Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Wernisaż wystawy Bycie i czas


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Olympus, jako pierwszy na świecie producent lustrzanek cyfrowych, zastosował profilaktykę w zakresie ochrony zdjęć przed brzydkimi plamami, będącymi śladem obecności kurzu na matrycy?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Wernisaż wystawy Bycie i czas
Dodał: Błażej Organisty 01.07.2015
Czwarta odsłona cyklicznego programu Trafo Media Lab pokaże cykl fotografii "Dieu est amour" (Bóg jest miłością) francuskiego duetu Epectase, który tworzą Corentin Fohlen i Jérôme Von Zilw oraz wideo "Bez Tytułu (Czas i Przestrzeń)" polskiego artysty Krzysztofa Maniaka.

« poprzednia strona 1|2 następna strona »

Pokazywane prace są dokumentacją relacji, w jakie wchodzą artyści z przestrzenią publiczną i z naturą. Ich działania na granicy performansu są wypełnione delikatnymi gestami i symbolami.

Seria trzynastu fotografii “Dieu est amour” pokazuje mężczyznę, który swoim ciałem przywiera do umieszczonych na krzyżach figur Chrystusa. Tym mężczyzną jest Jérôme Von Zilw, jeden z artystów tworzący duet Epectase. Istotny jest też fakt, że krzyże, które obejmuje artysta stoją na rozstajach dróg. To zaskakujące zachowanie wynika z chęci zwrócenia uwagi na fakt, że symbolika krzyża, który kiedyś wyznaczał przystanki procesji i pielgrzymek, zatraciła swoje pierwotne znaczenie.

Dieu est amour, fot. Epectase


Symbol wiary stał się tylko kolejnym elementem krajobrazu i punktem orientacyjnym w terenie. Podczas realizacji cyklu artyści spotkali się ze skrajnymi reakcjami przypadkowych przechodniów. Dla jednych wdrapywanie się na wysokie krzyże było profanacją, dla innych aktem miłości do Boga i dowodem głębokiej wiary.

Dieu est amour, fot. Epectase


Wideo „Bez Tytułu (Czas i Przestrzeń)” składa się z sekwencji dyskretnych performansów zarejestrowanych w lasach koło Tuchowa, podczas których artysta przeprowadza spontaniczne działania w otaczającej go naturze. Krzysztof Maniak przenosi gesty wykonywane w życiu codziennym na pole przyrody: delikatnie, wręcz zmysłowo głaszcze korę pnia, pieści kwiaty, zagłębia dłoń w śniegu, nieruchomo zawiesza się na gałęziach. Te proste czynności zaskakują w nowym kontekście, stają się symboliczne. Wrażenie wzmacnia prosty zabieg zapętlenia taśmy. Powtarzalność ruchu nawiązuje do cykliczności natury. Krzysztof Maniak rzadko ujawnia swoją twarz, z reguły pokazuje zarys samej sylwetki lub fragment ciała, które wtapia się w pejzaż, a czasem wręcz chowa i znika w naturze.

Bez Tytułu, Czas i Przestrzeń, Krzysztof Maniak
« poprzednia strona 1|2 następna strona »
Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.139s.