Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Oprogramowanie  >  Bokeh Lens Simulation – niska głębia ostrości w Photoshopie


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Założenia standardu Cztery Trzecie nakładają konstruktorom szczególne ograniczenia na dowolność konstrukcji obiektywów systemowych, dzięki którym nawet obiektywy szerokokątne umożliwiają uzyskanie poprawnego obrazu w każdym miejscu matrycy?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Bokeh Lens Simulation – niska głębia ostrości w Photoshopie
Dodał: Jarosław Zachwieja 21.11.2008
Firma Alien Skin Software zaprezentowała wtyczkę dla aplikacji graficznych z rodzin Adobe oraz Corel symulującą efekt naturalnego rozmycia tła fotografowanej sceny.


Bokeh, czyli obszar na zdjęciu znajdujący się poza obszarem ostrości obiektywu, to pojęcie wywodzące się z Japonii, a upowszechnione na Zachodzie w okolicach 1996 roku. Obecnie trudno jest wyobrazić sobie udaną fotografię potretową (i wiele innych rodzajów zdjęć) bez elegancko rozmytego tła wyodrębniającego na zdjęciu główny motyw.
 
Niestety nie w każdej sytuacji udaje się fotografować z odpowiednio niską głębią ostrości. Z tego powodu niektórzy próbują ten efekt symulować za pomocą komputera i programu graficznego. Dla najbardziej wymagających powstały aplikacje mające na celu ułatwienie tej pracy i uczynienie efektu jak najbardziej realistycznym. Jedną z nich jest Bokeh Lens Simulation Plug-in stworzony przez Alien Skin Software.


Użytkownik programu ma kontrolę nad wszystkimi aspektami fotografii związane z głębią ostrości – może zdefiniować nie tylko obszar ostry oraz stopień rozmycia tła, ale też charakter samego rozmycia, łącznie z symulacją efektów typowych dla różnych rodzajów przysłon. Producent zapewnia, że osiągane w ten sposób efekty będą wyglądały tak naturalnie, jak to tylko możliwe. Jako dowód na to zamieszczony na stronie został film ilustrujący możliwości aplikacji.
 
Wtyczka Bokeh Lens Simulation Plug-in dostępna będzie w sprzedaży od grudnia w cenie około 200 dolarów zarówno w postaci pudełkowej, jak i – dla tych których nie interesuje zaśmiecanie domu bądź firmy czy zanieczyszczanie środowiska – pobieranej online. Program współpracować będzie zarówno z systemami operacyjnymi Windows, jak i Mac OS X. Aby móc z niego skorzystać, należy dysponować jedną z następujących aplikacji graficznych: Adobe Photoshop CS3 (lub nowszy), Adobe Photoshop Elements 4.0.1 dla systemu Mac OS X (lub nowszy), Adobe Photoshop Elements 6 dla systemu Windows (lub nowszy), Adobe Fireworks CS4 lub Corel Paint Shop Pro Photo X2.

Cena: 199 USD
Strona producenta: www.alienskin.com

Zobacz także:
Oprogramowanie dla Canona 5D Mark II dostępne
Canon DPP 3.5.1 – nareszcie obsługuje EOSa 5D Mark II
Pixel Bender – znacznie szybsze filtry dla aplikacji Adobe
Nowy Canon RAW Codec 1.4.0
ColorMunki Photo Software 1.0.5 – jeszcze lepsza funkcjonalność
Capture One 4.5.1 – obsługa nowych Canonów
Apple aktualizuje listę formatów RAW w Mac OS X
Image Composite Editor – panorama według Microsoftu
Capture NX2 z Nikonem D700 za darmo

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.791s.