Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Sprzęt  >  Testy praktyczne  >  Nikon D700 - pierwsze wrażenia i zdjęcia próbne


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
System mechanicznej stabilizacji matrycy zastosowany w aparatach Olympus E-3 i E-510 nie powstał z myślą o fotografii cyfrowej?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Nikon D700 - pierwsze wrażenia i zdjęcia próbne
Autor: Marcin Pawlak
Kiedy w połowie ubiegłego roku firma Nikon wprowadziła do sprzedaży pierwszą pełnoklatkową lustrzankę cyfrową, zachwytom nie było końca. Naturalną konsekwencją tej premiery wydawało się być rychłe wprowadzenie na rynek wersji mniejszej, poręczniejszej i funkcjonalnie zbliżonej do pokazanego w tym samym czasie modelu D300. Po 9 miesiącach oczekiwanie dobiegło końca i możemy powitać nową gwiazdę fotografii cyfrowej – Nikona D700!

« poprzednia strona 1|2|3|4|5|6|7|8 następna strona »Pierwsza lustrzanka cyfrowa Nikona z przetwornikiem typu FX (pełnoklatkowym) okazała się być rynkowym przebojem – do tego stopnia, iż na terenach USA i Kanady w wielu sklepach na model D3 wprowadzono zapisy, gdyż dostawy nie pokrywały zapotrzebowania. Jednak pomimo ogromnego powodzenia nowego modelu wielu fanów systemu Nikona nie kryło zawodu, iż jest to aparat profesjonalny – duży, ciężki i drogi. Tymczasem obiektem westchnień dla wielu byłby D3, ale pozbawiony zintegrowanego uchwytu pionowego czy wręcz D300, tyle że wyposażony w matrycę z D3. Nikon wystawił ich cierpliwość na próbę, gdyż do dziś jedynym pełnoklatkowym korpusem pozostawał jednak D3. Trudno jednoznacznie orzec, co było przyczyną takiej taktyki – zapewne było ich wiele (choćby taka, iż należało zapewnić sprzedaż odpowiedniej liczby egzemplarzy D3 przed Olimpiadą w Pekinie i Mistrzostwami Europy…). Jednak długie oczekiwanie opłaciło się: 1 lipca światło dzienne ujrzał D700, kolejny aparat Nikona wyposażony w matrycę formatu FX.
 
Jak wygląda, można zobaczyć poniżej. By zobaczyć inne ujęcie, należy naprowadzić kursor myszy na jego miniaturkę poniżej. Klikniecie zdjęcia otworzy okienko z jego powiększeniem.


Nowy korpus Nikona nie jest jednak ani D300 z matrycą FX, ani D3 pozbawionym pionowego uchwytu. Z obu tych aparatów dziedziczy różne rozwiązania, poprawiono też niektóre niedociągnięcia konstrukcyjne obu protoplastów, parę funkcji jest zaś zupełną nowością.

Sensor FX i procesor Expeed
W materiałach prasowych Nikon nie pozostawia wątpliwości, iż matryca zastosowana w D700 jest tym samym przetwornikiem, który zastosowano w D3. Nie potwierdziły się zatem obawy niektórych, iż będzie to jedynie konstrukcja zbliżona, nieco uboższa funkcjonalnie. Mamy zatem do dyspozycji ten sam imponujący zakres czułości pracy wynoszący 200-6400 ISO, który można dodatkowo poszerzyć do odpowiedników 100 ISO oraz 25 600 ISO. Zachowana została również dwunastokanałowa magistrala odczytu danych, zapewniająca szybkie przesyłanie obrazu do procesora Expeed (tego samego, co w (D3/D300).
 
W stosunku do D3 przetwornik obrazu zastosowany w D700 wzbogacono jednak o dodatkowy mechanizm. Chodzi mianowicie o układ oczyszczania matrycy z zanieczyszczeń dostających się do komory lustra podczas wymiany obiektywów.

D700 to pierwszy korpus z matrycą formatu FX wyposażony w system jej oczyszczania.

Elementu tego zabrakło w D3, co było jednym z zarzutów wysuwanych pod adresem tego korpusu. Skuteczności mechanizmu zastosowanego w D700 nie byliśmy w stanie ocenić w trakcie kilkudniowego użytkowania aparatu, możemy jedynie zaświadczyć, iż mimo wielokrotnej wymiany obiektywów w bynajmniej nie sterylnych warunkach nie zauważyliśmy śladów zanieczyszczeń na wykonywanych zdjęciach.


System czyszczenia matrycy uruchamia się automatycznie podczas włączania lub wyłączania aparatu (o tym, kiedy dokładnie, decyduje użytkownik), ale można je też uaktywnić własnoręcznie. Odpowiednia opcja znajduje się w menu urządzenia.
« poprzednia strona 1|2|3|4|5|6|7|8 następna strona »
Powrót do listy artykułów
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.384s.