Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Aparaty i kamery  >  Nikon D810A – lustrzanka do astrofotografii


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Olympus, jako pierwszy na świecie producent lustrzanek cyfrowych, zastosował profilaktykę w zakresie ochrony zdjęć przed brzydkimi plamami, będącymi śladem obecności kurzu na matrycy?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Nikon D810A – lustrzanka do astrofotografii
Dodał: Przemysław Imieliński 10.02.2015
Nikon zaprezentował dziś pierwszą cyfrową lustrzankę jednoobiektywową formatu FX stworzoną specjalnie do astrofotografii. Dzięki specjalistycznym funkcjom nowy aparat pozwala rejestrować spektakularne zdjęcia kosmosu w rozdzielczości 36,3 mln pikseli.

« poprzednia strona 1|2 następna strona »

Model D810A to specjalnie zmodyfikowana wersja aparatu do zdjęć o wysokiej rozdzielczości – Nikon D810. Nowo zaprojektowany filtr podczerwieni umożliwił uzyskanie czterokrotnie wyższej czułości w zakresie linii emisyjnej wodoru "H-alfa". Dzięki temu, fotografowanie mgławic emisyjnych, obfitujących w światło pochodzące od wzbudzonych cząsteczek wodoru, możliwe jest z zachowaniem poprawnej kolorystyki bez potrzeby modyfikacji aparatu. Doskonałym wynikom w astrofotografii sprzyjają także bardzo wysoka jakość obrazu przy wysokich wartościach czułości, bardzo duża rozdzielczość oraz szereg dodatkowych zmian.

Nikon D810A – widok z przodu


"D810A to doskonałe narzędzie do fotografowana obiektów "głębokiego nieba". Biorąc pod uwagę zalety modelu D810 w porównaniu z innymi aparatami, przystosowanie go do astrofotografii z wysoką rozdzielczością było oczywistym posunięciem. W tej dziedzinie szczegółowość i najwyższa precyzja mają kluczowe znaczenie, a model D810A zapewnia jedno i drugie" – powiedział Dirk Jasper, kierownik ds. produktów profesjonalnych w firmie Nikon Europe

Astrofotografia o wysokiej rozdzielczości
Jako zmodyfikowana wersja aparatu o najwyższej rozdzielczości ze wszystkich cyfrowych lustrzanek jednoobiektywowych firmy Nikon model D810A stanowi wyjątkową propozycję. Matryca w formacie FX zapewnia wyjątkowo duży kontrast obrazu przy ograniczeniu do minimum przekłamań barw, a rozdzielczość aż 36,3 mln pikseli oznacza niezrównaną szczegółowość zdjęć. Standardowy zakres ISO wynoszący 200–12 800 można rozszerzyć nawet do odpowiednika ISO 51 200, a technologia trójwymiarowej redukcji szumu zapewnia wyraźne i dokładne odwzorowanie obrazów przy wysokich wartościach ISO. Szybki i zaawansowany procesor przetwarzania obrazu Nikon EXPEED 4 gwarantuje błyskawiczne działanie aparatu i minimalizuje efekt kolorowych obwódek.

Zmodyfikowany filtr zaporowy podczerwieni
D810A to nietuzinkowy aparat pozwalający uzyskać efekty niedostępne dla zwykłych cyfrowych lustrzanek jednoobiektywowych. Model D810 cieszy się dużą popularnością wśród osób zajmujących się astrofotografią, ale charakterystyka jego matrycy nie jest optymalna do rejestrowania światła mgławic, zawierającego linię emisyjną "H-alfa". Aby uniknąć czerwonej dominanty barwnej, w zwykłych cyfrowych lustrzankach jednoobiektywowych stosuje się zazwyczaj filtry optyczne ograniczające przepuszczanie widzialnego światła czerwonego. Charakterystykę filtra optycznego w modelu D810A dostosowano do światła emitowanego przez mgławice, uzyskując czterokrotny wzrost czułości dla linii "H-alfa" (w porównaniu z modelem D810). Dzięki temu można bez modyfikowania aparatu uchwycić piękne, prawdziwe odcienie czerwieni mgławic. Zalety modyfikacji modelu D810A widoczne będą także podczas fotografowania innych obiektów, jak gromady kuliste, galaktyki czy po prostu zwykłe rozgwieżdżone niebo.

Nikon D810A – widok z góry


Specjalistyczne funkcje
Dzięki wyposażeniu D810A w specjalistyczne funkcje aparat staje się wymarzonym sprzętem dla wymagających astrofotografów. Oprócz czasu B i ustawienia T dostępny jest nowy tryb manualny z długim czasem otwarcia migawki, mogącym sięgać nawet 900 s. Aby zminimalizować drgania wewnętrzne podczas naświetlania, można aktywować elektroniczną przednią kurtynkę migawki, tym samym zmniejszając ryzyko rozmycia nawet najdrobniejszych szczegółów. Wirtualny podgląd ekspozycji dla czasu B i ustawienia T pomaga w ustawianiu ostrości i kadrowaniu przy fotografowaniu z podglądem na żywo. Podobnie jak w modelu D810 podgląd na żywo można powiększyć nawet 23 razy, co umożliwia dokonywanie korekt ostrości kluczowych obiektów z chirurgiczną wręcz precyzją. Podczas fotografowania przez wizjer dostępny jest nowy wirtualny horyzont podświetlany na czerwono, umożliwiający sprawdzanie wypoziomowania aparatu.

Wydłużony czas fotografowania
Energooszczędna konstrukcja modelu D810A powstała z myślą o maksymalnym wydłużeniu czasu fotografowania, dzięki czemu można zrobić tysiące zdjęć z długim czasem naświetlania. Zastosowany w aparacie akumulator EN-EL15 o dużej pojemności pozwala zrobić nawet 3860 zdjęć po każdorazowym naładowaniu, a po dodaniu innych źródeł zasilania można fotografować jeszcze dłużej. Opcjonalny wielofunkcyjny pojemnik na baterie Nikon MB-D12 idealnie współpracuje z aparatem, umożliwiając zarejestrowanie do 10 660 zdjęć po każdorazowym naładowaniu. Kolejność korzystania z baterii lub akumulatorów można wybrać z poziomu aparatu. Aby jeszcze bardziej wydłużyć czas fotografowania, można skorzystać z opcjonalnego zasilacza sieciowego EH-5b ze złączem zasilania EP-5B.
« poprzednia strona 1|2 następna strona »
Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.107s.