Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Teoria  >  Pojęcia fotograficzne  >  Ogniskowa, czyli jak aparat widzi nieskończoność


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Panoramiczne monitory komputerowe o proporcjach obrazu 16:10 niemal idealnie spełniają zasady Złotej Proporcji?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Ogniskowa, czyli jak aparat widzi nieskończoność
Autor: Marcin Pawlak
Jednym z najważniejszych parametrów obiektywów jest ogniskowa. Formalnie rzecz biorąc jest to odległość pomiędzy ogniskiem układu optycznego a jego punktem głównym. Na szczęście ta sucho brzmiąca definicja ma swoje bardziej praktyczne znaczenie.


Na szczęście praktyczne wyjaśnienie tego terminu jest prostsze, niż jego formalna definicja. Najłatwiej zilustrować go można na przykładzie najprostszego układu optycznego, czyli pojedynczej soczewki skupiającej. W takim wypadku ogniskową będzie odległość pomiędzy środkiem soczewki a punktem, w którym skupione zostaną promienie światła biegnące równolegle do osi optycznej (a więc z abstrakcyjnego punktu nieskończenie odległego). Jeśli w ogniskowej umieścimy płaszczyznę prostopadłą do osi soczewki, otrzymamy na niej odwrócony obraz obiektów znajdujących się w nieskończoności (np. Słońca lub gwiazd).
W wypadku tzw. soczewek grubych oraz układów wielosoczewkowych (a więc obiektywów) punkt główny nie znajduje się w środku geometrycznym układu, ale jest to dla nas mało istotne dopóki nie chcemy dokonywać precyzyjnych obliczeń związanych np. ze skalą odwzorowania w makrofotografii.


Od ogniskowej zależy zdolność skupiająca (zbierająca) soczewki, zwana też potocznie siłą powiększenia. Im mniejsza (krótsza) jest ogniskowa, tym większa jest jej zdolność skupiająca:
 
gdzie D to zdolność zbierająca, a f to ogniskowa układu. W wypadku soczewek (układów) rozpraszających mamy do czynienia z tzw. ogniskiem pozornym. Wyznacza je punkt przecięcia przedłużenia promieni po przejściu przez układ. Ten przypadek jest dla nas mniej istotny, gdyż obiektywy fotograficzne są zawsze układami skupiającymi.
 
Chociaż ogniskowa obiektywu należy do najważniejszych parametrów określających właściwości optyczne obiektywu, sama w sobie nie określa jeszcze jego cech użytkowych. Takie właściwości jak pole oraz kąt widzenia i efektywna głębia ostrości zależą bowiem od wielkości pola obrazowego. Dlatego też ogniskową obiektywu należy zawsze podawać w kontekście aparatu, dla jakiego jest przeznaczony, a dokładniej formatu (wielkości) matrycy lub błony światłoczułej.

Zobacz także:
Ile naprawdę widzi aparat, czyli kąt widzenia obiektywu
Kalkulator kątów i pola widzenia obiektywu
Współczynnik wydłużenia ogniskowej
Głębia ostrości w teorii i praktyce
Powrót do listy artykułów
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.291s.