Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Sztuka  >  Kalendarium  >  Wystawa zdjęć "Polski Afganistan"


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Nazwa "Cztery Trzecie" nie ma nic wspólnego z proporcjami boków obrazu rejestrowanego przez matryce aparatów należących do tego systemu?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa
Wystawa zdjęć "Polski Afganistan"
Dodał: Przemysław Imieliński
Miasto: Kraków
Lokalizacja: Klub Pauza
Ulica: Floriańska 18
Termin: 27.11.2014 – 31.12.2014
Adres WWW: pauza.pl
Wernisaż: 27.11.2014

Do końca 2014 roku Afganistan opuszczą ostatni polscy żołnierze. Zakończy się tym samym największa i najdłuższa – a kto wie, czy nie najważniejsza – operacja Wojska Polskiego od czasu II wojny światowej. W związku z tym dwóch korespondentów wojennych – Marcin Ogdowski i Marcin Wójcik – postanowiło podsumować "Polski Afganistan" wystawą zdjęć, albumem fotograficznym oraz spotkaniami m.in. z udziałem weteranów i ich ówczesnych dowódców.

Zdjęcie z wystawy ''Polski Afganistan''


Wystawa w krakowskiej "Pauzie" rozpocznie się 27 listopada wernisażem, premierą albumu oraz dyskusją na temat skutków zaangażowania RP w operacji militarnej w Afganistanie. Swoją obecność na spotkaniu potwierdzili m.in. gen. Waldemar Skrzypczak oraz Marcin Krzyżanowski.

Patronat honorowy nad wystawą objął Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak.

Dlaczego "Polski Afganistan"?
"Polski Afganistan" to złożona z czterdziestu zdjęć (foto)historia największej operacji Wojska Polskiego od czasu II wojny światowej” autorstwa dwóch reporterów wojennych Marcina Ogdowskiego i Marcina Wójcika. Ponadmiesięcznej prezentacji towarzyszyć będą panele dyskusyjne, poświęcone kulisom i skutkom afgańskiego konfliktu. "Polski Afganistan" to również ponad 200-stronicowy album, który ukaże się pod koniec listopada br.

Zdjęcie z wystawy ''Polski Afganistan''


Natowska misja ISAF w Afganistanie dobiega końca, a wraz z nią kilkunastoletnie zaangażowanie Wojska Polskiego w konflikty "na drugim końcu świata". Żołnierze wracają do domów, wojsko do realiów koszarowego życia. "Nie ma nic dobrego w wojnie. Z wyjątkiem jej końca" – stwierdził niegdyś Abraham Lincoln, prezydent Stanów Zjednoczonych. Nie sposób nie przyznać mu racji, choćby z prostej przyczyny. "Nikt z naszych bliskich już nie zginie, nikt nie zostanie ranny; ostatni dzień obecności polskich żołnierzy w tym kraju będzie dla mnie okazją do świętowania" – napisała na blogu zAfganistanu.pl matka jednego z wojskowych.

Zdjęcie z wystawy ''Polski Afganistan''


Zostaną wspomnienia, także materialne, w postaci zdjęć dokumentujących codzienność
największej operacji Wojska Polskiego od czasu II wojny światowej. Autorami wielu takich fotografii są Marcin Ogdowski i Marcin Wójcik, krakowscy reporterzy, którzy w latach 2004–2013 wielokrotnie odwiedzali stacjonujących w Afganistanie Polaków. Dziennikarze skupili się przede wszystkim na służbie szeregowych żołnierzy z oddziałów bojowych, dzieląc z nimi nudę wyczekiwania, euforię akcji, strach przed śmiercią i żałobę po utracie kolegów. Wszystkie te stany i sytuacje utrwalili na swoich zdjęciach, których w sumie powstało ponad 20 tysięcy.

Zdjęcie z wystawy ''Polski Afganistan''


– Ogromna liczba, z której musieliśmy wybrać zaledwie 40 sztuk na wystawę i kolejne 70 do albumu – mówi Ogdowski. – Niewdzięczne zadanie, także dlatego, że pragnąc ukazać grozę wojny, nie chcieliśmy jednocześnie epatować dosłownością. W naszych zasobach są zdjęcia powstałe tuż po wybuchach min-pułapek, przedstawiające martwe bądź potwornie okaleczone osoby, ale nie będziemy ich eksponować. Ofiary nie były postaciami z filmów czy gier, to prawdziwi ludzie, zasługujący na szacunek. – Wystawę oraz album, który jej towarzyszy, zatytułowaliśmy po prostu "Polski Afganistan" – dodaje Wójcik. – Oczywiście, na naszych zdjęciach są Afgańczycy, widać surowe piękno tego kraju, zarówno jego materialnej kultury, jak i krajobrazu, ale to wszystko tło. Naszymi bohaterami są bowiem żołnierze, przedstawieni tak, by odbiorca uzyskał w miarę pełny obraz polskiego zaangażowania w afgański konflikt.

Zdjęcie z wystawy ''Polski Afganistan''


Mając na uwadze ten edukacyjny aspekt, postanowiliśmy zorganizować trzy panele dyskusyjne. W jednym z nich swój udział zapowiedzieli gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych i wiceminister obrony narodowej oraz Marcin Krzyżanowski, konsul RP w Kabulu. W dyskusjach wezmą również udział członkowie Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju, Fundacji Szarik, zajmującej się pomocą psychologiczną dla weteranów, oraz korespondenci wojenni.
Patronat honorowy nad wystawą objął Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak.

Kalendarz wydarzeń
– 27 listopada 2014 r. otwarcie wystawy, premiera albumu oraz panel dyskusyjny
na temat skutków zaangażowania RP w operacji militarnej w Afganistanie
– 4 grudnia 2014 r. panel dyskusyjny na temat weteranów misji zagranicznych z udziałem przedstawicieli organizacji pomagającym weteranom
– 11 grudnia 2014 r. panel dyskusyjny na temat korespondentów wojennych z udziałem przedstawicieli mediów

Wystawa będzie prezentowana do 31 grudnia 2014 r.
Wystawa i imprezy towarzyszące odbędą się w klubie "Pauza" w Krakowie przy ul. Floriańskiej 18.

Autorzy
Marcin Ogdowski (ur. w 1976 r.) – dziennikarz, korespondent wojenny (Irak, Afganistan), pisarz; nazywany pierwszym polskim blogerem wojennym. W zawodzie od 2000 r., kolejno w: „Nowościach”, „Przeglądzie”, „Super Expressie”, a od 2007 r. w portalu „Interia”. W Afganistanie po raz pierwszy pojawił się w 2004 r. Od 2009 r. prowadzi wielokrotnie nagradzany blog „zAfganistanu.pl”, na podstawie którego ukazała się książka „zAfganistanu.pl. Alfabet polskiej misji” (2011 r.). Autor dwóch powieści poświęconych Polakom biorącym udział w afgańskiej wojnie – „Ostatni świadek” (2013 r.) i „(Nie)potrzebni” (2014 r.).

Marcin Wójcik (ur. w 1985 r.) – dziennikarz, fotoreporter. Pisał i fotografował m.in. dla „Gazety Krakowskiej”, „Echa Miasta”, „Tygodnia w Jaworznie”, „Maxima”, „Komandosa”, „Special Ops’a”, „Onetu” i „Interii”. Z ramienia tej ostatniej w 2011 r. po raz pierwszy relacjonował codzienną służbę polskich żołnierzy w Afganistanie. Kolejny raz prowincję Ghazni odwiedził w 2013 r. jako wysłannik „Komandosa”. Prowadzi fotobloga ze zdjęciami dokumentującymi udział Wojska Polskiego w konflikcie w Afganistanie – „wojnografia.pl”.

Więcej informacji: www.fb.com

Zobacz także:
Wystawa fotografii Jacka Herman-Iżyckiego "Sokotra – wyspa smoczej krwi"
Piknik na skale. Fotografie Stefana Bursche (1887–1940)
Fotograficzna podróż magiczna po Zatorzu
Wystawa Wojciecha Prażmowskiego "Fotografie dla Matsudy"
Wystawa Laury Makabresku - Ciemne ciało jaskółek
Wystawa "Kobieca twarz – rugby"
Wystawa Sławomira Tobisa – As far as time and space are concerned…
"12 życzeń" Nowy Projekt Tomka Sikory i Renaty Plagi w Ney Gallery&Prints
Wystawa Anny Wolskiej – Bliżej
Wystawa Wojtka Wieteski – Jestem z Polski
Wystawa "Dyplomy 2014" w Starej Galerii ZPAF
Epson zaprasza na 30. Warszawski Festiwal Filmowy
Wystawa – Fotografia dzikiej przyrody 2013



Powrót do listy
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.849s.