Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Aparaty i kamery  >  Nowa Leica M10 – kamień milowy systemu M


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Do pierwszych aparatów dalmierzowych Canona (o nazwie Hansa Kwanon) w latach 1934–46 obiektywy produkował Nippon Kōgaku Kōgyō K.K. – czyli dzisiejszy Nikon?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Nowa Leica M10 – kamień milowy systemu M
Dodał: Przemysław Imieliński 24.01.2017
Najnowszy cyfrowy aparat dalmierzowy marki Leica jest zgrabna, funkcjonalny i jeszcze bardziej intuicyjny w obsłudze.

« poprzednia strona 1|2 następna strona »

Kultowy system fotograficzny po raz kolejny wyznacza standardy. Leica M10 to nadal tradycyjna "emka", ale jej funkcje zostały dostosowane do potrzeb współczesnej fotografii. Każdy element i każde rozwiązanie techniczne bezkompromisowo koncentruje się na zrobieniu perfekcyjnego zdjęcia. Dzięki zmniejszonym wymiarom, większej wydajności i jeszcze bardziej intuicyjnej obsłudze, Leica M10 rozpoczyna nowy etap w historii systemu Leica M.

Leica M10 – widok z przodu


Forma: analogowe wymiary w cyfrowej erze
Fotografowie pracujący analogowymi "emkami" doceniali ich ergonomię – rozmiary idealnie dopasowane do dłoni, wyważenie, prostotę obsługi. Postanowiliśmy więc przywrócić nowej "emce" gabaryty analogowego pierwowzoru! Korpus został odchudzony o 4 mm wobec poprzedniego modelu M (Typ 240). Osiągnęliśmy 33,75 mm grubości – tyle ile ma analogowa Leica M6. W ten sposób najnowsza Leica M10 jest najszczuplejszą cyfrową "emką" w historii!

Dalmierz: precyzyjne okno na świat
Dalmierz zawsze był bardzo ważny w koncepcji systemu M. W najnowszym modelu M10 wiele jego elementów zostało zoptymalizowanych. Zwiększyliśmy o 30% pole widzenia, powiększenie do x0,73, a punkt oczny oddaliliśmy o 50%. Dzięki temu wizjer jest wygodniejszy w użyciu, zwłaszcza dla fotografów fotografujących w okularach.

Matryca: płótno cyfrowego obrazu
Kluczowym elementem Leiki M10 jest pełnoklatkowa matryca CMOS o rozdzielczości 24MP, opracowana specjalnie dla tego aparatu. Poprawiliśmy wszystkie parametry obrazowania. Nowa Leica może pochwalić się imponującym zakresem dynamiki tonalnej, doskonałym kontrastem, fantastyczną ostrością i perfekcyjnym odwzorowaniem detali i barw. Unikalna architektura przetwornika, wykorzystująca mikrosoczewki nad każdą z komórek rejestrujących, poprawia światłoczułość, zapewniając prawidłowy odczyt nawet tych wiązek światła, które padają na powierzchnię sensora pod dużym kątem. System ten, stosowany już wcześniej, teraz został unowocześniony i udoskonalony. Szklana osłona przetwornika pełni jednocześnie rolę filtra podczerwieni, co pozwala uniknąć niekorzystnej refrakcji na kolejnych warstwach szkła, a wyeliminowanie filtra dolnoprzepustowego zapewnia maksymalną ostrość. Wszystkie te elementy wpływają na poprawę parametrów obrazowania aparatu, szczególnie podczas fotografowania z obiektywami szerokokątnymi oraz bardzo jasnymi.

Leica M10 – widok z góry


Nowy sensor Leiki M10 dysponuje rozszerzonym zakresem czułości – od 100 do 50 000 ISO – oraz ulepszonym mechanizmem redukcji szumów. Zwiększona światłoczułość otwiera przed Leiką M10 zupełnie nowe obszary fotografii i zapewnia wyjątkową jakość obrazu nawet w trudnych warunkach oświetleniowych.

Procesor obróbki obrazu: nowa jakość
Maestro II – procesor obróbki obrazu najnowszej generacji, zastosowany w M10 – to technologiczne dzieło sztuki. Pracując w tandemie z nową matrycą rejestrującą odpowiada on za jakość zdjęć. I robi to wyjątkowo sprawnie: gigantyczna moc obliczeniowa i bufor pamięci 2 GB umożliwiają wykonywanie zdjęć seryjnych z prędkością do pięciu klatek na sekundę (przy pełnej rozdzielczości). Leica M10 jest najszybszą "emką" w historii. Decydujący moment nie umknie!

Leica M10 – widok z tyłu


Procesor został wyposażony w sprzętową funkcję powiększenia fragmentu obrazu. Pozwoliło to usprawnić działanie funkcji lupy, ułatwiającej precyzyjne nastawianie ostrości. Można z niej korzystać zarówno na monitorze aparatu, jak i w opcjonalnym wizjerze elektronicznym Visoflex o rozdzielczości 2,4 megapikseli. Visoflex montuje się w zmodyfikowanym porcie akcesoriów – można go odchylać i ustawiać pod dowolnym kątem. Ułatwia to fotografowanie w trudnych sytuacjach. Dodatkowo został on wyposażony w moduł GPS, umożliwiający geotagowanie wykonanych zdjęć.
« poprzednia strona 1|2 następna strona »
Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.47s.