Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Nagroda Nobla z fizyki za wynalezienie sensora CCD


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Dla potrzeb misji wahadłowca Discovery (STS-48) powstała specjalna, cyfrowa wersja analogowego Nikona F4?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Nagroda Nobla z fizyki za wynalezienie sensora CCD
Dodał: Marcin Kwiecień 06.10.2009
Komitet Noblowski poinformował dziś o przyznaniu Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Wyróżniono dwa osiągnięcia, który miały bardzo znaczący wpływ na obraz dzisiejszego świata: prace prowadzone nad rozwojem światłowodów i wynalezienie sensora CCD.


Laureatów jest trzech, bowiem prace nad CCD prowadziło dwóch naukowców. Komitet określił wszystkich wspólnym mianem mistrzów światła, bowiem to właśnie światło jest wspólnym mianownikiem nagrodzonych osiągnięć.
 
Willard Sterling Boyle i George Elwood Smith zostali wyróżnieni za wynalezienie w 1969 roku sensora CCD (Charge-Coupled Device). Badacze pracujący wówczas dla Bell Telephone Laboratories szukali takiego sposobu rejestracji obrazu, który nadawałby się do użycia w projektowanym przez nich wideotelefonie. Skonstruowany czujnik miał zaledwie osiem punktów umieszczonych w jednym rzędzie. Urządzenie wykorzystywało efekt fotoelektryczny wewnętrzny, które to zjawisko znane od końca XIX wieku zostało teoretycznie wyjaśnione przez Alberta Einsteina przy zastosowaniu zasad mechaniki kwantowej. Musiało minąć ponad 30 lat, żeby wynalazek dzisiejszych laureatów trafił pod strzechy, ale dziś niemalże każdy z nas na co dzień korzysta z owoców ich pracy.

Willard Boyle (po lewej) i George Smith – tegoroczni laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki za wynalezienie sensora CCD. 1974 rok, Alcatel-Lucent/Bell Labs

Charles Kuen Kao został wyróżniony za wkład w rozwój światłowodów. Był bowiem osobą, która dokonała w latach sześćdziesiątych XX wieku teoretycznych obliczeń dotyczących transmisji na duże odległości (rzędu co najmniej kilkudziesięciu kilometrów) w światłowodach wykonanych ze szkła, a następnie doprowadziła do praktycznego wytworzenia takiego nośnika. Bez wątpienia to temu właśnie wynalazkowi zawdzięczamy tak silny rozwój komunikacji na odległość – szacowana długość wszystkich włókien światłowodowych tego typu wynosi dziś ok. miliarda kilometrów.
 
Nagroda Nobla oprócz wymiaru prestiżowego ma także finansowy. 10 milionów koron szwedzkich (ok. 4,1 mln złotych) w połowie przypadnie Kao, a drugą częścią podzielą się po równo Boyle i Smith.

Więcej informacji: nobelprize.org

Zobacz także:
Polacy nagrodzeni w konkursie Nikon Photo Contest International

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.582s.