Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  World Press Photo 2016 – galeria zwycięzców


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwsze zdjęcie zostało naświetlone nie na celuloidowym, ani nawet szklanym negatywie, lecz na płytce cynkowej pokrytej… asfaltem syryjskim?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

World Press Photo 2016 – galeria zwycięzców
Autor: Błażej Organisty
Prezentujemy galerię najciekawszy zdjęć nagrodzonych w 59. edycji tego najbardziej prestiżowego międzynarodowego konkursu fotografii prasowej, którego zwycięzcą został w tym australijski fotograf Warren Richardson.

« poprzednia strona 1|2|3|4 następna strona »

Nagrodę The World Press Photo of the Year przyznaje się fotografowi, którego kreatywność i umiejętności pozwalają wykonać zdjęcie, które prezentuje wydarzenie lub problem najwyższej wagi z perspektywy dziennikarstwa prasowego.

Zdjęcie Richardsona – które jednocześnie zwyciężyło w kategorii News Miejsca – ukazuje uchodźcę przekraczającego granicę serbsko-węgierską. Obraz został zarejestrowany nocą 28 sierpnia. Mężczyzna z dzieckiem podróżował z innymi uchodźcami do Węgier. Wszyscy starali przedostać się za węgierską granicę, zanim zostanie ukończony płot graniczny.

Hope for a New Life, fot. Warren Richardson


Richardson jest freelancerem, obecnie pracującym w Budapeszcie. Ot jak wspomina chwilę, w której wykonał zdjęcie:

Obozowałem z uchodźcami na granicy przez pięć dni. Przyjechała grupa około 200 osób i ukryła się pośród drzew rosnących wzdłuż ogrodzenia. Najpierw wysyłali kobiety i dzieci, ojców i starszych. Musiałem być blisko tej grupy przez pięć godzin, ciągle bawiąc się w kotka i myszkę z policją. Sfotografowałem tę scenę około 3 w nocy. Nie mogłem użyć flesza, bo wtedy zdemaskowałbym tych ludzi przed policją.

Od razu jak tylko zobaczyliśmy to zdjęcie, wiedzieliśmy, że jest szczególnie ważne. Ma w sobie niesamowitą moc przez swoją prostotę, szczególnie dzięki symbolice druta kolczastego. Myślę, że to jednocześnie klasyczne i ponadczasowe zdjęcie. Ukazuje sytuację, ale sposób, w jaki zostało wykonane, jest najbardziej klasyczny na świecieskomentował Francis Kohn, przewodniczący jury.

WPP 2015 w liczbach
W tegorocznej edycji konkursu wzięli udział fotografowie z całego świata, a dokładnie 5775 fotoreporterów ze 128 krajów, którzy nadesłali 82951 zdjęcia. Jury przyznało nagrody w ośmiu kategoriach tematycznych 41 autorom z 21 krajów: Australii, Austrii, Brazylii, Chin, Kanady, Francji, Niemiec, Iranu, Włoszech, Japonii, Meksyku, Portugalii, Rosji, Słowenii, Szwecji, Hiszpanii, RPA, Szwajcarii, Syrii, Turcji i USA.

Jury i procedury
Jurorami konkursu było 18 cieszących się uznaniem specjalistów w dziedzinie fotoreportażu i fotografii dokumentalnej, a przewodniczyła im w tym roku Francis Kohn. Wszystkie oceniane przez jury zebrane w biurze World Press Photo w Amsterdamie prace były anonimowe.

Nagrody
Nagrodą główną konkursu World Press Photo jest czek na kwotę w wysokości 10 000 euro. Dodatkowo, autor najlepszego zdjęcia zeszłego roku otrzyma od firmy Canona profesjonalną lustrzankę i zestaw obiektywów. Jury przyznawało także pierwsze, drugie i trzecie nagrody w każdej z kategorii. Wszyscy wyróżnieni w każdej kategorii otrzymają statuetki Złote Oko i dyplom. Gala wręczenia nagród odbędzie się w Amsterdamie w dniach 22 i 23 kwietnia 2016 r.

Wystawa
Wszystkie nagrodzone zdjęcia zostaną zaprezentowane na wystawie, która odwiedzi około 100 miast w 45 krajach i zobaczy je około 3,5 miliona ludzi. Otwarcie pierwszej z nich odbędzie się w Amsterdamie w dniu 16 kwietnia w 2015 roku.

Pierwsze nagrody w kategorii Sprawy Bieżące (zdjęcie pojedyncze i fotoreportaż)


Haze in China, fot. Zhang Lei, miasto w północnych Chinach pogrążone w smogu, Tianjin, Chiny.


Talibes, Modern-day Slavesn, fot Mario Cruz, Piętnastoletni Abdoulaye, Talib, więziony w pokoju z kratami

« poprzednia strona 1|2|3|4 następna strona »
Powrót do listy artykułów
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.528s.