Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  NISZA ŚWIATEŁ - wystawa zbiorowa


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwsze cyfrowe zdjęcie powstało ponad 30 lat temu?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

NISZA ŚWIATEŁ - wystawa zbiorowa
Dodał: Stanisław Kuras 18.12.2012
W dniu 21 grudnia w Bielsku-Białej odbędzie się wernisaż wystawy zdjęć członków Okręgu Górskiego Związku Polskich Artystów Fotografików, do którego należy m.in. Zbigniew Podsiadło. Wstęp wolny.


Inspiracją do powstania, a zarazem tytułem wystawy stał się traktat "Nisza Świateł" napisany w 1111 roku przez islamskiego filozofa Al-Gazalego. Zawarte w nim myśli związane z drogą mistyka prowadzącą do oświecenia wydały się twórcom wystawy niezwykle aktualne.

fot. Piotr Borowicz

Podobnie jak mistyk, który podąża przez życie w poszukiwaniu oświecenia, tak artysta poszukuje swojej drogi i języka. Obaj poszukują światła. Ono jest ich celem - daje im energię. Czymże jest jednak zgłębianie istoty światła bez próby przejścia przez cień? (Piotr Borowicz)

fot. Piotr Targosz

„W rzeczywistości słowo „Światło” oznacza najpierw to, dzięki czemu rzeczy się pojawiają, a następnie, na poziomie wyższym to, poprzez co i dzięki czemu się pojawiają, a jeszcze wyżej, dzięki czemu i począwszy od czego się pojawiają. Prawdziwe Światło oznacza to, dzięki czemu i począwszy od czego rzeczy się pojawiają, a ponad Nim nie ma już innego światła, które byłoby Jego źródłem. To światło posiada tę siłę w sobie, dla siebie samego i począwszy od siebie, a nie poczynając od innego.” (Al-Gazali „Nisza świateł”)

fot. Roman Hryciów

Światło jest stanem ducha. Dzięki niemu postrzegamy otaczający nas świat, dzięki niemu też powstaje więź z osobami i rzeczami, których wewnętrzne światło do nas dociera. Przede wszystkim zaś, jest stanem, w którym jest nam dane doświadczać tego, czego nie widać. (Piotr Borowicz)

fot. Tomasz Rak

fot. Zbigniew Podsiadło

Piotr Borowicz - ur. w 1957 r., absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Fotografuje od 1977 roku. Od 1979 r. jest członkiem Cieszyńskiego Towarzystwa Fotograficznego. Autor ponad 30-tu indywidualnych wystaw zaprezentowanych w Polsce, Szwecji, Belgii, Portugalii, Czechach i w Niemczech. Uczestniczył w wielu wystawach zbiorowych. Jego zdjęcia znajdują się w zbiorach Muzeum Sztuki w Bernie. W 1989 roku otrzymał Medal 150-lecia fotografii. Fotografuje głównie czarno-biały dokument o bardzo osobistym charakterze, zazwyczaj w technice tradycyjnej - analogowej.

Roman Hryciów - ur. w 1953 r. w Bolesławcu. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. W 1972 r. wstępuje w szeregi Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego, a w 1978 r. zostaje kierownikiem Galerii Fotografii. W latach 1979-84 pracuje jako doradca metodyczny d/s filmu i fotografii w Wojewódzkim Domu Kultury w Jeleniej Górze. Jest pomysłodawcą i organizatorem 3 pierwszych edycji, istniejącego do dzisiaj, Biennale Fotografii Górskiej. Uczestnik wielu konkursów i wystaw fotograficznych, laureat około 100 międzynarodowych i krajowych nagród i wyróżnień. Uczestnik kilku wypraw alpinistycznych w Himalaje, czego plonem były indywidualne wystawy fotograficzne i diaporamy. Od 1985 r. pracuje jako niezależny fotograf realizując zdjęcia dla agencji reklamowych i wydawnictw oraz dla teatrów w Wałbrzychu i Chorzowie. W latach 1985-87 studiuje fotografię w Wyższym Studium Fotografii w Warszawie. Od 1993 r. mieszka i pracuje w Bielsku-Białej. Jego prace znajdują się w zbiorach Śląskiej Kolekcji Fotografii Artystycznej i Muzeum w Gliwicach.

Zbigniew Podsiadło - ur. w 1955 r., mieszka i pracuje w Sosnowcu. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Obecnie prezes Okręgu Górskiego ZPAF. Wielokrotny laureat najważniejszych konkursów i wystaw fotograficznych. Medal 150-lecia Fotografii Złota Odznaka Polskiej Federacji Stowarzyszeń Fotograficznych . Odznaka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony Dla Kultury Polskiej”. Członek Rady Fundacji „CENTRUM FOTOGRAFII”. Członek Rady Programowej Centrum Sztuki - ZAMEK SIELECKI. Laureat Artystycznej Nagrody miasta Sosnowca w 2010 r. Brał udział w ponad dwustu wystawach międzynarodowych i krajowych. Medale i nagrody na wystawach w Zagrzebiu, Singapurze, Rio de Janeiro, Budapeszcie, Moskwie, Madrycie, Pekinie, San Francisco, Berlinie. Uczestnik i organizator plenerów i sympozjów artystycznych. Opiekun Artystyczny Stowarzyszenia Miłośników Fotografii w Sosnowcu.

Piotr Targosz - ur. w 1979 r., artysta fotografik, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, propagator idei fotografii piktorialnej w jej odmianie – modern. Wieloletni członek formacji fotograficznej Landskapiści. Uczestnik i organizator plenerów i sympozjów artystycznych. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach i imprezach fotograficznych w kraju i zagranicą. Zdobywca kilkunastu nagród i wyróżnień na festiwalach i konkursach poświęconych fotografii krajobrazowej, w tym główna nagroda Królewskiego Towarzystwa Fotograficznego (Anglia) w kategorii Best Photo.

Tomasz Rak - ur. w 1966 r., mieszka i pracuje w Bielsku-Białej. Od zawsze interesuje się fotografią. Wraz z upływem czasu zmieniają się jego prace. Głównie zajmuje się dokumentem, a ulubionym tematem jego prac jest industrialny Śląsk oraz architektura i elementy pejzażu. Swoje fotografie prezentował na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych. Zajmuje się tradycyjną techniką bromowo-srebrową w klasycznej formie: negatyw-pozytyw. Jest członkiem ZPAF od 2002 r.
NISZA ŚWIATEŁ - wystawa zbiorowa
Miasto: Bielsko-Biała
Lokalizacja: Galeria MT, budynek Muzeum Techniki i Włókiennictwa
Ulica: pl. Żwirki i Wigury 8
Termin: 22.12.2012 – 27.01.2013

Zobacz także:
Salon Zimowy przy Rozbrat w Warszawie
Do kiedy zamówić oryginalne świąteczne fotoprezenty
Ważne zmiany w Adobe Creative Cloud
Artykuł z cyklu ''Jak zrobiłem to zdjęcie'' - Przemysław Pokrycki
''Historia, teraźniejszość i współczesne dylematy fotografii'' - sympozjum
Spotkanie z Tomaszem Lazarem - laureatem Grand Press Photo 2012
Świąteczne promocje Fomei dla fotografujących
Choinka może przynieść Ci prezent
Wymień swój KITowy obiektyw i uzyskaj rabat na nowy model
Styl warszawiaków, czyli ''Co Warszawiacy noszą''
Photoshop dla fotografujących
Fotografuję plener ślubny. Kurs wideo
Sony World Photography Awards 2013 – ostatni tydzień zgłoszeń
Praktica luxmedia 18-Z36 C – szybka i z dużym zoomem
Bamboo Stylus feel – aktywne piórka do tabletów
Wszystkie odcienie zimy - konkurs fotograficzny

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 3.518s.