Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Wernisaż wystawy "Obrazy dla zwierząt" Tatiany i Remigiusza Borda


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwszą lustrzanką z samopowrotnym lustrem był wyprodukowany w roku 1947 na Węgrzech aparat Duflex?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Wernisaż wystawy "Obrazy dla zwierząt" Tatiany i Remigiusza Borda
Dodał: Przemysław Imieliński 19.03.2015
23 marca br. o godz. 17.00 Galeria BWA i Miejski Ośrodek Sztuki w Gorzowie Wlkp. zapraszają na wernisaż wystawy fotografii, wideo i obiektów dwojga związanych ze sobą artystów.

« poprzednia strona 1|2 następna strona »

Obrazy dla zwierząt
Nowy, rozwijający się od 2013 roku projekt Tatiany Bordy, powstał początkowo w relacji z fotograficznym cyklem "Ars Moriendi" Remigiusza Bordy. Artystka poszukuje "równoległych" relacji między ludźmi i zwierzętami, zgodnie z biblijnym tekstem starego testamentu: Kaznodzieja, 3:19-20 "Bo przypadek synów ludzkich i przypadek bydła, jest jednaki. Jako umiera ono tak umiera i ten, i ducha jednakiego wszyscy mają, a nie ma człowiek nic więcej nad bydlę; bo wszystko jest marność. Wszystko to idzie na jedno miejsce; a wszystko jest z prochu i wszystko się zaś w proch się obraca".

Matka. 2015, fot. Tatiana Borda


W trzech wideo filmach, artystka zdecydowała się na przedstawienie trzech wyizolowanych emocji, które przeżywają zwierzęta i ludzie: głód, lęk i utratę wolności. Filmy przedstawiają sceny z perspektywy człowieka, jednak ich lokalizacja ewokuje także skojarzenie ze zwierzętami, które poszukują pokarmu w pobliżu ludzkich siedzib, uciekają w strachu, bądź, podobnie jak ludzie, są pozbawiane wolności.
W instalacji "Stół", powstaje obraz "międzyrodzajowej" zależności, w której podmiotowo traktowane zwierzęta znajdują się "pod stołem", a biały na nim obrus wywołuje w nas wyrzuty sumienia, bo na czym "stoi" ludzkość? Lub po słowacku "kolko stoji" – ile kosztuje... istnienie?

Bez tytułu. 2015, fot. Tatiana Borda


Wychodzimy i wchodzimy do wnętrza galerii przez wiszące w drzwiach futra, które swoją fakturą przypominają "inicjujące owłosione przejście", o które wszyscy się otarliśmy. Przypominają też o przebytym procesie ontogenezy, która była powtórzeniem wszystkich stanów zwierzęcości. Może jest to próba ponownego zapytania nas, kim jesteśmy naprawdę.

Tatiana Borda
Urodzona w 1962 roku Kosicach w Słowacji. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Bratysławie (aktor teatru lalek). Od roku 1985 pracowała w państwowym teatrze lalki, później w prywatnym teatrze "Hura" w Kosicach. W swoim dorobku posiada wiele teatralnych ról na scenach Słowacji i za granicą: Czechy, Węgry, Bułgaria, Polska, Austria, Niemcy i Turcja. Zajmowała się równolegle twórczością literacką, pisała sztuki teatralne, bajki dla dzieci i utwory prozatorskie. Współpracowała wiele lat z państwową telewizją słowacką: role w serialach, bajkach dla dzieci, dubbing i inne. Wiele lat związana z profesjonalnymi i amatorskimi teatrami, jako reżyser i asystent reżysera (między innymi w Warszawie i Toruniu).
 
W roku 1994 stworzyła własny teatr lalki „NA UND” w Bremie (Niemcy), gdzie przebywała do roku 2007. Od 2007 roku mieszka i pracuje w Polsce. Jest twórczynią "Domu Sztuk" w Kęszycy. Zajmuje się twórczością literacką i realizuje projekty z obszaru sztuki wizualnej, w których łączy film, fotografie, obiekty oraz instalacje.

Bez tytułu. 2015, fot. Tatiana Borda


Prace Tatiany Bordy z lat 2006–2015 powstały w dużej mierze z inspiracji pobytem artystki w ostatnich latach na terenie Zachodniej Polski. Wykonane w różnorodnych technikach składają się na "obraz" o ludzkich potrzebach, tęsknotach i trudnościach, ale także obejmują szeroki kontekst życia współczesnego człowieka, jego poszukiwania i cierpienie. Twórczość Tatiany Bordy, to refleksja nad naszą egzystencją, duchowością i konstrukcją świata. Osobowość artystki kształtowała się przez kontakt z wieloma kulturami (Ukraina, Słowacja, Niemcy, Polska) i praca w skrajnie różnorodnych gatunkach sztuki takich jak: muzyka, teatr, literatura, obiekty, instalacja i film. Sztuka, którą tworzy cechuje się bogatą, poetycką metaforą i uderzającą w odbiorcę bezpośredniością.
« poprzednia strona 1|2 następna strona »
Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.124s.