Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Anton Solomoukha w Galerii Obok ZPAF


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Olympus E-3 potrafi sterować bezprzewodowo aż dziewięcioma lampami błyskowymi jednocześnie?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Anton Solomoukha w Galerii Obok ZPAF
Dodał: Alina Plata 12.11.2013
Galeria Obok ZPAF zaprasza na uroczyste otwarcie wystawy Antona Solomoukha "CONTEMPORARY" w najbliższą środę 13 listopada o godzinie 19.


Jeśli można znaleźć ''miejsce'', w którym przeszłość związana z twórczością holenderskich malarzy epoki odrodzenia, barokowymi hedonistami, średniowiecznymi moralistami oraz z prądami filozoficznymi i teoriami psychoanalizy Freuda i Junga spotykają się z fotografią - to jest nią twórczość Antonego Solomoukha!
Gdy patrzymy na zdjęcia autora wypełnione rozmaitymi układami ciał, pełne szczegółów dekoracyjnych, jako odzwierciedlenie naszych czasów i otaczającej nas przestrzeni, to rodzi się w nas przekonanie, że autor w natłoku bodźców i impulsów kieruje się podstawowym imperatywem – lękiem przed pustką (horror vacui). W pracach Antona wszystko jest ważne i nieprzypadkowe - postać, mural, przedmiot na pierwszym, lub na dalszym planie. Wszystko ma również swoją własną, wyjątkową historię i własne odniesienie względem modela, czy przedstawionej sceny.

fot. Anton Solomoukha

Zdjęcie nie jest więc tylko płaskim obrazem, raczej historią, mini filmem, teatrem, zamkniętym w ramy nieruchomej płaszczyzny. Autora nie interesuje przedstawianie otaczającej go realnej rzeczywistości, on ją przetwarza przez własną percepcję i postawę krytyczną, dostosowując do swoich własnych artystycznych wizji, budując alegoryczne, wielowątkowe historie będące teatrem absurdu obdarzonym postmodernistycznym sarkazmem.

fot. Anton Solomoukha

Mroczne odrapane wnętrza opuszczonych domów miasta Prypeć (Prypiat’) na Ukrainie, które nieprzypadkowo zostały wybrane jako tło poszczególnych scen. Miasto duch, miasto, które ucierpiało wskutek starcia naszej wiary w nieomylność nauki, zderzonej z odwiecznym prawem przypadku i ludzkiego błędu – katastrofy reaktora atomowego w Czarnobylu. Ten kontekst znacząco zmienia interpretację zdjęć, wszystkie sceny rozgrywają się bowiem na „śmietniku i gruzach naszej cywilizacji”.
Kolejne obrazy nawiązują do dziecięcych marzeń i fascynacji, mają odniesienia do mitów i wierzeń, są przesycone ironią i sarkazmem wobec tzw świata sztuki. Wystawa budzi pewne zdziwienie, odczucia kontrowersyjności, czy świadomej prowokacji. Słusznie. Cykl tych prac Antona Solomoukhi jest swoistym mrugnięciem okiem do widza, zmusza do wewnętrznego zdystansowania się do otaczającej rzeczywistości, w której mimo naszej dorosłości, sami często błądzimy i poruszamy się jak dzieci.
Anna Wolska
Anton Solomoukha, ukraiński i francuski artysta, urodzony 2 listopada 1945 roku w Kijowie, Ukraina. Ukończył Kijowską Akademię Sztuk Pięknych w 1973 r. Od roku 1978 mieszka w Paryżu. Jest Zagranicznym Członkiem Narodowej Akademii Sztuk Pięknych Ukrainy.
 
Uczestniczy w wielu wystawach i projektach we Francji, Ukrainie, USA, Kanadzie i innych krajach świata. Jego twórczość to głównie malarstwo sztalugowe i monumentalne, ale poszukiwania artystyczne obejmują także inne dziedziny sztuki. Od około 2000 roku artysta rozpoczął nowy rozdział w swej twórczości – malarstwo fotograficzne.
 
"Wystawa Antona Solomoukhy pierwszy raz została zaprezentowana w ramach VI Festiwalu Kultury „Ukraińska Wiosna” 2013, zorganizowanego przez poznańskie Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Polska – Ukraina” w imieniu którego są zbierane środki na zakup aparatu do sztucznego oddychania dla Zachodnioukraińskiego Specjalistycznego Dziecięcego Centrum Medycznego, wspierając tym samym działania lwowskiej fundacji „Skrzydła Nadziei”, która opiekuje się dziećmi z najcięższymi schorzeniami,
kupuje sprzęt medyczny, organizuje akcje, umilające pobyt małych pacjentów w szpitalach.
Wernisaż: 13 listopada na godzinę 19
Wystawa dostępna dla zwiedzających 13.11 - 13.12.2013

Zobacz także:
Nowa Zelandia – tam gdzie zaczyna się dzień
Camrock Video – nowa seria stabilizatorów typu Flycam
Odporna kamera Polaroid XS9
Fuji aktualizuje oprogramowanie dla obiektywów z mocowaniem X
Tamron SP 150-600mm f/5-6.3 VC dla pełnej klatki
Limitowana wersja odpornego obiektywu Pentax 20-40mm F2.8-4
Odkrywanie Biebrzy – wystawa fotografii przyrodniczej w PAN Muzeum Ziemi
Mistyczna podróż wehikułem fotografii – wystawa georgii Krawiec
Kamera Canon EOS C100 zyska technologię Dual Pixel CMOS Autofocus
Nikon Df – oficjalne zdjęcia przykładowe

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.843s.