Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Oprogramowanie  >  Photosynth – wirtualna wycieczka za pomocą zdjęć


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Victor Hasselblad swoją karierę rozpoczął praktyką w zakładach Zeissa?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Photosynth – wirtualna wycieczka za pomocą zdjęć
Dodał: Jarosław Zachwieja 22.08.2008
Microsoft ogłosił zakończenie prac nad nowym serwisem umożliwiającym tworzenie z fotografii niezwykłych przestrzennych galerii obrazujących rozmaite miejsca. Zarówno te znane, jak i bardziej kameralne i prywatne.


W Internecie pojawia się coraz więcej oryginalnych sposobów na prezentację zdjęć. Od prostych serwisów przez "wirtualne galerie" po najbardziej niezwykłe projekty. Do ostatniej grupy należy projekt PhotoSynth opracowany przez dział fotograficzny giganta z Redmont, który właśnie zakończył fazę testów oraz prezentacji i stał się dostępny dla wszystkich zainteresowanych.

Strona główna projektu PhotoSynth.

Idea, jaka przyświeca serwisowi ma u swoich podstaw biologiczne zasady konstruowania przez ludzki mózg obrazu przestrzennego danego miejsca na podstawie serii dwuwymiarowych obrazów oraz powiązań pomiędzy nimi. Mówiąc prościej, PhotoSynth pozwala "zobaczyć przestrzeń" dzięki oglądaniu pojedynczych zdjęć i przemieszczaniu się między nimi.
 
W zależności od tego, w jaki sposób zostały wykonane te zdjęcia można w ten sposób otrzymać obraz przypominający klasyczne, internetowe panoramy 360° x 180° (gdy wszystkie zdjęcia wykonane zostały z jednego miejsca) lub też wirtualnie "podróżować" po okolicy. Jeżeli fotografie zostały odpowiednio przemyślane i wykonane oraz twórca zadbał o odpowiednio precyzyjne ich połączenie ze sobą, efekt może być wręcz zachwycający. Obecnie w bazie danych PhotSynth znajduje się kilkadziesiąt lokacji składających się zazwyczaj z od 100 do 200 zdjęć.

Przykładowa galeria zdjęć przedstawiających sfinksa w Gizie oraz jego okolice z rozmaitych perspektyw.

Aby skorzystać z możliwości, jakie daje serwis Photosynth należy zaopatrzyć się w odpowiednie oprogramowanie. Podczas pierwszej wizyty na stronie projektu dostaniemy możliwość pobrania pakietu składającego się z wtyczki umożliwiającej oglądanie zgromadzonych w internecie kolekcji zdjęć oraz aplikacji służącej do tworzenia własnych pokazów. W chwili obecnej z usługi korzystać mogą użytkownicy przeglądarek internetowych IE 7, Firefox 2 oraz Firefox 3. Producent zapowiada, że już wkrótce do grona tego dołączyć będą mogli użytkownicy komputerów marki Apple, pracujących w systemie Mac OS X. Nie ma natomiast informacji na temat odpowiednich wtyczek dla takich przeglądarek jak Mozilla, SeaMonkey czy popularna w Polsce Opera.

Obsługiwane przeglądarki: Internet Explorer 7, Firefox 2, Firefox 3
Strona WWW: photosynth.net

Zobacz także:
Bezpłatne warsztaty Apple Aperture 2
Nikon Capture NX 2.0.1 – poprawione błędy
SILKYPIX obsługuje Nikona D700
PhotoCalc – podręczny pomocnik fotograficzny
AKVIS Noise Buster 6.1 – jeszcze skuteczniej
Nowy serwis edukacyjny Nikona
Nowe wersje programów Breeze Systems
Polaroid Gallery 1.01 – rozsyp cyfrowe zdjęcia na stole
Dodatki dla Apple Aperture 2
Nikon Capture NX2 dla użytkowników "jedynki" (prawie) za darmo

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.814s.