Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Aparaty i kamery  >  Canon EOS-1D Mark IV – nowe wcielenie lustrzanki reporterskiej


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwsze lustrzanki cyfrowe Nikona, opracowane we współpracy z firmą Fujifilm (E2/E2s/E2N/E2Ns/E3), pozbawione były efektu pozornego wydłużenia ogniskowej?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Canon EOS-1D Mark IV – nowe wcielenie lustrzanki reporterskiej
Dodał: Marcin Kwiecień 20.10.2009
Dziś na rynek trafił Canon EOS-1D Mark IV. Najnowsza lustrzanka japońskiego giganta ma przekonstruowany autofokus, wyższą rozdzielczość i czułość matrycy (z podbiciem aż do 102 400 ISO), dwa procesory DIGIC IV oraz możliwość rejestracji wideo Full HD.

« poprzednia strona 1|2|3|4 następna strona »

Najważniejszymi elementami następcy modelu Mark III są matryca CMOS w formacie APS-H (27,9 x 18,6 mm, współczynnik 1,3 względem pełnej klatki) o rozdzielczości 16,1 magapiksela i czułości zmiennej w zakresie od 50 do 12 800 ISO z możliwością podbicia do 102 400 ISO oraz 45-polowy autofokus z 39 czujnikami krzyżowymi, z których każdy może zostać bezpośrednio wybrany przez fotografującego. Zmieniono także wyświetlacz – teraz jest identyczny jak w modelu EOS 7D, czyli ma trzy cale przekątnej i rozdzielczość 640 x 480 pikseli (w sumie ponad 920 tys. punktów) z możliwością siedmiopoziomowego ustawiania jasności.
 
Znaczącą nowością jest funkcja rejestracji filmów w rozdzielczości Full HD. W sumie wideo można zapisać w jednym z następujących trybów: 1080p przy 30/24/25 kl./s, 720p przy 60/50 kl./s ora 640 x 480 pikseli przy 60/50 kl./s. Dwa procesory DIGIC IV umożliwiają pracę w trybie seryjnym z prędkością do 10 klatek na sekundę, przy czym w buforze zmieści się maks. 26 ujęć w formacie RAW, 121 w formacie JPEG lub 20, gdy będą zapisywane oba typy plików..
 
Producent udostępnił próbki zdjęć i filmów wykonanych nowym aparatem. Można się z nimi zapoznać pod tym adresem.

Canon EOS-1D Mark IV

Idealne narzędzie reporterskie
Canon ogłasza dziś premierę nowego modelu profesjonalnej lustrzanki cyfrowej (DSLR) – Canon EOS-1D Mark IV. Nowy aparat to idealne narzędzie fotografowania obiektów w ruchu, sportu, wydarzeń i dzikiej przyrody – umożliwia wykonanie obrazów o wysokiej rozdzielczości w mgnieniu oka w najbardziej wymagających warunkach. Canon EOS-1D Mark IV jest szybki i wydajny; został zaprojektowany z myślą o fotografach oczekujących niezawodności w sytuacjach cechujących się napięciem i dużą zmiennością.
 
Podczas projektowania aparatu EOS-1D Mark IV wzięto pod uwagę opinie i sugestie profesjonalnych fotografów. Korpus ma matrycę światłoczułą CMOS w formacie APS-H o rozdzielczości 16,1 megapiskela. Szeroki wybór precyzyjnych obszarów AF dostępnych w całym kadrze jest teraz możliwy dzięki zupełnie nowemu 45-punktowemu systemowi automatycznego ustawiania ostrości (AF) z 39 punktami typu krzyżowego o czułości f/2,8. Przetworniki obrazu Dual DIGIC 4 zapewniają wysoką rozdzielczość zdjęć wykonanych w trybie fotografowania ciągłego z szybkością do 10 klatek na sekundę. EOS-1D Mark IV ma ponadto najszerszy zakres wartości ISO z pośród aparatów marki Canon.

Autofokus – szybkość i odwzorowanie każdego szczegółu
Canon EOS-1D Mark IV został wyposażony w zupełnie nowy 45-punktowy system automatycznego nastawiania ostrości AF. 39 punktów typu krzyżowego o czułości do f/2,8 rozmieszczono w całym kadrze, pozwalając na powtarzalne uzyskanie ostrości obiektów statycznych i ruchomych niezależnie od wybranego punktu AF. Wszystkie punkty AF są teraz bardziej wrażliwe, można łatwo dokonać ich selekcji; te rozmieszczone bliżej krawędzi kadru są tak samo wrażliwe jak te położone przy centrum kadru.
 
Całym systemem AF zarządza dedykowany mikroprocesor, odpowiadający za szybkie i dokładne ustawienie ostrości, nawet podczas fotografowania w trybie ciągłym z prędkością 10 klatek na sekundę. Nowy, udoskonalony tryb AI Servo II AF firmy Canon śledzi obiekty w ruchu z większą precyzją. Dedykowany mikroprocesor umożliwia trybowi AI Servo II AF dokładniejsze śledzenie obiektów w ruchu oraz zwiększenie niezawodności ostrzenia w warunkach niskiego kontrastu i niezmiernie jaskrawego oświetlenia.

Canon EOS-1D Mark IV

EOS-1D Mark IV oferuje szeroki zakres ręcznych i automatycznych opcji AF, w tym nową funkcję stworzoną przez firmę Canon, Spot AF, dostępną w pracy z obiektywami z przyciskiem AF Stop. Funkcja Spot AF oferuje fotografom wymagającym niezmiernie dokładnej ostrości obrazu bardziej precyzyjny obszar ostrzenia. 63-strefowy system pomiaru pozwala na zastosowanie różnych trybów pomiaru – dedykowany czujnik powiązany z 45 punktami AF umożliwia pomiar powiązany z punktowym AF oraz wiele opcji pomiaru strefowego.
 
Aparat EOS-1D Mark IV ma punkty AF powiązane z orientacją aparatu – czujnik orientacji pozwala na zapamiętanie oddzielnych punktów AF dla różnego ułożenia aparatu, w poziomie i pionie (uchwytem do góry i do dołu). Punkty AF powiązane z orientacją aparatu ułatwiają szybką jej zmianę podczas fotografowania, z jednoczesną zmianą ustawień AF w celu dostosowania do obiektu. Funkcja rejestracji punktów AF pozwala zachować w pamięci aparatu alternatywny punkt AF dostępny za naciśnięciem przycisku.

Przetworniki obrazu Dual DIGIC 4
„Szyta na miarę” matryca światłoczuła o wysokiej rozdzielczości CMOS APS-H z 16.1 MP współpracuje z dwoma przetwornikami obrazu Dual DIGIC 4 zapewniając szczegółowe i ostre odwzorowanie nawet przy bardzo wysokiej czułości ISO.
 
Efektem dodania czujnika APS-H jest wysoka liczba pikseli oraz efektywne pole widzenia równe 1,3 długości ogniskowej obiektywu. Tę zaletę docenią fotoreporterzy rejestrujący wydarzenia, sport czy dziką przyrodę. Działając w ciągłym ruchu i robiąc zbliżenia fotografowanych obiektów fotoreporterzy mogą zachować niskie wartości przysłony bez potrzeby zastosowania obiektywów długoogniskowych, które są zazwyczaj cięższe.
 
Fotografowanie w trybie ciągłym jest teraz sprawniejsze dzięki ośmiokanałowemu odczytowi danych dokonywanym przez matrycę, co zapewnia szybkość i pełne wykorzystanie możliwości przetworników Dual DIGIC 4. W efekcie otrzymujemy serie z prędkością 10 klatek na sekundę przy pełnej rozdzielczości 16.1 MP oraz jakość barw dzięki 14-bitowej konwersji analogowo-cyfrowej (A/D).

Canon EOS-1D Mark IV

Aparat EOS-1D Mark IV ma najszybciej działający tryb fotografowania ciągłego w trybie automatycznego ustawiania ostrości spośród obecnie dostępnych modeli cyfrowych lustrzanek Canon EOS – rejestruje zdjęcia z prędkością 10 klatek na sekundę bez pogorszenia rozdzielczości. Moc przetworników Dual DIGIC 4 zarządza większą ilością danych w następstwie zwiększenia rozdzielczości obrazu o 60%, jednocześnie pozwala na wykonanie w jednej serii do 121 dużych zdjęć JPEG, lub 28 zdjęć RAW z użyciem kart zgodnych z UDMA 6. Jest to idealne rozwiązanie podczas fotografowania sportu i wydarzeń cechujących się dużą zmiennością.
 
EOS-1D Mark IV wyposażono ponadto w uaktualnione style obrazu Picture Styles oraz pierwszy w historii dodatek ALO (Automatyczna Optymalizacja Oświetlenia) w profesjonalnym korpusie EOS, który automatycznie koryguje kontrast i jasność obrazów już podczas ich rejestracji. Te dwie funkcje skracają cykl pracy fotografa, umożliwiając oddanie gotowych do publikacji zdjęć bezpośrednio z aparatu, tym samym ułatwiając koncentrację jedynie na wykonaniu unikatowych ujęć.
 
Pełna kompatybilność aparatu EOS-1D Mark IV z kartami pamięci flash zgodnymi z najnowszym interfejsem UDMA 6 zapewnia szybki zapis na karcie pamięci CF. Natomiast możliwość rejestracji zdjęć na kartach Secure Digital/SDHC pozwala fotografować dłużej, aż do uzyskania pożądanego ujęcia.
« poprzednia strona 1|2|3|4 następna strona »
Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.887s.