Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Czy będzie można wykonywać zdjęcia w ciemności bez flesza?


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Olympus E-3 potrafi sterować bezprzewodowo aż dziewięcioma lampami błyskowymi jednocześnie?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Czy będzie można wykonywać zdjęcia w ciemności bez flesza?
Dodał: Jarosław Zachwieja 10.01.2007
Czy już wkrótce lampa błyskowa nie będzie potrzebna? Przedstawiciele koreańskiej firmy Planet82 twierdzą, że jest to prawdopodobne.W dniu dzisiejszym na targach CES w Las Vegas koreańska firma Planet82 zajmująca się wdrażaniem urządzeń bazujących na rozwiązaniach z dziedziny nanotechnologii przedstawiła projekt rewolucyjnego przetwornika obrazu, który może już w niedalekiej przyszłości zastąpić sensory CCD i CMOS w aparatach fotograficznych, kamerach oraz telefonach komórkowych. Zgodnie z przedstawionymi materiałami układ o nazwie SMPD (Single carrier Modulation Photo Detector) jest pierwszym na świecie barwnym wysokoczułym przetwornikiem obrazu pozwalającym na wykonywanie zdjęć i rejestrowanie filmów w ciemnościach bez użycia lampy błyskowej.

Fragment materiałów promocyjnych producenta ukazującego możliwości nowego przetwornika obrazu. Jak widać, jego wydajność w złych warunkach oświetleniowych znacznie przekracza tradycyjne rozwiązania: CMOS i CCD.


Wyjątkowość nowego układu polega na wyjątkowo niskim zapotrzebowaniu na światło potrzebne do odwzorowania obrazu. Sensor SMPD jest w stanie prawidłowo rejestrować obraz przy oświetleniu mniejszym niż 1 luks, czyli odpowiadającym światłu pojedynczej świecy z odległości jednego metra. Charakteryzuje się też dużą wydajnością, co pozwala na wykorzystanie go do filmowania słabo oświetlonych scen z prędkością większą niż 30 klatek na sekundę. Sam układ jest też tani, gdyż produkuje się go w tym samym procesie technologicznym, co tradycyjne układy CMOS.
 
Na targach firma Planet82 zademonstrowała dwumegapikselowy układ SMPD. Przy okazji przypomniano, że układ tego typu pozwalający rejestrować obraz czarno-biały został przedstawiony na targach CES przez tego samego producenta w roku 2006.


Strona producenta: www.planet82.co.kr

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.501s.