Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Aparaty i kamery  >  Sony wprowadził nową kamerę Action Cam


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Mimo zastosowania mniejszego przetwornika obrazu, wizjer Olympusa E-3 dorównuje jasnością i wielkością konkurencyjnym aparatom półprofesjonalnym z matrycami APS-C.
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Sony wprowadził nową kamerę Action Cam
Dodał: Alina Plata 08.01.2014
Sony HDR-AS100VR to odporna na zachlapania kamera sportowa z funkcją nagrywania filmów Full HD w formacie XAVC S 50 Mb/s.


Z myślą o miłośnikach sportów ekstremalnych firma Sony wprowadza nową kamerę sportową Action Cam. Model HDR-AS100VR umożliwia nagrywanie filmów Full HD na śniegu, na wodzie, a jego opływowa obudowa z pewnością sprawdzi się w nagrywaniu ujęć, gdzie ważny jest aerodynamiczny kształt urządzenia. Kamera jest odporna na zachlapanie wodą, nie ma więc przeszkód, by zabrać ją na rower w padającym deszczu. Nowe, białe wykończenie doskonale odbija promienie słoneczne, co z pewnością ucieszy miłośników jazdy po wydmach.


Nagrane filmy można z łatwością przetworzyć w darmowym programie PlayMemories Home, dostępnym dla systemów operacyjnych Windows i Mac. Funkcja widoku mapy pozwoli nawet na pokazanie przebytej trasy na mapie elektronicznej. Dodatkową zaletą programu jest edycja materiału nagranego w przyspieszonym tempie i możliwość połączenia nagrań z czterech kamer w jeden film z nałożonymi danymi GPS.
 
Stabilne nagrania na nartach, podczas biegania albo podczas jazdy na rowerze wyboistą ścieżką są zasługą stabilizatora obrazu SteadyShot, 2,5 raza wydajniejszego niż w poprzednich wersjach.ii Różnica będzie szczególnie dobrze widoczna przy filmowaniu kamerą narażoną na wibrację: na motocyklu, quadzie itp.


Nowy model Action Cam umożliwia zapis filmu z dźwiękiem w tempie 120 i 240 klatek na sekundę. Takie nagrania można później płynnie odtwarzać w zwolnionym tempie — i podziwiać triki wykonywane na rowerze albo skateboardzie.
 
Kamera jest dostarczana w komplecie z pilotem RM-LVR1[iv]: niewielkim, zakładanym na przegub dłoni urządzeniem, którego można używać do podglądu obrazu na żywo, rozpoczynania i zatrzymywania nagrywania, wyświetlania filmów, zmieniania ustawień i — po raz pierwszy! — do zdalnego sterowania nawet pięcioma kamerami AS100VR. Co istotne, wszystkie elementy sterujące są łatwe w użyciu nawet przy noszeniu grubych rękawic narciarskich.
 
Ciągłe dążenie konstruktorów Sony do doskonałości zaowocowało także lepszą jakością obrazu. Będzie ona zasługą 13,5-megapikselowego przetwornika CMOS Exmor R, nowego, wydajniejszego procesora obrazu BIONZ X oraz udoskonalonego, szerokokątnego obiektywu Zeiss Tessar®, którego kąt widzenia wynosi aż 170°.
 
Kolejną nowością jest zapis filmów Full HD w nowym formacie XAVC S, w którym maksymalna przepływność obrazu wynosi aż 50 Mb/s. Format ten zapewnia fantastyczną jakość każdej klatki obrazu — nawet przy szybkim panoramowaniu, sprawiającym spore kłopoty wielu innym kamerom.

Dodatkowe możliwości twórcze daje nowy tryb zapisu poklatkowego, w którym kamera automatycznie wykonuje fotografie w wybranych przez użytkownika odstępach: od 1 do 60 sekund. Tak zarejestrowana sekwencja może posłużyć na przykład do szybkiego zaprezentowania długiej podróży. Funkcja obrotu obrazu przyda się natomiast, gdy podczas nagrywania kamera jest przymocowania do kasku, motolotni itp. i obrócona o 180°.
 
Małym, ale przydatnym dodatkiem w nowym modelu jest druga, umieszczona na górze obudowy lampka kontrolna nagrywania. Pozwala ona na błyskawiczne skontrolowanie stanu nagrywania, gdy kamera znajduje się nisko nad ziemią lub nad wodą. Montaż nowego modelu ułatwia ponadto nowy adapter statywu, dzięki któremu nie trzeba już dokupywać uchwytu ochronnego.
 
Projektanci kamery wprowadzili też szereg rozwiązań będących ukłonem w stronę doświadczonych filmowców. W kształtowaniu ostatecznego wyglądu nagrania pomagają między innymi dwa ustawienia koloru „Neutralny” i „Żywy”. Ten drugi dodatkowo podkreśla mocne, krzykliwe barwy. Rozwiązaniem zapożyczonym ze sprzętu profesjonalnego jest zapis kodu czasowego[v], który ułatwia synchronizację scen przy montażu nagrań z różnych kamer.


Ze sprzętu profesjonalnego wywodzi się także nowa funkcja „bitów użytkownika”. Służy ona do zapisu takich informacji, jak data, godzina czy numer sceny. Dane te, przechowywane w postaci 8-cyfrowej liczby w kodzie szesnastkowym, znacznie ułatwiają montaż filmów nagranych różnymi kamerami.
 
Funkcja NFC pozwala za jednym dotknięciem połączyć kamerę ze smartfonem Xperia, tabletem Xperia bądź innym współpracującym urządzeniem, a następnie przesłać filmy w celu opublikowania ich w Internecie. Połączenie jednym dotknięciem uruchomi też w smartfonie aplikację PlayMemories Mobile (jeśli jest zainstalowana), służącą między innymi do podglądu obrazu z kamery.
 
Zaplanowana na lato 2014 r. aktualizacja umożliwi użycie kamery do transmisji na żywo: będzie ona bezprzewodowo przesyłać obraz filmowy do smartfona, ten zaś zretransmituje go do Internetu. W rezultacie obraz z kamery obejrzą na żywo widzowie z całego świata.
 
W ofercie nie zabraknie też kolejnych akcesoriów, które pomogą jeszcze pełniej wykorzystać potencjał nowego modelu. Do nabycia będzie między innymi zestaw do montażu na rowerze HDR-AS100VRB oraz zestaw do mocowania na ubraniu HDR-AS100VRW.


Zamówienia na nową kamerę sportową Sony Action Cam HDR-AS100VR można już składać na www.sony.pl, a jej sprzedaż w Europie rozpocznie się w kwietniu 2014 r.
W porównaniu z poprzednimi modelami Action Cam
[ii] W porównaniu z kamerą HDR-AS30V (pomiar Sony)
[iii] Dostarczany w komplecie tylko z modelem HDR-AS100VR, nie z HDR-AS100
[iv] Do użycia funkcji sterowania wieloma kamerami może być wymagana aktualizacja do wersji 2.00. Aktualizacja ta pojawi się z chwilą wprowadzenia produktu na rynek.
[v] Wykorzystanie kodu czasowego będzie możliwa tylko przy edycji nagrań w formacie XAVC S w programie Vegas™ Pro.
Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.331s.