Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Teoria  >  Pojęcia fotograficzne  >  Mruganie okiem, czyli jak działa migawka


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwsze cyfrowe zdjęcie powstało ponad 30 lat temu?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Mruganie okiem, czyli jak działa migawka
Autor: Marcin Pawlak
Czas ekspozycji to jeden z ważniejszych parametrów, które wybieramy ustalając ekspozycję zdjęcia. Gdy już dokonamy wyboru, za jego realizację odpowiada mechanizm zwany migawką.

« poprzednia strona 1|2|3|4 następna strona »

Jednym ze sposobów wpływania na ekspozycję zdjęcia jest regulowanie czasu naświetlania błony światłoczułej bądź matrycy aparatu cyfrowego. We wczesnym okresie rozwoju fotografii wystarczało do tego proste nakrycie obiektywu, które zdejmowało się ręcznie na czas niezbędny do uzyskania prawidłowej ekspozycji. Nie było to problemem, gdy stosowane materiały światłoczułe były bardzo niskoczułe, a czas ten mierzono w sekundach czy nawet minutach, dziś jednak tę metodę można stosować wyłącznie w specyficznych sytuacjach (np. zdjęcia nocne), natomiast typowy czas ekspozycji wynosi kilka dziesiątych, setnych a nawet tysięcznych części sekundy. W tej sytuacji najbardziej nawet "szybkoręki" fotograf jest bez szans na odsłonięcie obiektywu na potrzebny okres. Dlatego też we współczesnych aparatach fotograficznych za regulowanie czasu ekspozycji odpowiada mechanizm zwany migawką (ang. shutter).
 
Migawka to ruchoma mechaniczna przysłona, umieszczona na drodze światła wpadającego do wnętrza aparatu przez obiektyw. Jest ona otwierana na czas niezbędny do zapewnienia prawidłowej ekspozycji. W starszych aparatach czas ten był regulowany za pomocą odpowiedniego układu mechanicznego, dziś migawki są z reguły sterowane elektronicznie.
 
Pierwsza migawka pojawiła się dopiero w roku 1845, kiedy to dwóch francuskich fizyków, Fizeau i Foucault opracowało urządzenie do kontrolowania czasu ekspozycji, wykorzystywane do wykonywania zdjęć tarczy słonecznej. Aż do 1880 migawka traktowana była jak mniej lub bardziej użyteczny gadżet, jednak bynajmniej nie niezbędny do wykonywania zdjęć. W późniejszym okresie szybki rozwój materiałów światłoczułych (a zwłaszcza ogromny wzrost ich czułości) spowodował, że migawka stała się obowiązkowym wyposażeniem każdego aparatu. W historii fotografii przewinęło się wiele najróżniejszych rodzajów migawek, które różniły się zarówno pod względem budowy, jak i miejsca umieszczenia w aparacie (lub poza nim), jak np. migawki żaluzjowe, otworkowe czy miechowa Grundnera.

W dawnych aparatach skrzynkowych migawka często była mocowana przed obiektywem, tak jak miechowa migawka Grundnera (po lewej) czy roletowa (po prawej). Do ich wyzwalania zawsze stosowany był wężyk spustowy.

Dziś stosuje się niemal wyłącznie dwa typy migawek: szczelinowe i centralne.
 
Migawki szczelinowe to domena aparatów małego formatu, co dziś oznacza niemal wyłącznie aparaty małoobrazkowe na błonę 35mm oraz lustrzanki cyfrowe będące pochodną lustrzanek małoobrazkowych, można je też spotkać w aparatach średniego formatu jak Hasselblad FC czy Pentacon Six. Migawkę centralną stosuje się dziś w aparatach średniego i dużego formatu, przy czym różne może być jej umieszczenie względem aparatu i obiektywu.
 
Czasy otwarcia migawki zostały usystematyzowane podobnie jak wartości otworu przysłony. Dzięki temu w łatwy sposób można dostosować czas naświetlania do wybranego otworu względnego, tak by otrzymać pożądaną ekspozycję zdjęcia. Podstawowy szereg czasów otwarcia migawki wynosi:
 
[ba]1, 1/2,1/4, 1/8, 1/15, 1/30, 1/60, 1/125, 1/250, 1/500, 1/1000, 1/2000 s[/a]
 
Jak łatwo zauważyć, każdy kolejny czas otwarcia jest niemal dokładnie o połowę krótszy, zatem różnica pomiędzy nimi wynosi 1 EV. Zwykle nowoczesne aparaty pozwalają na dokładniejsze ustalanie czasu ekspozycji zdjęcia, zazwyczaj co 1/2 lub 1/3 EV.
« poprzednia strona 1|2|3|4 następna strona »
Powrót do listy artykułów
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.149s.