Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Wernisaż wystawy Bycie i czas


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Olympus E-3 dzięki swojej budowie jest wyjątkowo odporny na niesprzyjające czynniki zewnętrzne, takie jak kurz i woda?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Wernisaż wystawy Bycie i czas
Dodał: Błażej Organisty 01.07.2015
Czwarta odsłona cyklicznego programu Trafo Media Lab pokaże cykl fotografii "Dieu est amour" (Bóg jest miłością) francuskiego duetu Epectase, który tworzą Corentin Fohlen i Jérôme Von Zilw oraz wideo "Bez Tytułu (Czas i Przestrzeń)" polskiego artysty Krzysztofa Maniaka.

« poprzednia strona 1|2 następna strona »

Pokazywane prace są dokumentacją relacji, w jakie wchodzą artyści z przestrzenią publiczną i z naturą. Ich działania na granicy performansu są wypełnione delikatnymi gestami i symbolami.

Seria trzynastu fotografii “Dieu est amour” pokazuje mężczyznę, który swoim ciałem przywiera do umieszczonych na krzyżach figur Chrystusa. Tym mężczyzną jest Jérôme Von Zilw, jeden z artystów tworzący duet Epectase. Istotny jest też fakt, że krzyże, które obejmuje artysta stoją na rozstajach dróg. To zaskakujące zachowanie wynika z chęci zwrócenia uwagi na fakt, że symbolika krzyża, który kiedyś wyznaczał przystanki procesji i pielgrzymek, zatraciła swoje pierwotne znaczenie.

Dieu est amour, fot. Epectase


Symbol wiary stał się tylko kolejnym elementem krajobrazu i punktem orientacyjnym w terenie. Podczas realizacji cyklu artyści spotkali się ze skrajnymi reakcjami przypadkowych przechodniów. Dla jednych wdrapywanie się na wysokie krzyże było profanacją, dla innych aktem miłości do Boga i dowodem głębokiej wiary.

Dieu est amour, fot. Epectase


Wideo „Bez Tytułu (Czas i Przestrzeń)” składa się z sekwencji dyskretnych performansów zarejestrowanych w lasach koło Tuchowa, podczas których artysta przeprowadza spontaniczne działania w otaczającej go naturze. Krzysztof Maniak przenosi gesty wykonywane w życiu codziennym na pole przyrody: delikatnie, wręcz zmysłowo głaszcze korę pnia, pieści kwiaty, zagłębia dłoń w śniegu, nieruchomo zawiesza się na gałęziach. Te proste czynności zaskakują w nowym kontekście, stają się symboliczne. Wrażenie wzmacnia prosty zabieg zapętlenia taśmy. Powtarzalność ruchu nawiązuje do cykliczności natury. Krzysztof Maniak rzadko ujawnia swoją twarz, z reguły pokazuje zarys samej sylwetki lub fragment ciała, które wtapia się w pejzaż, a czasem wręcz chowa i znika w naturze.

Bez Tytułu, Czas i Przestrzeń, Krzysztof Maniak
« poprzednia strona 1|2 następna strona »
Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.135s.