Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  World Press Photo 2016 – galeria zwycięzców


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Wartość przysłony f/1.0 nie jest graniczną (najmniejszą) wartością ciągu przysłon, i że istnieją obiektywy większej jasności niż 1:1.0?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

World Press Photo 2016 – galeria zwycięzców
Autor: Błażej Organisty
Prezentujemy galerię najciekawszy zdjęć nagrodzonych w 59. edycji tego najbardziej prestiżowego międzynarodowego konkursu fotografii prasowej, którego zwycięzcą został w tym australijski fotograf Warren Richardson.

« poprzednia strona 1|2|3|4 następna strona »

Nagrodę The World Press Photo of the Year przyznaje się fotografowi, którego kreatywność i umiejętności pozwalają wykonać zdjęcie, które prezentuje wydarzenie lub problem najwyższej wagi z perspektywy dziennikarstwa prasowego.

Zdjęcie Richardsona – które jednocześnie zwyciężyło w kategorii News Miejsca – ukazuje uchodźcę przekraczającego granicę serbsko-węgierską. Obraz został zarejestrowany nocą 28 sierpnia. Mężczyzna z dzieckiem podróżował z innymi uchodźcami do Węgier. Wszyscy starali przedostać się za węgierską granicę, zanim zostanie ukończony płot graniczny.

Hope for a New Life, fot. Warren Richardson


Richardson jest freelancerem, obecnie pracującym w Budapeszcie. Ot jak wspomina chwilę, w której wykonał zdjęcie:

Obozowałem z uchodźcami na granicy przez pięć dni. Przyjechała grupa około 200 osób i ukryła się pośród drzew rosnących wzdłuż ogrodzenia. Najpierw wysyłali kobiety i dzieci, ojców i starszych. Musiałem być blisko tej grupy przez pięć godzin, ciągle bawiąc się w kotka i myszkę z policją. Sfotografowałem tę scenę około 3 w nocy. Nie mogłem użyć flesza, bo wtedy zdemaskowałbym tych ludzi przed policją.

Od razu jak tylko zobaczyliśmy to zdjęcie, wiedzieliśmy, że jest szczególnie ważne. Ma w sobie niesamowitą moc przez swoją prostotę, szczególnie dzięki symbolice druta kolczastego. Myślę, że to jednocześnie klasyczne i ponadczasowe zdjęcie. Ukazuje sytuację, ale sposób, w jaki zostało wykonane, jest najbardziej klasyczny na świecieskomentował Francis Kohn, przewodniczący jury.

WPP 2015 w liczbach
W tegorocznej edycji konkursu wzięli udział fotografowie z całego świata, a dokładnie 5775 fotoreporterów ze 128 krajów, którzy nadesłali 82951 zdjęcia. Jury przyznało nagrody w ośmiu kategoriach tematycznych 41 autorom z 21 krajów: Australii, Austrii, Brazylii, Chin, Kanady, Francji, Niemiec, Iranu, Włoszech, Japonii, Meksyku, Portugalii, Rosji, Słowenii, Szwecji, Hiszpanii, RPA, Szwajcarii, Syrii, Turcji i USA.

Jury i procedury
Jurorami konkursu było 18 cieszących się uznaniem specjalistów w dziedzinie fotoreportażu i fotografii dokumentalnej, a przewodniczyła im w tym roku Francis Kohn. Wszystkie oceniane przez jury zebrane w biurze World Press Photo w Amsterdamie prace były anonimowe.

Nagrody
Nagrodą główną konkursu World Press Photo jest czek na kwotę w wysokości 10 000 euro. Dodatkowo, autor najlepszego zdjęcia zeszłego roku otrzyma od firmy Canona profesjonalną lustrzankę i zestaw obiektywów. Jury przyznawało także pierwsze, drugie i trzecie nagrody w każdej z kategorii. Wszyscy wyróżnieni w każdej kategorii otrzymają statuetki Złote Oko i dyplom. Gala wręczenia nagród odbędzie się w Amsterdamie w dniach 22 i 23 kwietnia 2016 r.

Wystawa
Wszystkie nagrodzone zdjęcia zostaną zaprezentowane na wystawie, która odwiedzi około 100 miast w 45 krajach i zobaczy je około 3,5 miliona ludzi. Otwarcie pierwszej z nich odbędzie się w Amsterdamie w dniu 16 kwietnia w 2015 roku.

Pierwsze nagrody w kategorii Sprawy Bieżące (zdjęcie pojedyncze i fotoreportaż)


Haze in China, fot. Zhang Lei, miasto w północnych Chinach pogrążone w smogu, Tianjin, Chiny.


Talibes, Modern-day Slavesn, fot Mario Cruz, Piętnastoletni Abdoulaye, Talib, więziony w pokoju z kratami

« poprzednia strona 1|2|3|4 następna strona »
Powrót do listy artykułów
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.449s.