Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Wystawa Marka Domańskiego - Dalekie powietrza


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Olympus, jako pierwszy na świecie producent lustrzanek cyfrowych, zastosował profilaktykę w zakresie ochrony zdjęć przed brzydkimi plamami, będącymi śladem obecności kurzu na matrycy?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Wystawa Marka Domańskiego - Dalekie powietrza
Dodał: Maciej Janik 01.09.2014
„Dalekie powietrza” to tytuł cyklu fotograficznego zrealizowanego przez Marka Domańskiego w latach 2010–2013. Składa się on z kilkudziesięciu czarno-białych odbitek stykowych wykonanych z negatywów 4x5 cali.


Wystawie towarzyszy wydawnictwo zawierające wybrane fotografie Marka Domańskiego i poetyckie teksty autorstwa Janusza Raczkiewicza.


Marek Domański
Fotograf. Studiował w PWSSP (obecnie ASP) w Łodzi w latach 1990–1995. Na jego dyplom złożyły się litografie wykonane w pracowni prof. Jerzego Grabowskiego oraz fotografie z pracowni prof. Ireneusza Pierzgalskiego. W latach 1995–2008 był asystentem prof. Grzegorza Przyborka. Obecnie prowadzi Pracownię Fotografii II w Katedrze Multimediów na Wydziale Sztuk Wizualnych ASP im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi. Obok pracy dydaktycznej zajmuje się przede wszystkim twórczością w dziedzinie fotografii inscenizowanej, otworkowej i dokumentalnej. Swoje prace prezentuje zwykle w formie wielkoformatowych zdjęć pokrytych żywicą lub w formie odbitek kontaktowych.


Od wielu lat konsekwentnie tworzy przy użyciu kamer otworkowych, które sam buduje. Fotografie Domańskiego można było oglądać na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych oraz wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Jego twórczość jest różnorodna i wielowątkowa, stosuje bowiem rozmaite techniki i sposoby prezentacji, za podstawę przyjmując przede wszystkim wewnętrzną potrzebę poszukiwania i eksperymentowania. Niektóre swoje realizacje celowo sytuuje na pograniczu fotografii. Na pracę pt. Obiekty patrzące składają się m.in. projekcje wewnątrz otwartej camery obscury, za każdym razem tworząc – dzięki relacji z konkretnym miejscem – nowe intertekstualne konteksty. Akcja i obiekty Domy Światła stawiały widza w prafotograficznej sytuacji, pozwalając na oglądanie projekcji niezakłóconej przez żaden program lub zniekształcenia wynikające z właściwości optyki.


Marek Domański był także organizatorem projektów dokumentalnych i kuratorem wielu wystaw zbiorowych. Jest autorem podręcznika dla studentów szkół wyższych pt. „Podstawy fotografii” oraz esejów i publikacji na temat fotografii, takich jak: „Inconvenient city”, „EC2 – Energia czasu”, „Dalekie powietrza” oraz współredagowanej wraz z Tomaszem Ferencem książki na temat opresywnych funkcji architektury, zatytułowanej „Architektura przymusu”. O twórczości Domańskiego pisali między innymi: Agnieszka Kurant, Paralelne realności Marka Domańskiego, „Fotografia” 2002 nr 1; Tomasz Ferenc, Theatrum fotograficum [w:] Psychopompos [kat. wyst.], Galeria FF, Łódź 2007; Tomasz Załuski, bt [w:] Imiona własne sztuki łódzkiej, Łódź 2008; Aleksandra Sumorok, EC2 dokument przestrzeni [w:] EC2 – Energia Czasu, Łódź 2013. Artysta jest członkiem Stowarzyszenia Artystów Św. Jerzego.

Strona organizatora: www.facebook.com
Wernisaż: 5 września 2014, godz. 18
Wystawa czynna od wtorku do soboty do dnia 27 września 2014
ul. Traugutta 18, 90-113 Łódź

Zobacz także:
Wystawa Katarzyny Kwaśniewskiej
Minął wiek - wystawa zdjęć Tomka Sikory
„Cztery pory roku” - Wystawa Tomka Sikory w Leica Gallery Warszawa
Wystawa fotografii Arkadiusza Kubisiaka "Mijając Cienie" w Ney Gallery&Prints
Wystawa Andrzeja Świetlika - Artyści starali się przychodzić, chętnie

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.449s.