Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Wernisaż wystawy "Obrazy dla zwierząt" Tatiany i Remigiusza Borda


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Założenia standardu Cztery Trzecie nakładają konstruktorom szczególne ograniczenia na dowolność konstrukcji obiektywów systemowych, dzięki którym nawet obiektywy szerokokątne umożliwiają uzyskanie poprawnego obrazu w każdym miejscu matrycy?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Wernisaż wystawy "Obrazy dla zwierząt" Tatiany i Remigiusza Borda
Dodał: Przemysław Imieliński 19.03.2015
23 marca br. o godz. 17.00 Galeria BWA i Miejski Ośrodek Sztuki w Gorzowie Wlkp. zapraszają na wernisaż wystawy fotografii, wideo i obiektów dwojga związanych ze sobą artystów.

« poprzednia strona 1|2 następna strona »

Obrazy dla zwierząt
Nowy, rozwijający się od 2013 roku projekt Tatiany Bordy, powstał początkowo w relacji z fotograficznym cyklem "Ars Moriendi" Remigiusza Bordy. Artystka poszukuje "równoległych" relacji między ludźmi i zwierzętami, zgodnie z biblijnym tekstem starego testamentu: Kaznodzieja, 3:19-20 "Bo przypadek synów ludzkich i przypadek bydła, jest jednaki. Jako umiera ono tak umiera i ten, i ducha jednakiego wszyscy mają, a nie ma człowiek nic więcej nad bydlę; bo wszystko jest marność. Wszystko to idzie na jedno miejsce; a wszystko jest z prochu i wszystko się zaś w proch się obraca".

Matka. 2015, fot. Tatiana Borda


W trzech wideo filmach, artystka zdecydowała się na przedstawienie trzech wyizolowanych emocji, które przeżywają zwierzęta i ludzie: głód, lęk i utratę wolności. Filmy przedstawiają sceny z perspektywy człowieka, jednak ich lokalizacja ewokuje także skojarzenie ze zwierzętami, które poszukują pokarmu w pobliżu ludzkich siedzib, uciekają w strachu, bądź, podobnie jak ludzie, są pozbawiane wolności.
W instalacji "Stół", powstaje obraz "międzyrodzajowej" zależności, w której podmiotowo traktowane zwierzęta znajdują się "pod stołem", a biały na nim obrus wywołuje w nas wyrzuty sumienia, bo na czym "stoi" ludzkość? Lub po słowacku "kolko stoji" – ile kosztuje... istnienie?

Bez tytułu. 2015, fot. Tatiana Borda


Wychodzimy i wchodzimy do wnętrza galerii przez wiszące w drzwiach futra, które swoją fakturą przypominają "inicjujące owłosione przejście", o które wszyscy się otarliśmy. Przypominają też o przebytym procesie ontogenezy, która była powtórzeniem wszystkich stanów zwierzęcości. Może jest to próba ponownego zapytania nas, kim jesteśmy naprawdę.

Tatiana Borda
Urodzona w 1962 roku Kosicach w Słowacji. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Bratysławie (aktor teatru lalek). Od roku 1985 pracowała w państwowym teatrze lalki, później w prywatnym teatrze "Hura" w Kosicach. W swoim dorobku posiada wiele teatralnych ról na scenach Słowacji i za granicą: Czechy, Węgry, Bułgaria, Polska, Austria, Niemcy i Turcja. Zajmowała się równolegle twórczością literacką, pisała sztuki teatralne, bajki dla dzieci i utwory prozatorskie. Współpracowała wiele lat z państwową telewizją słowacką: role w serialach, bajkach dla dzieci, dubbing i inne. Wiele lat związana z profesjonalnymi i amatorskimi teatrami, jako reżyser i asystent reżysera (między innymi w Warszawie i Toruniu).
 
W roku 1994 stworzyła własny teatr lalki „NA UND” w Bremie (Niemcy), gdzie przebywała do roku 2007. Od 2007 roku mieszka i pracuje w Polsce. Jest twórczynią "Domu Sztuk" w Kęszycy. Zajmuje się twórczością literacką i realizuje projekty z obszaru sztuki wizualnej, w których łączy film, fotografie, obiekty oraz instalacje.

Bez tytułu. 2015, fot. Tatiana Borda


Prace Tatiany Bordy z lat 2006–2015 powstały w dużej mierze z inspiracji pobytem artystki w ostatnich latach na terenie Zachodniej Polski. Wykonane w różnorodnych technikach składają się na "obraz" o ludzkich potrzebach, tęsknotach i trudnościach, ale także obejmują szeroki kontekst życia współczesnego człowieka, jego poszukiwania i cierpienie. Twórczość Tatiany Bordy, to refleksja nad naszą egzystencją, duchowością i konstrukcją świata. Osobowość artystki kształtowała się przez kontakt z wieloma kulturami (Ukraina, Słowacja, Niemcy, Polska) i praca w skrajnie różnorodnych gatunkach sztuki takich jak: muzyka, teatr, literatura, obiekty, instalacja i film. Sztuka, którą tworzy cechuje się bogatą, poetycką metaforą i uderzającą w odbiorcę bezpośredniością.
« poprzednia strona 1|2 następna strona »
Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.868s.