Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Czy będzie można wykonywać zdjęcia w ciemności bez flesza?


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Założenia standardu Cztery Trzecie nakładają konstruktorom szczególne ograniczenia na dowolność konstrukcji obiektywów systemowych, dzięki którym nawet obiektywy szerokokątne umożliwiają uzyskanie poprawnego obrazu w każdym miejscu matrycy?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Czy będzie można wykonywać zdjęcia w ciemności bez flesza?
Dodał: Jarosław Zachwieja 10.01.2007
Czy już wkrótce lampa błyskowa nie będzie potrzebna? Przedstawiciele koreańskiej firmy Planet82 twierdzą, że jest to prawdopodobne.



W dniu dzisiejszym na targach CES w Las Vegas koreańska firma Planet82 zajmująca się wdrażaniem urządzeń bazujących na rozwiązaniach z dziedziny nanotechnologii przedstawiła projekt rewolucyjnego przetwornika obrazu, który może już w niedalekiej przyszłości zastąpić sensory CCD i CMOS w aparatach fotograficznych, kamerach oraz telefonach komórkowych. Zgodnie z przedstawionymi materiałami układ o nazwie SMPD (Single carrier Modulation Photo Detector) jest pierwszym na świecie barwnym wysokoczułym przetwornikiem obrazu pozwalającym na wykonywanie zdjęć i rejestrowanie filmów w ciemnościach bez użycia lampy błyskowej.

Fragment materiałów promocyjnych producenta ukazującego możliwości nowego przetwornika obrazu. Jak widać, jego wydajność w złych warunkach oświetleniowych znacznie przekracza tradycyjne rozwiązania: CMOS i CCD.


Wyjątkowość nowego układu polega na wyjątkowo niskim zapotrzebowaniu na światło potrzebne do odwzorowania obrazu. Sensor SMPD jest w stanie prawidłowo rejestrować obraz przy oświetleniu mniejszym niż 1 luks, czyli odpowiadającym światłu pojedynczej świecy z odległości jednego metra. Charakteryzuje się też dużą wydajnością, co pozwala na wykorzystanie go do filmowania słabo oświetlonych scen z prędkością większą niż 30 klatek na sekundę. Sam układ jest też tani, gdyż produkuje się go w tym samym procesie technologicznym, co tradycyjne układy CMOS.
 
Na targach firma Planet82 zademonstrowała dwumegapikselowy układ SMPD. Przy okazji przypomniano, że układ tego typu pozwalający rejestrować obraz czarno-biały został przedstawiony na targach CES przez tego samego producenta w roku 2006.


Strona producenta: www.planet82.co.kr

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.75s.