Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Aparaty i kamery  >  Panasonic Lumix DMC-GF1 – konkurencja dla PEN-a


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Olympus, jako pierwszy na świecie producent lustrzanek cyfrowych, zastosował profilaktykę w zakresie ochrony zdjęć przed brzydkimi plamami, będącymi śladem obecności kurzu na matrycy?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Panasonic Lumix DMC-GF1 – konkurencja dla PEN-a
Dodał: Marcin Kwiecień 02.09.2009
Do rodziny aparatów Lumix sytemu Micro 4/3 dołączył dzisiaj nowy, zaawansowany LUMIX DMC-GF1 z systemem wymiennych obiektywów – LUMIX G Micro System. Nowy model wyróżnia smukły korpus, łączący w sobie elegancję i niewielki rozmiar. Debiutuje na rynku jako najmniejszy i najlżejszy na świecie aparat systemowy z wymienną optyką i wbudowaną lampą błyskową. Jest bezpośrednim konkurentem modelu Olympus PEN.

« poprzednia strona 1|2|3 następna strona »

Lumix DMC-GF1 to trzeci model firmy Panasonic z serii aparatów cyfrowych z wymienną optyką, które są zgodne ze standardem Micro 4/3. Pierwszy z tej rodziny – Lumix DMC-G1 – okazał się prawdziwym przebojem rynkowym na rynku europejskim. Panasonic poszedł o krok dalej, wprowadzając do sprzedaży model DMC-GH1, który obsługuje nagrywanie filmów AVCHD w formacie Full HD. Najnowszy członek rodziny, aparat DMC-GF1, ma wyszukany design, oferuje szeroki zestaw funkcji, zapewnia bezkompromisową jakość zdjęć i cechuje się wyjątkową łatwością obsługi i fotografowania. GF1 wykorzystuje wszystkie zalety aparatu systemowego z wymienną optyką, aby zapewnić najwyższą jakość obrazu.
 
DMC-GF1 może rejestrować zarówno żywe fotografie, jak i płynne filmy. Obsługuje zaawansowany format AVCHD Lite, który nadaje się idealnie do rejestrowania długich filmów o wysokiej rozdzielczości oraz do współpracy z innymi urządzeniami audio-video. Może też nagrywać filmy w formacie Motion JPEG, który zapewnia wyższą zgodność z komputerami PC. DMC-GF1 oferuje użytkownikowi szeroką gamę wyrafinowanych opcji. Podczas robienia zdjęć i kręcenia filmów użytkownik może na przykład wybrać jeden z kilku predefiniowanych filtrów w trybie „Mój kolor” albo zastosować szereg unikatowych tekstur dostępnych w trybie filmowym.


Oprócz licznych funkcji, które pomagają początkującym użytkownikom w robieniu zdjęć, takich jak popularny tryb iA , aparat DMC-GF1 jest również wyposażony w kilka unikatowych mechanizmów, takich jak miernik ekspozycji, podgląd przysłony oraz podgląd szybkości migawki w widoku na żywo. Kilka akcesoriów, w tym wizjer z podglądem na żywo (Live View Finder), sprawia, że fotografowanie staje się bardziej zabawne, a zarazem oferuje użytkownikowi więcej możliwości artystycznej ekspresji.
 
Dzięki nieograniczonym możliwościom oraz wyborowi czterech atrakcyjnych kolorów korpusu lekki DMC-GF1 zadowoli użytkowników o każdym poziomie umiejętności. Doświadczeni fotografowie przekonają się, że aparat idealnie nadaje się do stałego noszenia przy sobie, a użytkownicy, którzy wcześniej nie korzystali z aparatów systemowych, odkryją, że umożliwia on eksplorowanie obszarów fotografii, które są poza zasięgiem kompaktów.

Najmniejszy i najlżejszy
GF1 nie zawiera pryzmatu pentagonalnego używanego w typowych aparatach z wymiennymi obiektywami. Ta bezlustrowa konstrukcja pomogła firmie Panasonic uzyskać neoklasyczne wzornictwo korpusu o radykalnie zmniejszonych rozmiarach i masie. Zaprojektowany z myślą o minimalnej grubości, DMC-GF1 ma o 35% mniejszą objętość i o 26% mniejszą wagę niż DMC-G1, dotychczas najbardziej kompaktowy model z serii G.
 
Choć GF1 jest niewielki, to zapewnia szeroką gamę funkcji. Ma wbudowaną lampę błyskową. Jest wyposażony w duży, 3-calowy, inteligentny ekran LCD o szerokim kącie widzenia i rozdzielczości 460 000 pikseli. Użytkownicy widzą żywy, niezwykle szczegółowy obraz zarówno podczas fotografowania, jak i oglądania zdjęć. Inteligentny ekran LCD oferuje również bardzo precyzyjną, automatyczną kontrolę podświetlenia, która w połączeniu z wysoką rozdzielczością zapewnia doskonały podgląd zarówno w jasnym świetle słonecznym, jak i w ciemnych wnętrzach. GF1 jest zgodny z opcjonalnym wizjerem Live View Finder (DMW-LVF1), który zapewnia ciągły podgląd całego pola widzenia, bez względu na dołączony obiektyw.


Podczas projektowania aparatu DMC-GF1 położono szczególny nacisk na łatwość obsługi. Przełącznik trybu oraz pokrętło wyboru nastaw są umieszczone tak, aby można było nimi sterować minimalnymi ruchami palca. Precyzyjne rozmieszczenie przycisków oraz prosty, logiczny interfejs sprawiają, że obsługa aparatu jest łatwa i intuicyjna.
 
Aparaty LUMIX G Micro System są dostępne w kilku kolorach: głęboka czerń, aktywna czerwień, eleganckie srebro i czysta biel. Pozostałe części korpusu są wykonane z delikatnie fakturowanego aluminium. Aparaty z serii G wyglądają atrakcyjnie, a jednocześnie są niezwykle praktyczne. DMC-GF1 to bez wątpienia aparat, który sprawi przyjemność każdemu fotografowi.

Wysoka jakość obrazu
Osiągając kolejne poziomy zaawansowanej funkcjonalności i kompaktowości konstrukcji, Panasonic udoskonalał technologie cyfrowego przetwarzania obrazu, aby jakość zdjęć robionych za pomocą aparatów LUMIX G Micro System dorównywała tej, którą oferują lustrzanki cyfrowe, a w niektórcyh aspektach nawet ją przewyższała. 12,1-megapikselowa matryca Live MOS typu Micro 4/3 w aparacie DMC-GF1 łączy najlepsze cechy dwóch typów rozwiązań: wysoką jakość obrazu matrycy CCD oraz niski pobór mocy matrycy CMOS. Zaawansowana technologia, która umożliwia jednoczesne odczytywanie czterech kanałów danych, pozwala też aparatowi DMC-GF1 wyświetlać pełne 60 klatek na sekundę w podglądzie na żywo, jednocześnie wiernie odwzorowując obrazy wysokiej rozdzielczości z drobnymi szczegółami i bogatą gradacją.
 
Układ do obróbki obrazu to nowy procesor Venus Engine HD, który zapewnia niezwykle zaawansowane funkcje przetwarzania sygnałów. Ten wyrafinowany układ scalony rozdziela składowe chrominancji i luminancji oraz optymalnie redukuje szum w każdej z nich, umożliwiając robienie klarownych zdjęć nawet w trybach wysokiej czułości ISO. Venus Engine HD zapewnia niezależną kontrolę gradacji w kanałach barwnych R, G i B, więc wiernie odwzorowuje nawet delikatne niuanse koloru. Płynnie współpracując z matrycą Live MOS, Venus Engine HD rejestruje imponujące, 12-megapikselowe obrazy z wyjątkową precyzją. Sygnały zawierające dużą ilość danych obrazu są przesyłane z matrycy Live MOS do opcjonalnego wizjera Live View Finder z częstotliwością 60 klatek na sekundę, co zapewnia klarowny podgląd na żywo z dużą płynnością ruchu. Venus Engine HD obsługuje też szeroką gamę innych funkcji, w tym wyjście HDMI.


Aparaty Lumix G Micro System są wyposażone w bardzo efektywny system usuwania kurzu. Jeśli podczas wymiany obiektywu do wnętrza aparatu dostanie się kurz lub inne obce cząsteczki, mogą one przyczepić się do matrycy i pojawiać się na zdjęciach jako plamki. System redukcji zakurzenia w aparacie DMC-GF1 eliminuje to zagrożenie poprzez umieszczony naddźwiękowy filtr przed matrycą Live MOS. Filtr wibruje w pionie z częstotliwością około 50 000 drgań na sekundę, skutecznie odpychając kurz i inne cząsteczki. 

Paleta opcji dla kreatywnych fotografów
DMC-GF1 jest aparatem artystycznym nie tylko pod względem formy, ale również funkcjonalności. Zapewnia szereg funkcji, które pozwalają użytkownikom albo precyzyjnie utrwalać naturalne obrazy, albo tworzyć własne, pełne ekspresji fotografie. DMC-GF1 oferuje nowy tryb „Mój kolor” z siedmioma predefiniowanymi efektami — ekspresywny, retro, czysty, elegancki, monochromatyczny, dynamiczna sztuka i sylwetka — a po poprzednich modelach dziedziczy tryb niestandardowy, w którym użytkownik może ręcznie ustawić kolor, jasność i nasycenie. Dzięki funkcji podglądu na żywo użytkownicy mogą sprawdzić, jak te ustawienia wpłyną na zdjęcie i dzięki temu łatwiej uchwycić pożądany nastrój lub atmosferę.
 
Aby uzyskać jeszcze bardziej wyszukane efekty, użytkownicy mogą wybrać jeden z dziewięciu trybów filmowych i w każdym z nich ustawić poziom kontrastu, ostrości i nasycenia. Tryb niestandardowy umożliwia zapisanie ulubionych ustawień w pamięci aparatu. DMC-GF1 oferuje też 16 trybów tematycznych, w tym nowy tryb peryferyjnego zmiękczania, który wyostrza obiekt zdjęcia i delikatnie rozmywa obraz wokół niego. Tryby te można wykorzystać również podczas kręcenia filmów, aby uzyskać dramatyczne, teatralne efekty bez późniejszego edytowania materiału.


W trybach P/A/S/M można wyświetlić miernik ekspozycji. Pokazywana jest korelacja między szybkością migawki a przysłoną wraz z kolorowymi ostrzeżeniami, które informują użytkownika, że ustawienia wykraczają poza optymalny zakres. Dzięki temu początkujący użytkownicy aparatów systemowych mogą szlifować swoje umiejętności, ucząc się w sposób wizualny i logiczny poprawnych ustawień.

Nowy standard nagrywania filmów w formacie AVCHD Lite
Aparat DMC-GF1 może rejestrować filmy o rozdzielczości 1280 x 720 pikseli w formacie AVCHD Lite, który cechuje się długim czasem nagrywania i wysoką zgodnością ze sprzętem AV. Użytkownicy mogą kręcić filmy HD, które wykorzystują pełen potencjał precyzyjnych, wymiennych obiektywów oraz dużej matrycy. Akcja zaczyna się od jednego naciśnięcia dedykowanego przycisku, a większość ustawień fotograficznych zostaje zachowana, co jest wygodne, kiedy użytkownik chce utrwalić ten sam obiekt zarówno na zdjęciu, jak i na filmie. Można również wybrać inne formaty rejestrowania filmów, w tym HD Motion JPEG (1280 x 720), a także rozdzielczości QVGA, VGA i WVGA, które zapewniają wyższą zgodność z komputerami PC.
 
Aparat DMC-GF1 pozwala kręcić doskonałe filmy nawet nowicjuszom, ponieważ popularny tryb iA jest dostępny również podczas rejestrowania filmów. Optyczny stabilizator obrazu O.I.S. pomaga zredukować drżenie rąk przy dużych zbliżeniach. Funkcja wykrywania twarzy automatycznie rozpoznaje twarze w kadrze i reguluje ostrość, ekspozycję, kontrast oraz odcienie skóry w taki sposób, aby zdjęcie wyszło doskonale. Funkcja inteligentnej ekspozycji nieustannie sprawdza poziom światła otoczenia i dostosowuje ekspozycję do zmieniających się warunków, aby zapobiec prześwietleniu lub niedoświetleniu obrazu. Natomiast inteligentny selektor trybów tematycznych automatycznie przełącza aparat między trybem zwykłym, portretowym, makro, krajobrazowym i słabego światła, aby zoptymalizować jakość obrazu.


DMC-GF1 oferuje również tryb niestandardowych kolorów, tryb filmowy oraz 11 fotograficznych trybów tematycznych podczas kręcenia filmów. Programowy tryb filmowy umożliwia zmianę przysłony i szybkości migawki w celu bardziej kreatywnego kręcenia filmów HD. Dzięki tym zróżnicowanym opcjom można pokusić się o nagrywanie profesjonalnych filmów, podobnie jak w przypadku robienia zdjęć.
 
Format AVCHD Lite umożliwia wybranie trzech poziomów jakości filmu: SH (17 Mb/s), H (13 Mb/s) oraz L (9 Mb/s). Dostępna jest też funkcja Wind Cut, która eliminuje większość szumów spowodowanych podmuchami wiatru.
  • Niektóre funkcje mogą być niedostępne w zależności od zamontowanego obiektywu.
  • W razie ustawienia jakości obrazu na HD, WVGA lub VGA radzimy użyć karty pamięci oznaczonej napisem „10MB/s”na opakowaniu (lub szybszej).
  • Aparat umożliwia ciągłe kręcenie filmu przez 29 minut i 59 sekund.
  • Ciągłe nagrania o wielkości ponad 2 GB nie są możliwe w przypadku wybrania formatu Motion JPEG. Pozostały czas ciągłego nagrania jest wyświetlany na ekranie.
  • Filmów AVCHD Lite zarejestrowanych na karcie pamięci SD lub na płycie DVD nie można odtwarzać w urządzeniu, które nie obsługuje formatu AVCHD.
« poprzednia strona 1|2|3 następna strona »
Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.147s.