Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Fotografia w służbie ekologii


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Już w 1965 roku Canon zaprezentował lustrzankę małoobrazkową (model Pellix) ze stałym, półprzepuszczalnym lustrem?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Fotografia w służbie ekologii
Dodał: Stanisław Kuras 02.03.2012
Mimo, iż bardzo staramy się być ''eko'', to jesteśmy ''EKO-uwięzieni'' - mówi Joanna Kiczka, autorka projektu fotograficznego, którego celem jest pokazanie, że ekologia w Polsce to mit. Wernisaż - dnia 5 marca o godz. 19:00 w warszawskiej Galerii Schody.


Celem projektu „EKO-uwięzieni” jest pokazanie, że ekologia w Polsce to mit. Pokazania, że słowo „ekologia” jest nadużywane do celów marketingowych, do przyciągnięcia klientów, aby zakupili nowy produkt, czy wysłali dzieci do eko-przedszkola, które z „eko” nie ma nic wspólnego! Nie jesteśmy Szwecją i widać to na każdym kroku. Co z tego, że serujesz śmieci, skoro żeby je wyrzucić do odpowiednich pojemników musisz wsiąść w samochód (spaliny!!!) i pojechać poszukać tych pojemników! Marnujemy energię, a więc dlaczego np. sygnalizacja świetlna nie może być podłączona do systemów kolektorów słonecznych jak to jest na Zachodzie? Dlaczego firmy, które oferują jeden dany produkt ekologiczny, nie przestawią się tylko na ekologiczne produkty? Bo EKO to jest chwyt reklamowy!

fot. Joanna Kiczka, Projekt EKO-uwięzieni

Projekt Artystki pokazuje, że mimo, iż bardzo staramy się być „eko”, to jesteśmy „EKO-uwięzieni”, czyli uwięzieni w myśleniu o tym, że jesteśmy ekologiczni! „Nie raz zdarzyło mi się być w lesie i zamiast lasu zobaczyć wysypisko śmieci; najbardziej przykre jest to widzieć pod znakiem zakazu wyrzucania śmieci…” – mówi Fotografka. Śledząc wydarzenia związane z zabiegami proekologicznymi, czasami ma się wrażenie, że protesty ekologów zwracają bardziej uwagę na nich samych, a nie na problem z jakim walczą! Tu nie chodzi tylko o uświadamianie społeczeństwa, ale głównie o walkę z systemem i wprowadzenie do codziennego użytku odpowiednich technologii. Ekologia weszła na salony, organizowane są pokazy mody, gwiazdy chcą być eko, bo to jest modne. Ale ochrona środowiska to nie moda, to powinien być styl naszego życia.

fot. Joanna Kiczka, Projekt EKO-uwięzieni

Na fotografiach Artystka pokazuje różne emocje, które przypisuje obecnej sytuacji ekologicznej w Polsce. Jest to przede wszystkim walka, próba zrobienia czegoś dobrego, próba uwolnienia się (stąd łańcuchy i liny). Jest to strach, smutek i trwoga (np. część projektu wykonana na Śląsku, który kojarzy się głównie ze smogiem) i pytanie, co z nami będzie w przyszłości, skoro nie potrafimy skutecznie działać w teraźniejszości? …I wreszcie moda, bo jak widać nawet suknia zrobiona ze śmieci może się podobać i przyciągać wzrok. Ale i tu jest pułapka, bo przecież nikt z nas nie chce chciałby ubierać się w wysypisko śmieci…

fot. Joanna Kiczka, Projekt EKO-uwięzieni

Każda walka kończy się sukcesem lub i porażką. Dwa kroki do przodu, jeden w tył. I tak nieustannie. Błędne koło. Projekt „EKO-uwięzieni” pokazuje, że trzeba działać cały czas, ale z sensem i konsekwentnie, aby móc kroczyć wciąż do przodu. „Uważam, że Polska powinna uczyć się ekologii od Zachodu i Północy Europy wdrażając systemy, które tam się sprawdziły” – mówi Fotografka. – „I mimo, iż są to drogie technologie, należy je wprowadzać dla dobra wszystkich żyjących istot i całego świata.”

fot. Joanna Kiczka, Projekt EKO-uwięzieni

Inspiracją do zrobienia projektu „EKO-uwięzieni” były dla Jotki sylwetki dwóch Artystów – piosenkarza Michaela Jacksona oraz fotografa Vik Muniz. W utworze „Earth song” Michael zadaje pytania, co zrobiliśmy z tym światem? Spaliny, zanieczyszczenia, zabijanie zwierząt dla ich skór czy kłów, wycinanie tysięcy hektarów lasów, wojny i głód… Vik Muniz („Pictures of garbage” 2009) spędza dwa lata wśród ludzi, którzy żyją ze zbierania śmieci na jednym z największych wysypisk śmieci w pobliżu Rio de Janeiro. Pokazuje nie tylko ogromny problem całego świata – śmierdzące wysypiska, ale – rozumiejąc to bardzo dosadnie – uświadamia nas, że dopuściliśmy się dużych zaniedbań dotyczących ochrony środowiska!

fot. Joanna Kiczka, Projekt EKO-uwięzieni

Odcień skóry modelek nie jest ani kolorowy, ani czarno-biały – zdjęcia są jakby „wyprane z koloru”. Dla mnie takie wyjałowienie kolorystyczne oznacza granicę między życiem, a śmiercią. Jeszcze oddycha, ale już nie żyje w pełni. Stosując taki kolor mówię o zaniedbaniu, o olewaniu tematu albo niepełnym rozumieniu jego wagi.

fot. Joanna Kiczka, Projekt EKO-uwięzieni

Sesja: Stylizacja. Suknie z kartonu zaprojektowała i uszyła Agnieszka Kaszuba, suknię z folii i ze śmieci wystylizowała Aleksandra Urbanowska. Modelki: Kamila Matyszczak, Weronika Brenda, Sara Maria Grzełka, Agata Rugor, Joanna Panicz, Dominika Kadłubiec. Makijaż i fryzury robiłam ja.

Joanna Kiczka „JOTKA” - jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego oraz Europejskiej Akademii Fotografii. Specjalizuje się w fotografii kreacyjnej (fotografia modowa i portretowa). Jest laureatką dwóch konkursów fotograficznych: Międzynarodowego Konkursu Fotografii Przemysłowej i Industrialnej FOTO-PEIN 5, Rybnik 2011 oraz w konkursu zorganizowanego przez Pracownię Fotografii Cyfrowej, Kraków 2011. W lipcu 2011 miała swój wernisaż fotograficzny w warszawskim klubie The Eve. Wykonywała sesje reklamowe dla: Rotor Club, Vinotti Furniture, Collection Adam, Pałacu Krobielowice, Magazynu „Vege!”, www.photo-jotka.pl.

Zobacz także:
Międzynarodowy konkurs fotograficzny dla młodzieży
"Nie opowiadaj mi bajek, opowiedz mi o swoim świecie" – międzynarodowy konkurs fotograficzny
Adobe Photoshop Touch na iPada już dostępny
Siedem nowych aparatów Cyber-shot od Sony
Projekcje filmów o street photo
Poznaliśmy cenę i dostępność EOS-a 1D X
"Za siebie" Izy Sawickiej w warszawskiej Cafe Kulturalna
Manfrotto MVT502AM - lekki statyw dla filmowców
Plustek OpticFilm 120 – nowy skaner do negatywów i slajdów
DxO Optics Pro w wersji 7.2.1
Fotospacer WSF i Muzeum Galicja
II część wystawy ROSJA/POLSKA w ramach 04 Festiwalu Fotodokumentu
Nowe firmware dla GR Digital IV - Ricoh spełnia życzenia
Kwiaty, uśmiech przyrody - wernisaż wystawy zdjęć Szymona Barny
Sigma SD1 Merrill już dostępna w Polsce
Slik PRO EZ - nowa seria statywów już dostępna w Polsce
Firmware 1.4 dla obiektywu Olympus ZD ED 70-300 mm f/4.0-5.6
BenQ AC100 – zabawę czas zacząć
Wernisaż wystawy Theatrum prefunebris w łódzkiej Galerii FF
Rola fotografii w życiu podróżnika – otwarte warsztaty na targach Na Styku Kultur

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 3.491s.