Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Czarny krzem - nowość w służbie fotografii


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Nazwa "Cztery Trzecie" nie ma nic wspólnego z proporcjami boków obrazu rejestrowanego przez matryce aparatów należących do tego systemu?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Czarny krzem - nowość w służbie fotografii
Dodał: Jarosław Zachwieja 27.10.2008
Firma SiOnyx opracowała technologię, która pozwala na wyprodukowanie cyfrowego przetwornika obrazu o bardzo wysokiej światłoczułości. Nowość ma znaleźć zastosowanie w aparatach cyfrowych i kamerach nowych generacji.


Podstawowym problemem aparatów cyfrowych, jaki trapi użytkowników są generowane przez nie szumy przy wysokich czułościach ISO. Winę za to ponoszą właściwości fizyczne materiałów, z których wykonywane są przetworniki obrazu, a dokładniej mocno ogranicznony zakres absorpcji światła potrzebnego do wygenerowania obrazu. W wielkim skrócie: krzem stosowany do rejestracji obrazu jest nie dość czuły na działanie fotonów.
 
Lekarstwem na ten problem może być wynalezienie nowego, czulszego materiału światłoczułego. Wiele wskazuje na to, że może być nim "black silicon", czyli tzw. czarny krzem, opracowany przez amerykańską firmę SiOnyx. Substancja ta powstaje w wyniku domieszkowania czystego krzemu siarką poprzez bardzo krótkie naświetlanie tego pierwszego promieniami lasera w odpowiednich warunkach środowiskowych.
 
Technologia ta jest bardzo skomplikowana w zastosowaniu, jednak rezultaty jej wykorzystania są imponujące. Według producenta, czarny krzem jest nawet 500 razy bardziej wrażliwy na światło od tradycyjnych materiałów stosowanych w przetwornikach CCD oraz CMOS. Oznacza to, że matryca cyfrowa skonstruowana z wykorzystaniem tej technologii może zapewnić czułość równoważną około 200 tysięcy ISO przy praktycznie pozbawionym szumów obrazie końcowym. Brzmi jak cytat z powieści s/f? Być może, jednak inżynierowie z SiOnyx zaręczają, że jest to możliwe.

Zdjęcie z mikroskopu elektronowego przedstawiające strukturę czarnego krzemu. fot. SiOnyx

Trudno przecenić znaczenie, jakie ma zaprojektowanie nowego typu przetwornika dla fotografii cyfrowej. Począwszy od superczułych matryc aparatów i kamer, a skończywszy na precyzyjnych i działających nawet w zupełnych ciemnościach układach autofokusa i pomiaru światła. Przedstawiciele firmy SiOnyx zaznaczają jednak, że nie są zainteresowani wdrożeniem tej technologii do konkretnych produktów, a jedynie sprzedażą jej firmie, która zrobi z tego rozwiązania praktyczny użytek. Z tego powodu nie wiadomo też czy i kiedy zobaczymy pierwsze modele aparatów typu "black silicon". Oby stało się to już niedługo.

Strona WWW: www.sionyx.com

Zobacz także:
Sony, Canon i Panasonic na liście 100 najlepszych marek
Samsung nie przejmie SanDiska
Sony otwiera program dla profesjonalistów
Stereoskopowe zdjęcia dawnej Japonii
Wyglądaj dobrze na zdjęciach
Porozumienie w sprawie aktualizacji firmware dla systemu Cztery Trzecie

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.602s.