Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Sprzęt  >  Testy praktyczne  >  Recenzja: Colour Confidence Color Management Check-up Kit


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Panoramiczne monitory komputerowe o proporcjach obrazu 16:10 niemal idealnie spełniają zasady Złotej Proporcji?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Recenzja: Colour Confidence Color Management Check-up Kit
Autor: Marcin Pawlak
Uzyskanie idealnie wiernych odbitek wymaga uwzględnienia charakterystyki monitora, drukarki, zastosowanych papierów i atramentów. Często wystarczą firmowe profile barwne, jednak najlepsze rezultaty uzyskuje się wykonując kalibrację całego zestawu. Jednak zawsze potrzebować będziemy wzorca, z którym będziemy mogli porównać obraz na monitorze oraz wykonane odbitki.

« poprzednia strona 1|2 następna strona »

W tym momencie przydać się może oferowany przez firmę Colour Confidence prosty pakiet pod nazwą Color Management Check-up Kit. W skład zestawu przygotowanego we współpracy z Kodakiem pakietu wchodzi 7 odbitek referencyjnych przygotowanych tak, by uwidaczniać różne wady wykonywanych przez nas odbitek. Naświetlono je na papierze Professional Supra Endura Kodaka, na naświetlarce tego samego producenta. Oczywiście towarzyszą im (dołączone na płycie CD)odpowiednie pliki źródłowe, tak byśmy mogli poszczególne zdjęcia wydrukować samodzielnie i porównać z dostarczonymi wzorcami.


Pliki ze zdjęciami dostarczone są w dwóch zestawach. Pierwszy (w folderze IMAGES) zawiera zdjęcia w przestrzeni barwnej sRGB, zatem z ich w miarę wydrukiem powinna sobie poradzić każda poprawnie skalibrowana drukarka. Rozdzielczość tych plików jest odpowiednia do wykonania odbitek w rozmiarach odpowiadających dostarczonym wzorcom. Drugi zestaw (w folderze EXPERT) obejmuje pliki źródłowe o wysokiej rozdzielczości pochodzące ze skanerów bębnowych, zapisane w przestrzeni barwnej odpowiedniej dla danego urządzenia wejściowego, z dołączonym odpowiednim profilem barwnym. Wydruki z nich mogą charakteryzować się nieco większym nasyceniem kolorów, jednak nie muszą odpowiadać dostarczonym w zestawie wzorcom, gdyż te wykonywane były ze zdjęć zapisanych w przestrzeni sRGB.

Porówniane wydrukowanych zdjęć (po prawej) z dostarczonymi wzorcami (po lewej) pozwala stwierdzić, czy nasz zestaw skalibrowany jest wystarczająco do reprodukcji przestrzeni barwnej sRGB.

Kolejnym elementem zestawu jest dokumentacja, składająca się z dwóch podręczników formacie Adobe Acrobat (PDF). Pierwszy z nich (Check-up kit Manual) opisuje, jakich ustawień drukarki i monitora należy użyć, by przeprowadzane porównanie było miarodajne. Drugi dokument (Colour Confidence Guidance for Digital Photography-v1.1) to kompendium podstawowej wiedzy o zarządzaniu kolorem i jego reprodukcji w środowisku komputerowym. Z tą ciekawą pozycją można się również zapoznać bez konieczności kupowania pakietu – można ją pobrać (po uprzednim zarejestrowaniu się) ze strony producenta. Szkoda jednak, że żadna z tych pozycji nie została przetłumaczona na język polski.
« poprzednia strona 1|2 następna strona »
Powrót do listy artykułów
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.547s.