Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Barwy Ruin, czyli kolorowe białe kruki w Pałacu Królewskim


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwszy aparat wykonujący zdjęcia barwne dzięki separacji światła na składowe RGB powstał już w 1904 roku?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Barwy Ruin, czyli kolorowe białe kruki w Pałacu Królewskim
Autor: Błażej Organisty
W 2011 roku do Warszawy z Nowego Jorku trafiły zdjęcia sprzed ponad sześćdziesięciu lat. Fotografie Mostu Lessinga, Hali Ludowej czy Kościoła Św. Krzyża przysłał architekt, absolwent Harvardu. - To była sensacja, bo do tej pory nie mieliśmy kolorowych zdjęć powojennego Wrocławia – cieszy się Marzena Smolak, kuratorka wystawy Barwy Ruin 1947, którą do 28 czerwca można oglądać w Muzeum Miejskim Wrocławia.

« poprzednia strona 1|2 następna strona »

Wyprawa grupy młodych amerykańskich architektów w 1947 roku rozpoczęła się od wizyty w Anglii i Czechosłowacji. Jesienią Amerykanie przyjechali do zrujnowanej po wojnie Polski. Fotografowanie zaczęli od Warszawy, a w pierwszych dniach września, ponad dwa lata od kapitulacji Festung Breslau, trafili do miasta nad Odrą. Wśród nich był student trzeciego roku architektury na Harvardzie – Henry N. Cobb. Młody bostończyk zrobił w Polsce około 100 zdjęć, najwięcej w stolicy, 15 we Wrocławiu, pozostałe w Krakowie, Szczecinie, Katowicach czy Oświęcimiu.

Warszawa, Plac Zamkowy, fot. Henry Cobb


Po powrocie do USA architekt schował fotografie powojennej Polski do kartonu i zapomniał o nich na przeszło sześć dekad. Przypomniał sobie dopiero wtedy, kiedy jego nowojorska firma architektoniczna dostała propozycję wystartowania w konkursie na projekt wieżowca w Warszawie. To skłoniło współwłaściciela Cobba do zeskanowania slajdów i wysłania ich do Polski.

- To była sensacja, bo do tej pory nie mieliśmy kolorowych zdjęć powojennej Polski. We wrocławskich zbiorach są tylko czarno-białe i kolorowe, ale z lat pięćdziesiątych. Kolorowe fotografie autora sprawiają złudzenie, że zrobione zostały wczoraj, są świetnej jakości. Te obrazki mają inny wyraz i dramaturgię – opowiada Marzena Smolak z Muzeum Miejskiego we Wrocławiu, kuratorka wystawy Barwy Ruin 1947, którą od 6 maja można oglądać w Pałacu Królewskim.

Warszawa, Al. Jerozolimskie, fot. Henry Cobb


Data otwarcia wystawy nie jest przypadkowa. Kuratorka przyznaje, że jej zamiarem było rozpoczęcie ekspozycji dokładnie w 70. rocznicę zakończenia wojny we Wrocławiu. Natomiast celem architekta Henry’ego Cobba nie była dokumentacja zniszczeń, ale fotografowanie jako punkt wyjścia do odbudowy budynków powojennej Europy.

- Spotykali się z architektami miast, przykładowo w Warszawie z przedstawicielami Biura Odbudowy Stolicy i dyskutowali nad tym, jak mogłaby wyglądać nowa architektura - wyjaśnia Marzena Smolak.

Kuratorka przekonuje, że estetyka zdjęć w ogóle nie ucierpiała na tym, że slajdy zrobione zostały przez projektanta budynków, miejscom, gdzie powstanie coś nowego, co więcej sprzętem nie najwyższej jakości:

- To są świetnie kadry, dobrze wkomponowane ujęcia. Widać na nich wykształcone oko. Na mnie zrobiły wrażenie, a widziałam tysiące zdjęć. Moje ulubione to nabrzeże widziane z Mostu Pokoju i istniejący do dziś moloch z wieżyczką na Powstańców Śląskich koło obecnego Thespiana.

Wrocław, Most Lessinga, fot. Henry Cobb

« poprzednia strona 1|2 następna strona »
Powrót do listy artykułów
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.471s.