Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Aparaty i kamery  >  Systemowy aparat Sony NEX-6 - wymiary kompaktu, możliwości lustrzanki


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwsze zdjęcie zostało naświetlone nie na celuloidowym, ani nawet szklanym negatywie, lecz na płytce cynkowej pokrytej… asfaltem syryjskim?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Systemowy aparat Sony NEX-6 - wymiary kompaktu, możliwości lustrzanki
Dodał: Stanisław Kuras 12.09.2012
Aparat Sony NEX-6 zawiera szereg innowacji zaprezentowanych niedawno w modelu NEX-5R, takich jak szybki system automatyki ostrości Fast Hybrid AF czy łączność Wi-Fi.

« poprzednia strona 1|2 następna strona »

Dzięki coraz bogatszej ofercie wymiennych obiektywów z mocowaniem typu E, NEX-6 pozwala podróżować bez nadmiernego obciążenia i bez obaw o pogorszenie jakości obrazu. Duży przetwornik obrazu w małej obudowie będzie również atutem dla tych użytkowników, którym przestają już wystarczać możliwości posiadanego aparatu kompaktowego.
 
Nowy aparat stworzono z myślą o wymagających użytkownikach i dlatego zastosowano w nim rozwiązania z flagowego modelu NEX-7: precyzyjny wizjer elektroniczny oraz wzorowany na lustrzankach cyfrowych system obsługi.


Duży przetwornik obrazu Exmor APS HD CMOS ma efektywną rozdzielczość 16,1 megapiksela. Pozwala na rejestrację szczegółowych filmów HD oraz wykonywanie fotografii o jakości jak z lustrzanki cyfrowej. Uzupełnienie przetwornika stanowi wydajny procesor BIONZ, odpowiedzialny za zapewnienie nieskazitelnej jakości obrazu oraz niskiego poziomu szumów — nawet podczas zdjęć w słabo oświetlonych wnętrzach, przy ustawieniach czułości sięgających ISO 25600.


Model NEX-6, tak jak i ostatnio ogłoszony NEX-5R, jest wyposażony w innowacyjny system automatyki ostrości Fast Hybrid AF, który wykorzystuje zarówno technikę wykrywania fazy, jak i wykrywania kontrastu. Autofokus oparty na wykrywaniu fazy pozwala szybko określić odległość od obiektu. Jego uzupełnieniem jest system wykrywania kontrastu, który dokładniej nastawia ostrość. W trybie priorytetu szybkości aparat NEX-6 automatycznie przełącza się na śledzący ostrość autofokus oparty wyłącznie na wykrywaniu fazy. Przy fotografowaniu szybkich akcji aparat działa równie szybko jak lustrzanki cyfrowe i umożliwia zdjęcia seryjne w tempie do 10 klatek na sekundę.

W momencie wprowadzenia na rynek system Fast Hybrid AF będzie współpracował z następującymi obiektywami: E 18-55mm F3,5-5,6 OSS; E 55-210mm F4,5-6,3 OSS; E 18-200mm F3,5-6,3 OSS; E 24mm F1,8ZA Sonnar T*; E PZ 16-50 mm F3,5-5,6 OSS. Gama obiektywów zgodnych z systemem Fast Hybrid AF będzie systematycznie rozszerzana przez aktualizacje wewnętrznego oprogramowania.
 
Aparat NEX-6 jest — podobnie jak model NEX-7 — wyposażony jest w uznany wizjer XGA OLED Tru-Finder™, umożliwiający dokładne komponowanie ujęć i nastawianie ostrości. Wyświetlany w nim obraz odznacza się dużą jasnością, szczegółowością i wysokim poziomem kontrastu. Wizjer pokrywa 100% kadru, a jego szerokie pole widzenia dorównuje wielu profesjonalnym wizjerom optycznym. Dla ułatwienia komponowania ujęć, wizjer pozwala ponadto na wyświetlenie siatki linii i cyfrowej poziomicy.


Oprócz wizjera Tru-Finder™, użytkownik ma do dyspozycji 3-calowy (7,5cm) wyświetlacz Xtra Fine LCD. Można go odchylać do 90° w górę lub do 45° w dół, co ułatwia wykonywanie zdjęć z różnych perspektyw. Dzięki znacznemu osłabieniu refleksów światła, ekran ten wyświetla szczegółowy, kontrastowy obraz i ułatwia komponowanie ujęć nawet podczas zdjęć w plenerze i przy silnym oświetleniu.

NEX-6, odchylany ekran LCD
Entuzjaści lustrzanek polubią nieduży aparat NEX-6 za sposób obsługi. U góry korpusu znajduje się bowiem strategicznie umieszczone pokrętło wyboru trybów pracy, takich jak P/A/S/M czy panoramy — zupełnie jak w znacznie większych modelach z wymienną optyką. Pod pokrętłem trybów pracy umieszczono pokrętło sterujące. Całości dopełnia obrotowa tarcza z tyłu aparatu, służąca do wprowadzania precyzyjnych korekt ekspozycji czułości ISO, balansu bieli i innych ustawień.
 
Rozwiązaniem zapożyczonym z wysokiej klasy aparatów Sony z mocowaniem typu A jest stworzony z myślą o zawodowcach system obsługi Quick Navi, który umożliwia zmienianie ustawień bez odrywania oka od wizjera.
 
Podczas nagrywania filmów Full HD w słabym oświetleniu z pomocą przychodzi nowa funkcja Auto Slow Shutter. Dzięki niej, po rozpoznaniu ciemnego wnętrza lub sceny nocnej aparat automatycznie wydłuża czas otwarcia migawki, pozwalając na uzyskanie jaśniejszego obrazu.

NEX-6, Xperia Tablet S
Poza wygodną, podnoszoną lampą błyskową, wyposażenie aparatu obejmuje nową, uniwersalną stopkę Multi Interface, która umożliwia nawiązywanie „inteligentnych” połączeń z różnymi akcesoriami.
 
Wspólną cechą z modelem NEX-5R jest wbudowana sieć Wi-Fi. Umożliwia ona łatwe, bezprzewodowe przesyłanie zdjęć i filmów do różnych smartfonów i tabletów, na których jest uruchomiona darmowa aplikacja PlayMemories Mobile. Obrazy można też przesyłać bezprzewodowo do połączonego z siecią komputera, a także wyświetlać na telewizorach zgodnych z DLNA.


Nowe akcesoria do aparatu NEX-6
Wykonana z prawdziwej skóry kabura LCS-ELC6 stanowi połączenie stylowego pokrowca na korpus i osłony obiektywu. Zaprojektowana specjalnie do użytku z modelem NEX-6, pozwala na schowanie aparatu z założonym obiektywem SELP1650 lub SEL16F28. Po założeniu pokrowca nadal możliwe jest odchylanie ekranu LCD oraz zamontowanie statywu.
 
Torby LCS-EJA można używać do przechowywania wszystkich aparatów α z mocowaniem typu E, najlepiej z założonym obiektywem SEL16F28 lub nowym SELP1650. Wewnętrzne kieszonki można wykorzystać do schowania przedniej przykrywki obiektywu i zapasowej karty pamięci.

Najważniejsze cechy aparatu Sony NEX-6:
- Nowy przetwornik obrazu Exmor APS HD CMOS o efektywnej rozdzielczości 16,1 megapiksela, zapewniający obrazy i filmy Full HD jak z lustrzanki oraz dużą czułość: do ISO 25 600
- Nowy system automatyki ostrości Fast Hybrid AF, gwarantujący optymalną szybkość i dokładność w każdych warunkach; tryb śledzenia ostrości umożliwiający zdjęcia z szybkością do 10 kl./s
- Wizjer XGA OLED TruFinder™ o wysokiej rozdzielczości
- Dwa pokrętła sterujące i system Quick Navi zapewniające intuicyjną obsługę
- Łatwe prezentowanie obrazów przez Wi-Fi
Wbudowana lampa błyskowa i nowa stopka Multi Interface

Specyfikacja techniczna Sony NEX-6 znajduje się na kolejnej stronie.

Nowy systemowy aparat kompaktowy z wymiennymi obiektywami NEX-6 będzie dostępny w Europie od połowy listopada 2012 r.
« poprzednia strona 1|2 następna strona »
Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.403s.