Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  "Piktorialiści polscy" - wernisaż wystawy fotografii


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Panoramiczne monitory komputerowe o proporcjach obrazu 16:10 niemal idealnie spełniają zasady Złotej Proporcji?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

"Piktorialiści polscy" - wernisaż wystawy fotografii
Dodał: Sebastian Kuniszewski 14.08.2008
Galeria Obok w Tychach zaprasza 16 sierpnia o godz.18:00 na wernisaż zbiorowej wystawy fotografii pt. "Piktorialiści polscy". Będzie to pierwsza ogólnopolska wystawa członków powstałego niedawno Polskiego Związku Modern Piktorialistów.


Na wystawie pokazane zostaną najlepsze prace członków PZMP, te które przeszły przez gęste sito komisji artystycznej. Łącznie zaprezentowanych będzie około 180 prac 35 autorów z całej Polski. Głównym tematem prac jest szeroko rozumiany krajobraz: od górskich widoków po pejzaż miejskich zaułków. Wszystkie prezentowane prace utrzymane są w konwencji piktorialnej. Wystawa w Tychach zapoczątkuje cykl wystaw PZMP w kraju i zagranicą. Będzie to niewątpliwie jedno z większych wydarzeń fotograficznych odbywających się w tym czasie w Polsce.

''Piktorialiści polscy'' fot. Mieczyslaw Wielomski

Swoje prace zaprezentują: Katarzyna Niemotko, Beata Bajno, Anna Baran, Hubert Bedyk, Zdzisław Bilik, Andrzej Borowiec, Krzysztof Borszcz, Jacek Brożek, Witold Cegiełka, Andrzej Furs, Wojciech Galus, Anna Góra, Tomasz Grzyb, Marek Hołota, Piotr Iwacz, Kazimierz Jastrzembski, Kamil Kidoń, Małgorzata Korzec, Justyna Lewandowska, Piotr Lewandowski, Bogusław Mieszczak, Cezary Mikos, Wojciech Noga, Szymon Olma, Piotr Piwowar, Grzegorz Połowczuk, Wojciech Romański, Jan Sołtysik, Paweł Strykowski, Agnieszka Szafirska, Piotr Targosz, Agnieszka Tomiczek, Mieczysław Wielomski, Aneta Wysmulska-Pawlaczyk.

''Piktorialiści polscy'' fot. Andrzej Borowiec

Piktorializm to nurt w fotografii artystycznej zapoczątkowany przed rokiem 1890 w Anglii. Estetyka piktorialna opierała się na indywidualnym wpływie artysty na każdą odbitkę i zmianie obrazowania z migawkowej fotograficznej rejestracji na syntetyczną wizję artystyczną.

''Piktorialiści polscy'' fot. Szymon Olma

Definicji piktorializmu jest wiele. Związek nawet na swojej stronie internetowej nie podaje krótkiej, łatwej definicji, odsyłając to tekstu fotografa Roberta Demachy'ego z 1907 roku. Nie wgłębiając się w zawiłe artystyczne spory i dyskusje, można stwierdzić, że piktorialistom nie wystarcza "zwykłe zdjęcie". Poddają je różnorakiej, indywidualnej obróbce, przez co fotografia staje się bardziej odbiciem indywidualnej wizji artystycznej, niż tylko mechaniczną rejestracją obrazu widzianego obiektywem aparatu.

''Piktorialiści polscy'' fot. Andrzej Furs

Końcowy efekt prac czasami dużo bliższy jest malarstwu i grafice niż fotografii. Kiedyś osiągano go używając tzw. technik szlachetnych - gumy, oleju, bromoleju i przetłoku. Obecnie najczęściej artyści korzystają z zaawansowanych programów graficznych.

''Piktorialiści polscy'' fot. Beata Bajno

Polski Związek Modern Piktorialistów to stowarzyszenie fotografików odwołujących się do dawnej fotografii piktorialnej utrzymanej w konwencji modern. Piktorialiści planują organizację plenerów i wystaw fotograficznych w kraju i za granicą, prowadzenie przez internet Akademii Fotografii Piktorialnej, a także wydanie almanachu fotografii piktorialnej. Siedzibą stowarzyszenia są Czechowice-Dziedzice.

''Piktorialiści polscy'' fot. Anna Baran


Miasto: Tychy
Lokalizacja: Galeria Obok (Teatr Mały)
Ulica: kard. Hlonda1
Termin: 16.08.2008–05.09.2008
Wernisaż: 16.08.2008, godz. 18:00
Adres WWW: www.piktorializm.pl

Zobacz także:
Rekrutacja do Studium Fotografii ZPAF 2008/2009
Film: "Henri Cartier-Bresson - Biografia jednego spojrzenia"
Premiera albumu z fotografiami grupy Sputnik Photos
Warsztaty fotografii portretowej
Nowy numer "Zaplecza"
Newsreportaż 2008

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.55s.