształtom, strukturze i fakturze, pragnąc podkreślić ich wewnętrzną wartość oraz stać się jej świadomym elementem. Poprzez to penetruje także wnętrze organizmu ludzkiego, jego ciągłe przemiany, ale również stany emocjonalne, starając wydobyć je na zewnątrz. Puls życia natury i człowieka uzupełnia się, przenika, tworząc jeden organizm, który budzi, przemija i daje życie innym. Artystka stara się poszerzyć zdolność zrozumienia natury, szanując jej potrzeby oraz prawa, zarazem negując „uczłowieczanie przyrody” wynikające z konsumpcjonizmu i dynamicznego rozwoju społecznego – opisuje kuraatorka.

Plus, fot. Sonia Firlej


Wystawa „Puls” jest kontynuacją, lustrzanym odbiciem koncepcji zrealizowanej w październiku 2015 roku w przestrzeniach Perfexu w Poznaniu wzbogaconą o przeplatający się w twórczości artystki motyw muzyki oraz specyfikę miejsca klubu Firlej. Przejawia się on bezpośrednio poprzez współpracę z muzykami, ale również dźwięk, rytm, puls natury, ciała człowieka, który jest bezpośrednim impulsem do tworzenia obrazów. Zatem interakcja sztuk dokonuje się w wyobraźni artystki, a jej efektem okazują się pomysły twórcze czy koncepcje teoretyczne.

Plus, fot. Sonia Firlej
« poprzednia strona 1|2 następna strona »
Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.523s.