Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Sprzęt  >  PORADNIK KUPUJĄCEGO  >  Jak tanio i bezpiecznie kupować przez Internet?


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Wartość przysłony f/1.0 nie jest graniczną (najmniejszą) wartością ciągu przysłon, i że istnieją obiektywy większej jasności niż 1:1.0?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Jak tanio i bezpiecznie kupować przez Internet?
Autor: Przemysław Imieliński
Choć handel elektroniczny staje się coraz powszechniejszym zjawiskiem, nadal wiele osób obawia się dokonywać zakupów online. Nasz strach wynika przede wszystkim z niewiedzy na temat bezpiecznego realizowania transakcji w Sieci i nieznajomości obowiązujących przepisów prawnych. Mam nadzieję, że poniższy poradnik pozwoli Wam podejść do takiej formy zakupów z mniejszą rezerwą.

« poprzednia strona 1|2|3 następna strona »

Cyfrowy sprzęt fotograficzny – pomimo stałego spadku cen – nadal sporo kosztuje. Przed zakupem wymarzonego aparatu warto więc dobrze się rozejrzeć i poszukać najkorzystniejszej oferty. Najprościej i najwygodniej wykorzystać do tego celu Internet. Tym bardziej, że kupując w Sieci możemy zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale także uniknąć wielu rozczarowań. Okazuje się bowiem, iż przepisy prawne traktują klientów sklepów internetowych w sposób szczególny i chronią ich obecnie nawet w większym stopniu niż kupujących w tradycyjnych placówkach handlowych.

Poznaj swoje prawa
Zasady dokonywania zakupów na odległość regulują dwie ustawy:
 
- Ustawa z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny - plik PDF, 175 kB,
- Ustawa z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną - plik PDF, 151 kB.
 
Warto zapoznać się z zawartymi w tych dokumentach przepisami, by mieć świadomość do czego zobowiązany jest sprzedawca oraz jakie prawa nam przysługują. Jednym z najistotniejszych z punktu widzenia kupującego jest zapis o możliwości wycofania się z transakcji bez podawania przyczyny w ciągu dziesięciu dni od daty wydania towaru. W tym celu wystarczy wysłać sprzedawcy odpowiednie oświadczenie na piśmie i odesłać towar na swój koszt nie później niż w terminie 14 dni. Ze zrozumiałych względów zasada ta nie dotyczy zakupu programów komputerowych (np. aplikacji do edycji zdjęć), chyba że nabywca nie naruszył oryginalnego opakowania, tzn. nie zerwał folii z pudełka chroniącego nośnik.
 
Przepis ten stawia klientów sklepów internetowych w uprzywilejowanej pozycji w stosunku do kupujących w tradycyjnych placówkach handlowych. Nie namawiam oczywiście do wykorzystywania tej ustawy dla zabawy, nie powinna nas ona też zachęcać do dokonywania nieprzemyślanych zakupów. Proszę jednak wyobrazić sobie, że kupiony przez nas w tradycyjnym sklepie aparat po kilku dniach okazuje się mieć jakąś wadę fabryczną, której nie zauważyliśmy sprawdzając sprzęt. W takiej sytuacji z pewnością zwrócimy się do sprzedawcy z prośbą o wymianę urządzenia na inny egzemplarz. Niestety, zgodnie z przepisami możemy liczyć jedynie na jego dobrą wolę, bowiem po dokonaniu transakcji zaczyna obowiązywać umowa gwarancyjna. Może się wiec zdarzyć, że już w parę dni po zakupie nasz wymarzony sprzęt trafi do serwisu, pozbawiając nas tym samym możliwości cieszenia się nim przez kilka tygodni. Jeśli natomiast taki defekt odkryjemy w urządzeniu kupionym przez Internet, wystarczy poinformować o tym sklep i zażądać wymiany na inny lub zwrotu gotówki. Klienci sklepów wirtualnych mają więc w razie kłopotów znacznie większe pole manewru.

W Sieci jest taniej – wystarczy porównać
Możliwość wycofania się z nietrafionego zakupu to nie jedyny argument przemawiający na korzyść zakupów internetowych. Niższe koszty prowadzenia działalności, większy obrót, a także spora konkurencja sprawiają, że sklepy online oferują sprzęt nie tylko w niższych cenach, ale i w większym wyborze. W jaki jednak sposób w gąszczu Internetu znaleźć najatrakcyjniejszą dla nas propozycję? Najszybciej i najłatwiej zrobimy to za pomocą specjalnych serwisów, które umożliwiają szybkie porównanie ofert wielu różnych sklepów. Najpopularniejsze witryny tego typu, w których odnajdziemy różnorodny sprzęt fotograficzny to:
 
www.9sekund.pl
www.ceneo.pl
www.gemino.pl
www.shopomania.pl
www.skapiec.pl
www.nokaut.pl
www.oferciak.pl

W bazie serwisu Ceneo.pl znajdziemy pond 10 tys. różnego rodzaju produktów fotograficznych.

Korzystanie z wymienionych serwisów, zwanych popularnie „porównywarkami”, jest niezwykle proste i pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Aby odnaleźć najkorzystniejszą ofertę, wystarczy wpisać nazwę poszukiwanego sprzętu, ewentualnie dodatkowo określić kategorię produktową i nacisnąć przycisk „Szukaj”. Po chwili w oknie przeglądarki zobaczymy listę urządzeń spełniających kryteria wyszukiwania oraz zdjęcia, a po kliknięciu na konkretny produkt - listę sklepów wraz z ich ofertą. Takie zestawienie zawiera informacje o cenie towaru, a przeważnie także szybkości dostawy oraz opinie innych użytkowników zarówno o produkcie, jak i samym sklepie. Ta ostatnia informacja powinna być dla nas niezwykle istotna podczas wyboru oferty.
 
Chociaż twórcy „porównywarek” dokładają wszelkich starań, by współpracujące z nimi sklepy były wiarygodne i gwarantowały bezpieczeństwo transakcji, to nic nie może dać nam większej pewności niż bezpośrednio wyrażone opinie klientów, którzy na własnej skórze przetestowali sprawność realizacji zlecenia przez danego sprzedawcę. Podejmując decyzję o zakupie sprzętu w konkretnym sklepie powinniśmy więc odpowiednio wyważyć stosunek atrakcyjności ceny i szybkości dostawy do jakości obsługi, która wynika bezpośrednio z liczby pozytywnych komentarzy, jakie otrzymał do tej pory dany sklep.
« poprzednia strona 1|2|3 następna strona »
Powrót do listy artykułów
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.094s.