Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Dzika Polska okiem fotografów przyrody


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Victor Hasselblad swoją karierę rozpoczął praktyką w zakładach Zeissa?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Dzika Polska okiem fotografów przyrody
Dodał: Katarzyna Stodolska 17.11.2010
Zapraszamy dnia 19 listopada o godz. 18:00 do rybnickiego Domu Kultury Chwałkowice, na wernisaż wystawy fotografii Dzika Polska przygotowanej przez Stowarzyszenie Pracownia oraz spotkanie autorskie z Ryszardem Kulikiem, autorem książki o odkrywaniu natury.


Wystawa „Dzika Polska” to kolekcja profesjonalnych, wielkoformatowych zdjęć największych polskich fotografików przyrody, przedstawiających najdziksze, najcenniejsze i najbardziej naturalne obszary Polski. Jeśli przyjrzymy się tym fotografiom, zauważymy, jak bardzo ulotne jest piękno poszczególnych miejsc, jak łatwo może ono zostać zniszczone nierozważnymi decyzjami lokalizacyjnymi lub brakiem należytej opieki i ochrony.

Dudek, fot. Saturnina i Artur Homan

Celem wystawy jest zachęcenie zwiedzających do zwrócenia uwagi na ginący obok nas świat przyrody i podjęcia działań dla ochrony lokalnych wartości przyrodniczych. Autorami fotografii są: Wiktor Wołkow, Jan Walencik, Artur Tabor, Saturnina i Artur Homan, Antoni Kasprzak, Tomasz Ogrodowczyk, Jacek Więckowski, Przemysław Kunysz, Piotr Morawski, Jacek Szarek, Marta Lelek, Janusz Korbel, Jacek Zachara.

Wilk, fot. Jacek Więckowski

Wystawie towarzyszą również edukacyjne warsztaty ekologiczne poświęcone tematyce przyrodniczej dla uczniów. W dniu 19 listopada wezmą w nich udział uczniowie IV LO w Rybniku.

Żubry w Bieszczadach, fot. Jacek Szarek

Wystawę Dzika Polska zaprezentuje i poprowadzi warsztaty ekologiczne, mgr Iwona Kukowka – koordynatorka Kampanii „Szkoły dla przyrody”, pedagog w Stacji Edukacji Ekologicznej Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot. Prowadzi prośrodowiskowe zajęcia edukacyjne zarówno dla uczniów nauczycieli jak również aktywistów ekologicznych. Koordynatorka ogólnopolskiej społecznej kampanii edukacyjnej ,,Dzika Polska”, realizowanej od 2006 r. przez Stow. PnrWI oraz autorka poradnika metodycznego dla nauczycieli w zakresie kształtowania trwałych postaw proekologicznych w nauczaniu przyrody i biologii. Od 2005 r. zaangażowana w działania proochroniarskie Stow. PnrWI, jest współautorką raportu o kierunkach wykorzystania turystycznego polskich gór pt.: „Wpływ turystyki masowej na dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe Karpat”.

Żuraw, fot. Artur Tabor

Bączek, fot. Saturnina i Artur Homan

Żuraw, fot. Tomasz Ogrodowczyk


Podczas wernisażu przewidziane jest także spotkanie autorskie z Ryszardem Kulikiem, autorem książki "Odkrywanie natury. Praktyka głębokiej ekologii". Ryszard Kulik tak mówi o swojej książce: "Główne przesłanie książki jest bardzo proste. Wypływa ono z założenia, że współczesna cywilizacja jest destrukcyjna dla przyrody i ostatecznie dla samego człowieka. Dzieje się tak, między innymi, ponieważ ludzie przestali zadawać sobie głębokie pytania dotyczące tego, kim są i czym jest życie. Ta książka prowokuje do zadawania głębokich pytań, do otrząśnięcia się z letargu, zachęca do życia bardziej uważnego i świadomego, bo tylko takie życie jest pełne i ostatecznie pozwala z większą troską odnosić się do świata i samego siebie. Zależy mi na tym, żeby książka trafiła do zwykłych ludzi. Jest ona dla każdego, kto poszukuje wspomnianej przeze mnie pełni i pragnie żyć pięknie.
Ale uwaga! Ta książka nie jest do przeczytania. To przede wszystkim zachęta do praktykowania, czyli wyjścia poza słowa, które są martwe. Tekst jest tylko punktem wyjścia, później trzeba książkę odłożyć i po prostu żyć."

Okładka książki pt. Odkrywanie natury, autor: Ryszard Kulik


We wstępie do książki Wojciech Eichelberger napisał: „Ta książka to zapis spokojnej, mądrej i głębokiej refleksji nad naszą ludzką kondycją, która jak w powiększającym zwierciadle odbija się i ukonkretnia w naszym stosunku — nie tylko do przyrody – lecz do wszystkiego, co nas otacza".

Miasto: Rybnik
Lokalizacja: Galeria Fotografii DeKa - Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach
Ulica: 1 Maja 95
Termin: 20.11.2010 – 30.11.2010
Adres WWW: www.dkchwalowice.pl
Wernisaż: 19 listopada 2010 r. o godz. 18.00

Zobacz także:
Cykl fotograficzny Dreamland czyli opowieść o snach
BenQ MW811ST – szerokokątny, panoramiczny projektor 3D ready
Magicolor 1600W - laserowa magi(a)colorów
Pociąg do kreacji – jeszcze tylko 4 dni!
Olympus M.Zuiko Digital 14-42 mm II 1:3.5-5.6
Olympus E-PL1s – tylko w Japonii
Petrol Digiback – plecak dla filmowca
SANYO PLC-XU4000 - przenośny projektor XGA
TERRA – X Festiwal Slajdów Podróżniczych
Adobe MAX Award 2010 dla Bamboo Dock
Mac OS X 10.6.5 obsługuje 10 nowych aparatów
Konkurs "Polska nocą"

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.183s.