Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Sztuka  >  Kalendarium  >  Monaragala-wystawa fotografii


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Założenia standardu Cztery Trzecie nakładają konstruktorom szczególne ograniczenia na dowolność konstrukcji obiektywów systemowych, dzięki którym nawet obiektywy szerokokątne umożliwiają uzyskanie poprawnego obrazu w każdym miejscu matrycy?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa
Monaragala-wystawa fotografii
Dodał: Alina Plata
Miasto: Wrocław
Lokalizacja: Firlej
Ulica: Grabiszyńska 56
Termin: 23.01.2013 – 24.02.2013
Adres WWW: www.izabelaurbaniak.pl
Wernisaż: 22.01.2013 o godz. 19:00 (wstęp wolny)

Wystawa Izabeli Urbaniak pt. „Monaragala” to czarno-biały reportaż zrealizowany w 2010 roku, podczas wizyty autorki w szkole dla dzieci głuchych i niewidomych na Sri Lance w miejscowości Monaragala w regionie Kumbukkana. Szkoła, gdzie uczy się ok. 200 podopiecznych z różnym stopniem kalectwa, pełni również funkcję sierocińca dla dzieci, których rodziców nie stać na ich wychowywanie i leczenie. Placówka została ufundowana przez MJF - Foundation - organizację założoną przez właścicieli marki Dilmah, którzy postanowili 20% swoich dochodów przeznaczać na cele charytatywne, pomagając najbardziej potrzebującym.

fot. Izabela Urbaniak

Zdjęcia prezentowane na wystawie przedstawiają dzieci w trakcie codziennych czynności: jedzenia, zabawy, uprawiania sportu. Urbaniak w swoich kadrach przekazuje szczególne wrażenie, które pojawia się w kontakcie z osobami chorymi czy upośledzonymi. Z jednej strony widzimy je jako inne, różniące się od nas, z drugiej zaś, dostrzegamy zwyczajność, przyglądając się ich codzienności, zwykłemu życiu, co pozwala odkryć ich normalność, indywidualność i podobieństwo do nas samych. W jej fotografiach piętno kalectwa nie jest skazą, nie szpeci, a wręcz przeciwnie – uwydatnia piękno i wrażliwość bohaterów reportażu. Czarno-białe obrazy emanują jednocześnie ogromnym smutkiem, ale również niezwykłym ciepłem, które zdaje się wyczuwać po obu stronach obiektywu i które udzielają się również oglądającemu.

fot. Izabela Urbaniak

Trzy, pochodzące z tego cyklu, zdjęcia zostały nagrodzone Złotym Medalem FIAP VIII Międzynarodowego Biennale Fotografii Artystycznej „Dziecko 2012”, organizowanego przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

fot. Izabela Urbaniak

Izabela Urbaniak - fotograf. Urodzona w 1973 r., mieszka i pracuje w Łodzi. Jest magistrem psychologii zarządzania. Ukończyła również Warszawską Szkołę Filmową, z wyróżnieniem. Obecnie jest v-ce prezesem ZPAF’u (Związku Polskich Artystów Fotografików) okręgu łódzkiego. Specjalizuje się zarówno w fotografii artystycznej jak i dokumentalnej. Jej częste wyjazdy owocują również fotografią podróżniczą. Uczestniczka licznych wystaw zbiorowych i indywidualnych w Polsce. Najważniejsze osiągnięcia to: stypendium w Warszawskie Szkole Filmowej, Grand Prix National Geographic Traveler 2008, Photo of the Year w „Photo Art Magazine” 2008, pierwsza nagroda w polskiej edycji konkursu EISA PHOTO CONTEST 2009, II nagroda Fotofestivalu w Łodzi „Photo Industrial” 2009, wyróżnienie w Sony World Photography Awards 2011, wyróżnienie BZWBK 2011,
I nagroda w konkursie Ministerstwa Spraw Zagranicznych „Lens of Development” w kategorii fotoreportaż 11.2011, I nagroda Viva Photo Awards 2012 w kategorii reportaż, I nagroda Samsung Fotoblog Awards 2012, Grand Prix 5-cio boju fotograficznego Fotopolis.pl, II nagroda BZWBK 2012 w kategorii społeczeństwo.

Zobacz także:
Kreatywna fotografia na rynku modowym - wywiad
Ja, Renata Dąbrowska - 100 portretów
6 porad o tym, co i jak fotografować po ciemku
Kolor w fotografii – może pomóc!
Maasai Mara - fotograficzny raj AfrykiPowrót do listy
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.535s.