Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Aparaty i kamery  >  Panasonic Lumix DMC-ZX1 – nowy system stabilizacji obrazu


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Nazwa "Cztery Trzecie" nie ma nic wspólnego z proporcjami boków obrazu rejestrowanego przez matryce aparatów należących do tego systemu?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Panasonic Lumix DMC-ZX1 – nowy system stabilizacji obrazu
Dodał: Marcin Kwiecień 27.07.2009
Firma Panasonic zaprezentowała 12,1-megapikselowy kompakt Lumix DMC-ZX1. Aparat ten ma ośmiokrotny zoom optyczny, 25-milimetrowy obiektyw szerokokątny oraz zupełnie nowy system optycznej stabilizacji obrazu POWER O.I.S.

« poprzednia strona 1|2 następna strona »

Lumix DMC-ZX1 to aparat z nowej serii ZX, który oferuje silny zoom w smukłej i kompaktowej obudowie. Nowo opracowany, 25-milimetrowy obiektyw szerokokątny LEICA DC VARIO-ELMAR zawiera pierwszą na świecie supercienką soczewkę asferyczną 0,3 mm oraz pierwszą w branży soczewkę sferyczną 0,3 mm, zapewniając 8-krotne powiększenie optyczne (odpowiednik zakresu ogniskowych 25–200 mm w aparatach na film 35 mm) mimo niewielkich rozmiarów całej konstrukcji (zoom działa także podczas nagrywania filmów).
 
Obiektyw składa się z 9 elementów w 7 grupach, w tym 4 soczewek asferycznych z 6 powierzchniami sferycznymi. Współczynnik zoomu można zwiększyć do 15,6 x dzięki funkcji Extra Optical Zoom (aparat ma wtedy rozdzielczość trzech magapikseli, do dodatkowego powiększania obrazu wykorzystywana jest środkowa część matrycy).
 
Nowy Lumix jest wyposażony w ulepszony optyczny stabilizator obrazu – POWER O.I.S. – który oferuje dwukrotnie skuteczniejsze tłumienie drgań. Jest to znacznie ulepszony system MEGA O.I.S., który był dołączany już do pierwszych modeli cyfrowych aparatów Lumix.
 
Drżenie ręki, które występuje podczas naciskania spustu migawki albo podczas robienia zdjęć nocnych z długim czasem otwarcia migawki, przejawia się jako wibracja niskiej częstotliwości, z którą nowy POWER O.I.S. radzi sobie szczególnie efektywnie. Znacznie zwiększa to jakość zdjęć robionych w nocy lub we wnętrzach, kiedy nie można użyć lampy błyskowej, albo kiedy fotograf nie chce korzystać z flesza.

Ulepszony tryb iA ułatwia fotografowanie
Inteligentny tryb automatyczny iA w aparacie Lumix DMC-ZX1 został wzbogacony dzięki systemowi POWER O.I.S. i poprawionej funkcji rozpoznawania twarzy, która "zapamiętuje" ludzi. Po wykonaniu kilku zdjęć danej osoby aparat zachęci do zarejestrowania jej twarzy. Następnie, jeżeli postać ta ponownie pojawi się w kadrze, aparat wyświetli przypisane jej imię i tak ustawi priorytety ostrości i ekspozycji, aby zarejestrowana twarz była jasna i ostra. Aparat umożliwia utrwalenie sześciu różnych twarzy i potrafi jednocześnie rozpoznać trzy.

Panasonic Lumix DMC-ZX1

Z aparatem DMC-ZX1 robienie dobrych zdjęć jest banalnie łatwe. Panasonic opracował tryb iA z myślą o najwyższej łatwości obsługi i ograniczeniu liczby nieudanych zdjęć. W trybie tym Lumix wykonuje całą pracę, pozostawiając użytkownikowi pełną swobodę komponowania kadru i utrwalania ważnych chwil. Wystarczy wycelować obiektyw i nacisnąć spust migawki.
 
Funkcja śledzenia autofokusu AF Tracking w aparacie ZX1 pozwala namierzyć dowolny obiekt i utrzymać jego ostrość nawet podczas ruchu. Jeśli aparat znajduje się w trybie rejestrowania, system szybkiego autofokusu utrzymuje ostrość obiektu jeszcze przed wciśnięciem spustu migawki do połowy, więc czas automatycznego ustawiania ostrości jest zminimalizowany.
 
Tryb iA oferuje też funkcje podstawowe, których użytkownicy oczekują po dobrym aparacie cyfrowym. Należy do nich inteligentne sterowanie czułością ISO (Intelligent ISO Control), które ogranicza efekt rozmycia spowodowanego ruchem, regulując czułość, jeśli obiekt poruszy się podczas robienia zdjęcia. Funkcja inteligentnej ekspozycji (Intelligent Exposure) optymalizuje ekspozycję każdej części zdjęcia, zapobiegając niedoświetleniu obszarów ciemnych i prześwietleniu jasnych, aby idealnie uchwycić wszystkie gradacje i szczegóły. Obecnie obejmuje ona automatyczną kompensację przeciwświatła, która uaktywnia się, gdy kamera wykryje źródło światła z tyłu obiektu. Inteligentny selektor trybu tematycznego (Intelligent Scene Selector) automatycznie wykrywa jedną z pięciu najczęściej fotografowanych scen – portret, nocny portret, krajobraz, nocny krajobraz oraz makro – i przełącza aparat w odpowiedni tryb tematyczny.

Atutem ZX1 jest szybkość
Inną ważną cechą aparatu ZX1 jest szybki autofokus. Aby przyspieszyć automatyczne ustawianie ostrości, przeprojektowano lub ulepszono szereg elementów, m.in. wykorzystano szybszy aktywator, zoptymalizowano algorytmy i zastosowano przetwarzanie równoległe w oprogramowaniu do obróbki obrazu. W rezultacie uzyskano szybki, choć dokładny autofokus, który pozwala użytkownikom na beztroskie fotografowanie. Panasonic zastąpił też liniowe wykonywanie programów przetwarzaniem równoległym, aby skrócić czas uruchamiania aparatu do zaledwie 1,1 sekundy, co pomaga użytkownikowi wykorzystać nawet najbardziej ulotną okazję do zrobienia ciekawego zdjęcia.
 
Opóźnienie zwolnienia migawki wynosi około 0,007 sekundy. Podczas obróbki obrazu szum luminancji i szum chromatyczny są redukowane oddzielnie zarówno przed, jak i po przetworzeniu sygnału. Dodatkowe ulepszenie polega na tym, że szum jest dwuwymiarowo rozdzielany na składową wysokiej i niskiej częstotliwości. Następnie ogranicza się tylko składową niskiej częstotliwości, aby wyeliminować niepożądany szum i zapewnić wysoką jakość oraz ostrość zarówno nieruchomych, jak i ruchomych obiektów.

Panasonic Lumix DMC-ZX1

W trybie seryjnym ten Lumix może robić około 2,3 zdjęcia na sekundę w pełnej rozdzielczości 12,1 megapiksela. W szybkim trybie seryjnym aparat rejestruje aż 10 zdjęć na sekundę, a tryb seryjny z fleszem umożliwia robienie kolejnych zdjęć z towarzyszeniem lampy błyskowej. Podglądu kadru i przeglądania zdjęć dokonuje się na dużym, 2,7-calowym ekranie LCD. Dzięki bardzo energooszczędnemu układowi do przetwarzania obrazu – Venus Engine V – aparat umożliwia zrobienie około 330 zdjęć po pełnym naładowaniu baterii.
 
Wszystkie aparaty Lumix robią zdjęcia HD o rozdzielczości 1920x1080 pikseli, które nadają się idealnie do oglądania na panoramicznych telewizorach (16:9). Oprócz filmów VGA (640 x 480 punktów) i WVGA (848 x 480 punktów) aparat DMC-ZX1 może rejestrować dynamiczne wideo HD o rozdzielczości 1280 x 720p z szybkością 30 klatek na sekundę. Ten model jest wyposażony w gniazdo na komponentowy kabel HD, który umożliwia oglądanie zdjęć i filmów nakręconych aparatem DMC-ZX1 na ekranie telewizora.
« poprzednia strona 1|2 następna strona »
Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.266s.