Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Obiektywy i akcesoria  >  Canon Cinema EOS C300 – pierwsza kinematograficzna kamera 4K z bagnetem EF


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwszy nowoczesny obiektyw zmiennoogniskowy powstał już w 1948 roku, najstarsza zaś tego typu konstrukcja pochodzi z przełomu XIX i XX wieku?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Canon Cinema EOS C300 – pierwsza kinematograficzna kamera 4K z bagnetem EF
Dodał: Marcin Pawlak 04.11.2011
Niewątpliwą gwiazdą zaprezentowanego dziś praz Canona systemu EOS Cinema jest EOS C300 – pierwsza kamera 4K wyposażona w bagnet EF (wytwarzana też będzie odmiana z typowym mocowaniem PL).


Informacja prasowa:
Firmy Canon Inc. i Canon Europe przedstawiły dziś zupełnie nową cyfrową kamerę wideo z wymiennymi obiektywami, która łączy niesamowitą jakość obrazu z wyjątkową mobilnością i elastycznością, aby spełnić potrzeby produkcyjne współczesnej branży filmowej. Kamera, wyposażona w nowo opracowaną matrycę CMOS o rozdzielczości ok. 8,29 megapiksela, równoważną filmowi Super 35 mm, będzie dostępna w dwóch wersjach: cyfrowa kamera wideo EOS C300, wyposażona w mocowanie EF, które zapewnia zgodność z szeroką gamą obiektywów składających się na bieżącą linię wymiennych szkieł EF do lustrzanek EOS oraz na nową rodzinę filmowych obiektywów EF; oraz cyfrowa kamera wideo EOS C300 PL z mocowaniem kompatybilnym ze standardowymi obiektywami PL.


Kamery EOS C300/C300 PL wchodzą do sprzedaży równolegle z systemem Cinema EOS, rozpoczynając ofensywę firmy Canon na rynku produkcji cyfrowej wysokiej rozdzielczości. Nowy system profesjonalnej kinematografii cyfrowej obejmuje takie kategorie produktów, jak obiektywy, cyfrowe kamery wideo i lustrzanki cyfrowe.Gwiazdorska obsada drugoplanowa
Kamera EOS, wyposażona w mocowanie EF, jest wspierana przez gwiazdorską obsadę wysokowydajnych obiektywów EF — nie tylko szeroką gamę wymiennych obiektywów EF do lustrzanek EOS, które zdobyły respekt i zaufanie fotografów z całego świata, ale również filmowych obiektywów EF z nowo zapowiedzianego systemu EOS Cinema. Wyposażona w obiektyw Canon EF, kamera C300 wykorzystuje funkcję korekcji naświetlenia peryferyjnego, automatycznie kompensując winietowanie zgodnie z charakterystyką optyczną obiektywu oraz umożliwia sterowanie przesłoną z poziomu kamery (dostęp do tych funkcji zależny jest od rodzaju użytego obiektywu). Obiektywy EF umożliwiają też rejestrowanie takich metadanych, jak nazwa użytego obiektywu, ustawienia przesłony i czas otwarcia migawki.

Imponująca jakość obrazu Full-HD
Nowa opracowana matryca CMOS klasy Super 35 mm zastosowana w kamerach Canon EOS C300/C300 PL zawiera około 8,29 mln efektywnych pikseli, przy czym rozmiar pojedynczego piksela jest większy niż w konwencjonalnych kamerach profesjonalnych, co umożliwia zbieranie większej ilości światła, a zatem zwiększa czułość i ogranicza szumy. Matryca odczytuje sygnały wideo Full HD (1920 x 1080 pikseli) dla każdej z barw podstawowych RGB, ograniczając efekt mory, a jednocześnie zapewniają wysoką rozdzielczość z 1000 poziomych linii TV.


Dzięki zwiększonej prędkości odczytu sygnałów matryca CMOS ogranicza też efekt nachylenia obrazu spowodowanego ruchomą migawką, często występujący w kamerach z matrycami CMOS, który powoduje ukośne zniekształcenie szybko poruszających się obiektów. Ponadto kombinacja zaawansowanej matrycy z wysokowydajnym procesorem obrazu Canon DIGIC DV III umożliwia precyzyjne przetwarzanie gamma i zapewnia płynność gradacji.


Oprócz kompresji MPEG-2 Full HD (zgodnej z MPEG2 422@HL) kamera EOS C300/C300 PL stosuje sampling barw 4:2:2, który minimalizuje występowanie „schodków” na granicach obszarów o różnej chrominancji. Ponadto dzięki maksymalnej przepustowości rejestrowania równej 50 Mb/s kamera obsługuje nagrywanie wideo wysokiej jakości.


Kamera rejestruje obraz i dźwięk w standardowym formacie MXF (Material eXchange Format). Jest to otwarty format pliku, który nadaje się idealnie do nieliniowych systemów edycyjnych. Nagrywając dane na wszechstronnych, łatwo dostępnych kartach CF, kamera EOS C300/C300 PL zapewnia wysoki współczynnik cena-wydajność, a ponieważ jest wyposażona w dwa gniazda CF, pozwala na jednoczesne rejestrowanie danych wideo na dwóch kartach CF.


Gotowa do akcji
Dzięki kompaktowej obudowie o wymiarach 133 (szer.) x 179 (wys.) x 171 mm (dług.) kamera Canon EOS C300/C300 PL zapewnia znakomitą mobilność, umożliwiając filmowanie z punktów praktycznie niedostępnych dla dużych kamer kinowych, na przykład blisko ziemi w dynamicznych ujęciach z niskiego kąta albo wzdłuż ścian. Zgodnie z potrzebami sesji zdjęciowej kamerę można wyposażyć w rączkę, uchwyt, oparcie na kciuk i monitor.


Oferuje ona też szereg standardowych złączy, w tym wyjście wideo HD/SD-SDI do zewnętrznego rejestrowania wideo wysokiej jakości. W razie użycia bezprzewodowego nadajnika plików WFT-E6B do lustrzanek cyfrowych EOS kamerą EOS C300/C300 PL można sterować zdalnie za pomocą takich urządzeń, jak smartfony lub tablety.


Kamera jest wyposażona w cztery przyciski start/stop rozmieszczone w różnych miejscach, odpowiadające innym stylom trzymania kamery. Można do niej podłączyć różnorodne akcesoria firm trzecich, w tym osłony matte box, systemy ostrzenia follow focus oraz zewnętrzne rejestratory obrazu i dźwięku.


Urządzenie oferuje też ścisłą integrację z systemami edycji firm trzecich. Z kolei dzięki wbudowanemu systemowi chłodzenia oraz konstrukcji odpornej na kurz i krople wody operatorzy będą mogli skupić się na zdjęciach, a nie na sprzęcie.


Nowa kamera umożliwia użytkownikom regulowanie jakości obrazu w stopniu dorównującym profesjonalnym kamerom i cyfrowym lustrzankom z serii EOS, a ponadto oferuje logarytmiczną korekcję gamma (Canon Log Gamma), umożliwiając rejestrowanie obrazu ze stłumionym kontrastem i ostrością, co zapewnia maksimum swobody podczas edycji i obróbki nakręconego materiału. EOS C300/C300 PL oferuje częstotliwości rejestrowania klatek 59,41i, 50,00i, 29,97P, 25,00P i 23,98P, a także tryb 24 klatek na sekundę typowy dla kamer filmowych, który zapewnia zgodność z typowymi przepływami pracy w produkcji filmowej.


Inne funkcje to filmowanie przyspieszone, polegające na rejestrowaniu mniejszej liczby klatek na sekundę w celu nawet 60-krotnego przyspieszenia akcji, oraz filmowanie spowolnione do 1/2,5x poprzez rejestrowanie większej liczby klatek na sekundę. Częstotliwości w zakresie od 1 do 60 klatek na sekundę (w razie wybrania częstotliwości klatek 59.41i) można regulować z dokładnością do 1 fps. Ponadto wybór trybów niestandardowych pozwala użytkownikom swobodnie regulować jakość obrazu w celu uzyskania większej kontroli nad nakręconym materiałem.

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.438s.