Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Konkursy  >  Tylko czerń i biel


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Dla potrzeb misji wahadłowca Discovery (STS-48) powstała specjalna, cyfrowa wersja analogowego Nikona F4?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa
[Tylko czerń i biel]
Nasz listopadowy konkurs okazał się absolutnie rekordowy pod względem liczby zgłoszonych przez Was prac. Nadesłaliście w sumie blisko 5000 fotografii, z których wiele przyciągnęło uwagę jury. Tak ogromna liczba ciekawych zdjęć sprawiła, że zadanie naszych ekspertów było wyjątkowo trudne, a wybory poszczególnych osób były niekiedy kontrowersyjne i wywoływały długie dyskusje. Po raz kolejny okazało się, że monochromatyczny obraz daje znacznie większe pole do interpretacji niż otaczające nas zewsząd kolorowe ilustracje. Tym bardziej więc ucieszył nas fakt, że tak wiele osób postanowiło spróbować swych sił w dziedzinie fotografii czarno-białej.

Zwycięzcy
Do ostatecznego finału jury konkursu zakwalifikowało 30 prac, z których 7 okazało się na tyle interesujących, że jurorzy zdecydowali się przyznać także dodatkowo cztery wyróżnienia. Pierwszą nagrodę postanowiliśmy przekazać na ręce Justyny Lenart za zdjęcie zatytułowane "Balet". Autorce udało się bowiem w tej prostej fotografii ukazać esencję sztuki baletowej. Praca ta – pomimo pewnych drobnych technicznych mankamentów – jest także przykładem tego, co stanowi o sile i magii fotografii jako takiej – możliwości zatrzymania w kadrze rzeczy i zjawisk, które na co dzień umykają naszym oczom.
 
Drugą nagrodę w naszym konkursie otrzymuje Robert Rosinek za pracę "Mewa". Jury urzekła harmonijna i bardzo plastyczna kompozycja tego obrazu, świadome wykorzystanie walorów techniki fotografowania w czerni i bieli oraz pewnego rodzaju metafizyczność kadru.
 
Jury bardzo spodobała się także kompozycja przedstawiona przez Tomasza Jamroza pod tytułem „Pocałunek”, której jurorzy postanowili przyznać trzecią nagrodę. Prosty zabieg zestawienia ze sobą dwóch, w zasadzie prostych, ujęć stworzył w wypadku tej pracy całkowicie nową jakość i nadał obu fotografiom zupełnie nowego wielowymiarowego znaczenia. W pierwszym momencie kompozycja ta wywołuje uśmiech na twarzy, który jednak już po chwili ustępuje, gdy uświadomimy sobie tragiczność egzystencji przedstawionych zwierząt.

Wyróżnienia
Duża liczba zdjęć i wysoki poziom prezentowanych sprawił, że nie mogliśmy przejść obojętnie obok naprawdę udanych fotografii, których autorzy choć nie otrzymali nagród, to jednak zasługują na uznanie. Ich prace świadczą bowiem o dużej wrażliwości, doskonale opanowanym warsztacie i umiejętności właściwego przygotowania zdjęć do prezentacji. Z przyjemnością wyróżniamy więc jeszcze czterech autorów i honorujemy ich prezentacją ich prac w galerii finałowej.

Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkich Czytelników zapraszamy do udziału w bieżącym i kolejnych organizowanych przez nas konkursach. Wszystkie nadesłane zdjęcia można nadal oglądać w naszej galerii konkursowej: www.fotografuj.pl. Pamiętajcie, że wciąż można je także komentować, dzięki czemu ich autorzy będą mogli zyskać cenne uwagi i poprawiać swój warsztat.

I miejsce
NAGRODA: Lustrzanka cyfrowa Nikon D90 z obiektywem VR 16-85 mm

Tytuł: ''Balet'', autor: Justyna Lenart


II miejsce
NAGRODA: Aparat cyfrowy Nikon COOLPIX S60

Tytuł: ''Mewa'', autor: Robert Rosinek


III miejsce
NAGRODA: Aparat cyfrowy Nikon COOLPIX S60

Tytuł: ''Pocałunek'', autor: Tomasz Jamroz


Wyróżnienia:
Tytuł: ''W mroku'', autor: Michał Dudek


Tytuł: ''Bez tytułu'', autor: Ukaszsz


Tytuł: ''The Watcher'', autor: Dorota Korotko


Tytuł: ''Ciało'', autor: Anna BodnarGaleria wszystkich zdjęć nadesłanych na konkurs: www.fotografuj.pl
Zwycięzcy dotychczasowych konkursów: www.fotografuj.pl
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.086s.